روش های تضمینی درمان سلولیت در سال ۲۰۲۲

0 146

هیچ راه حل جادویی برای از بین بردن سلولیت وجود ندارد. زمانی که دچار سلولیت می شوید، خلاص شدن از شر آن دشوار است. حتی اگر رژیم غذایی خود را تنظیم کنید یا بیشتر ورزش کنید، همیشه به خوبی پاسخ نمی دهد. هیچ مدرک علمی وجود ندارد که کرم های موجود در بازار کار کنند.

ترکیبی از ورزش، رژیم غذایی و درمان می تواند ظاهر سلولیت را کاهش دهد.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) نیز چندین درمان را برای سلولیت تأیید کرده است، از جمله Cellfina®، Cellulaze® و Qwo®. اینها می توانند ظاهر گودی روی پوست شما را بهبود بخشند.

تحرک و فعالیت خود را افزایش دهید. فعال بودن یکی از بهترین درمان هاست. این باعث از بین رفتن سلولیت شما نمی شود، اما عضلات قوی زیر نواحی توده دار می توانند پوست شما را یکدست تر نشان دهند. یک برنامه سه قسمتی را امتحان کنید: یک رژیم غذایی سالم، ورزش سریع و حرکاتی که عضلات شما را تقویت می کند.

عارضه سلولیت بیش از ۹۰ درصد زنان و ۱۰ درصد مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که نمی توان سلولیت را به طور کامل از بین برد، ولی می توان اقداماتی را برای بهتر شدن ظاهر آن انجام داد.

هنگام ایجاد این عارضه روی سطح پوست برآمدگی‌ها و گودی‌هایی ظاهر می‌شوند که با نام‌های پوست پرتقالی یا حفره‌های پنیری نیز شناخته می‌شود.

خلاص شدن از شر این حفره ها در کنار سایر مشکلاتی که در بدن ما وجود دارد، می تواند باعث استرس و حساسیت بی مورد بسیاری از ما شود.

با این حال، شاید این چیزی نیست که مورد پسند خیلی ها باشد ولی به یاد داشته باشید که این وضعیت در واقع کاملاً طبیعی و عادی است. ایجاد سلولیت به دلیل توزیع متفاوت چربی، ماهیچه و بافت همبند در بدن  است.

سلولیت، ظاهرشدن توده ای پوست است که بیشتر در دور ران ها، شکم و باسن دیده می شود.

چربی بین بافت همبند زیر پوست فشار می‌آورد و باعث می‌شود که سطح پوست چروکیده شود و توده‌ای به نظر برسد. اکثر خانم‌ها دارای سلولیت هستند یا در واقع در مقطعی از زندگی آن را تجربه می کنند.

فردی که پوستش سلولیت دارد به معنی عدم سلامتی وی نیست. سلولیت فقط یک نقص طبیعی در نحوه شکل گیری چربی در نواحی خاص بدن است.

در حالی که در این عصر جدید همه ما دوست داریم پوست خوبی داشته باشیم و هیچ فشاری برای تغییر دادن آن احساس نکنیم.

ولی زمانی که می فهمید نتایج علمی هم بیان می کنند هیچ راهی وجود ندارد که برای همیشه از شر سلولیت خلاص شوید ممکن است دچار استرس شوید.

اگر با وجود این عارضه احساس خوبی ندارید با رعایت چند نکته مثل انتخاب غذاهای سالم تر، انجام ورزش های هوازی و برخی از تمرین های ساده می توانید برای بهتر کردن ظاهر پوست خود اقدام کنید.

چگونه از شر سلولیت خلاص شویم؟

درمان سلولیت با برس کشیدن بدن

استفاده از برس خشک یا همان طور که خیلی ها می گویند “مسواک زدن خشک”  بهترین راه برای خلاص شدن از شر سلولیت است. به گفته متخصصان، این نوعی داروی آیورودا است که قرن هاست وجود داشته است. و مانند ماساژ لنفاوی عمل می کند و باعث ترشح سموم ناخواسته می شود.

این کار گردش خون را افزایش می‌دهد و موجب لایه برداری پوست می شود، سیستم لنفاوی را تحریک می‌کند و به روش طبیعی بدن برای خلاص شدن از شر سموم کمک می‌کند.

علاوه بر این باور کارشناسان این است که به تجزیه رسوبات چربی زیر پوست کمک می کند و این می تواند منجر به کاهش سلولیت شود.

برای دریافت نتیجه بهتر، باید مسواک زدن خشک را چند بار در هفته تکرار کنید. اما انجام آن حتی یک بار در هفته نیز باعث ایجاد تفاوت در پوست می شود.

بهتر است مسواک زدن خشک را با یک برس طبیعی با پرزهای سفت انجام دهید. اگر دسته برستان بلند باشد برس زدن  نیز آسان‌تر می‌کند. بهترین زمان برای انجام آن قبل از دوش گرفتن یا حمام رفتن است.

روش های مختلفی را می توانید امتحان کنید ولی یک روش معمول آن مسواک زدن به سمت بالا به سمت قلب است.

برای مسواک زدن به این روش ابتدا باید از دست ها و پاها شروع کنید و به سمت سینه یا بالاتنه مسواک بزنید. اما برای مسواک زدن روی شکم باید در جهت عقربه های ساعت مسواک بزنید.

هرگز مدام یک ناحیه مسواک نزنید، زیرا می تواند باعث زخم شدن پوست شما شود. همچنین، هرگز روی پوستی که عفونی، بریده شده یا چریده شده است، مسواک نزنید زیرا این کار نه تنها آسیب می‌زند، بلکه می‌تواند عفونت را نیز پخش کند.

پس از اتمام مسواک زدن، دوش یا حمام بگیرید. سپس پس از خشک کردن خودتان، یک روغن بدن برای تغذیه پوست خود بمالید و در همان زمان احساس نرم شدن خوبی خواهید داشت.

درمان سلولیت با ماساژ تخلیه لنفاوی

اگر به برس خشک زدن علاقه ندارید، راه بهتری هم وجود دارد. شما هنوز هم می توانید تخلیه لنفاوی را از طریق ماساژ شبیه سازی کنید.

موسسه سلولیت می گوید: “درناژ لنفاوی برای سلولیت یک تکنیک ماساژ است که روی عروق لنفاوی برای از بین بردن تورم، ادم و سلولیت کار می کند.

” آنها ادعا می کنند که این کار نه تنها گردش خون را افزایش می دهد بلکه علاوه بر این “ظاهر و رنگ پوست و همچنین دمای آن را بهبود می بخشد و همچنین باعث شل شدن فیبرهای عضلانی می شود.”

برخی تحقیقات علمی در واقع نشان داده اند که این نوع ماساژ می تواند در خلاص شدن از شر سلولیت برای ما مفید باشد.

شرکت کنندگان در یک مطالعه برزیلی در سال ۲۰۱۱، افراد ۱۰ جلسه “درناژ لنفاوی دستی و مکانیکی” دریافت کردند که هر جلسه یک ساعت و نیم به مدت دو هفته طول کشید. پس از آزمایش، همه بیماران گفتند که “از نتایج راضی بودند”.

در واقع، اختصاص دادن زمانی برای ماساژ به مدت یک ساعت و نیم، پنج بار در هفته ممکن است سخت باشد. اما مطمئناً به نظر می رسد که انجام یک ماساژ پنج دقیقه ای در خانه چند بار در هفته ضرری ندارد.

هنگام اجرای ماساژ در خانه، همیشه از پایین به بالا ماساژ دهید و حرکات شل و ریتمیک را در نظر بگیرید. طبق گفته موسسه سلولیت، قبل از حرکت به سمت بالا و سپس رها کردن، ایجاد “فشار خفیف روی پوست” نیز خوب است.

ماساژ لنفاوی در منزل:

  • از قسمت بالای پای خود شروع کنید.
  • یک دست را در قسمت داخلی پای خود و یک دست را در پشت پای خود قرار دهید.
  • به آرامی کشش دهید و پوست را از داخل پای خود به سمت کنار پای خود و به سمت باسن رها کنید.
  • حرکت را ۵ بار روی ناحیه مورد نظر تکرار کنید.
  • دستان خود را روی پای خود به سمت پایین ببرید و این کار را تکرار کنید.

همانطور که گفته شد انگشتان خود را به پایین حرکت دهید و این مرحله را تا زمانی که به زانوی خود برسید تکرار کنید.

درمان سلولیت با محصولات پوست رتینوئید

 معمولاً پزشکان برای از بین بردن سلولیت، توصیه به استفاده از محصولات رتینوئید می کنند.

درمان های موضعی شامل رتینوئیدها هستند که می توانند به تولید کلاژن و ضخامت پوست کمک کنند. آنها همچنین عمل لیپولیز تقویت می کنند. لیپولیز به معنی از بین بردن چربی ذخیره شده در سلول های چربی است. و مواد موضعی در ترکیب با ماساژ بهتر عمل می کنند.

همچنین رتینوئیدها موجب تحریک تولید رگ های خونی جدید پوست می شود. این عمل می تواند به نوبه خود گردش خون و رنگ پوست را بهبود می بخشد.

 درمان سلولیت با پپتیدهای کلاژن

کلاژن بهترین دوست پوست شماست. بنابراین بسیار عمل منطقی است که سعی کنید تعداد کلاژن های خود را برای کمک به ظاهر بیرونی سلولیت خود افزایش دهید.

با افزایش سن، بدن ما کلاژن کمتری تولید می کند، که در یک مطالعه دانشکده پزشکی میشیگان مشخص شد که منجر به ایجاد چین و چروک و پوست خشک می شود.

سلولیت نوارهای کلاژن را در بافت همبند پوست  می شکند و کلاژن برای تقویت خاصیت ارتجاعی پوست و ترمیم بافت آسیب دیده کار می کند.

“گرفتن شات های کلاژن مانند پروتوکول، به افزایش متابولیسم پوست، تقویت و ترمیم بافت های آسیب دیده کمک می کند و در عین حال خاصیت ارتجاعی پوست شما را بهبود می بخشد.”

درمان سلولیت با مصرف پپتیدهای کلاژن پس از ۶ ماه بهبود یافت. اما این روش درمان در زنان با وزن طبیعی بهتر نتیجه می دهد و در زنان دارای اضافه وزن کمتر عمل می کند.

 درمان سلولیت با کرم های سلولیت

کرم های سلولیت به طور گسترده در فروشگاه ها و آنلاین در دسترس هستند. اما آیا آنها نتیجه می دهند؟

این نکته مهم به یاد داشته باشید که کرم‌ها فقط به عنوان بخشی از رژیم غذایی و ورزش به ظاهر پوست کمک می‌کنند. آنها می توانند به صورت سطحی در بخش ظاهر پوست کمک کنند، اما از آنها نباید انتظار معجزه داشته باشید.

بنابراین پول خود را خرج نکنید و کرم های گران قیمتی را که وعده آب شدن چربی را می دهند، نخرید.

 درمان سلولیت با نوشیدن مقدار آب زیاد

جلوگیری از سلولیت یکی از فواید فراوان نوشیدن آب است.

متخصصان معتقدند که کم آبی بدن ممکن است وضعیت سلولیت را بدتر کند. “این به این دلیل است که آب سموم را از بدن شما دفع می کند. اما اگر بدن شما کمبود آب داشته باشد، این سموم در مکان های خاصی جمع می شوند.”

برای حفظ شادابی و جوانی پوست، توصیه ی رایج این است که روزانه ۶ تا ۸ فنجان یا لیوان در روز آب بخورید.

این معادل حدوداً ۱٫۵ لیتر در روز است که به نظر می رسد کافی است. از طرفی نباید زیاد آب بنوشید، زیرا می‌تواند منجر به تورم در زیر سلولیت شود.

اگر نوشیدن آب ساده را کسل کننده می دانید، آن را به طور طبیعی با تکه هایی از مرکبات یا انواع توت ها طعم دار کنید. یا در نظر بگیرید که آب بیشتری از وعده های غذایی خود دریافت کنید.

یکی از راه های عالی برای هیدراته ماندن بدن، خوردن غذاهای بیشتر با محتوای آب بیشتر، مانند میوه ها، سبزیجات و سوپ ها است. این غذاها نه تنها برای هیدراته نگه داشتن ما عالی هستند، بلکه سرشار از ویتامین‌ها و مواد مغذی حیاتی هستند که سلول‌ها را ترمیم می‌کنند و پوست را شاداب‌تر و درخشان‌تر می‌کنند.

 درمان سلولیت با تمرکز روی تمرینات HIIT

یک راه برای مقابله با سلولیت ورزش کردن است. باور بر این است که هر چه تمرینات شما سخت تر باشد و ضربان قلبتان بیشتر شود، می توانید چربی بیشتری بسوزانید.

با کاهش چربی اضافی، ظاهر بیرونی سلول های چربی مذکور کم می شود. “تمرینات مقاومتی یا قدرتی را با یک تمرین HIIT ” ترکیب کنید تا نتایج دلخواهتان را ببینید.

 “این به این دلیل است که تمرینات قدرتی نه تنها تون و سفتی بافت عضلانی را بهبود می بخشد، بلکه به حفظ و افزایش آهسته بافت عضلانی در بدن شما در طول زمان کمک می کند. با روش می توان به ایجاد ظاهری صاف تر کمک کرد.”

“تمرین های قدرتی همراه با HIIT معمولی به بدن شما کمک می کند تا کالری حداکثری را در مدت زمان کوتاهی بسوزاند. همچنین متابولیسم شما را برای ساعت ها بعد از ورزش بالا نگه می دارد که در مبارزه با سلولیت مفید است.”

دویدن بهترین انتخاب برای ورزش های اینتروال است. مانند دویدن در پیست، شنا و دوچرخه سواری. یا هر شکلی از ورزش که دوره‌های کار شدید را با دوره‌های استراحت کوتاه به طور تناوبی تکرار می کند.

سخن آخر

ابتدا روی روش های طبیعی و ارزان برای درمان سلولیت تمرکز کنید. با انجام ورزش منظم و داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل ممکن است به کاهش ظاهر کلی سلولیت کمک کند.

با پزشک، جراح پلاستیک یا متخصص پوست در مورد نتیجه دلخواه خود و اقداماتی که قصد انجام آن را دارید صحبت کنید. آنها می توانند به شما در تعیین موثرترین درمان کمک کنند. هزینه و عوارض جانبی یا عوارض احتمالی نیز باید در نظر گرفته شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button