۱۰ گیاهی که اضطراب را برطرف می کنند!

0 760

آیا گیاهان می توانند اضطراب را از بین ببرند؟

آیا اخیراً پر از استرس هستید؟ آیا صورت حساب های بانکی جمع شده و شما را دچار استرس کرده اند؟ چالش هایی در شغل ، خانواده و خانه تان دارید؟ مسائل مختلفی ممکن است شما را دچار اضطراب کنند.

گیاهان معمولا به دلیل افزایش کیفیت هوا و تقویت روحیه ما شناخته شده اند ، اما می‌توانند به کاهش استرس نیز کمک کنند. از گل داودی تا اسطوخودوس و آلوئه ورا انواع خاصی وجود دارد که به دلیل داشتن ویژگی های آرامش بخش برای داشتن در محیط اطراف بسیار مناسب هستند.

در حال حاضر ۴۵۰ میلیون نفر از چنین شرایطی رنج می برند و اختلالات روحی و روانی از مهمترین دلایل عدم داشتن سلامت جسمی و ناتوانی در سراسر جهان است.

این مساله مهم است که آیا شما از یک بیماری روحی مادام العمر رنج ببرید یا به سادگی بتوانید یک دوره استرس زا در زندگی خود را پشت سر بگذارید ، گیاهان طبیعی می توانند به شما کمک کنند.

در اینجا چند مورد از گیاهانی آورده شده است که برای آرام کردن شما مفید هستند – بدون اینکه شما را به خواب بکشند.  

 برخی از گیاهان وجود دارند که استرس را کاهش می دهند و یک محیط تنفسی سالم به ما می دهند.

بیشتر بخوانید:

گیاهان چگونه به کاهش استرس کمک می کنند؟

سؤالی بسیار عالی!

معمولا گیاهان خانگی با بهبود کیفیت هوا و محیط به کاهش استرس کمک می کنند. کیفیت هوا نقش اساسی در سلامت کلی شما دارد. گیاهان کیفیت هوا را بهبود می بخشند ، که باعث بهبود کیفیت سلامتی شما – از جمله اختلال اضطراب شما می شوند.

بسیاری از مطالعات گیاهان خانگی را به دلایل زیر مفید دانسته اند:

  • زمان واکنش را بهبود می بخشد
  • توجه و تمرکز را افزایش می دهد
  • کاهش فشار خون
  • افزایش بهره وری
  • ادراک را بهبود می بخشد
  • سطح اضطراب را پایین تر می آورد
  • کاهش افسردگی خفیف
  • رضایت از خود را افزایش می دهد

بنابراین ، خواهیم فهمید که بهترین گیاهان خانگی برای اضطراب چه گیاهانی هستند و چگونه می توانید از آنها برای درمان طبیعی روان درمانی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:

بهترین گیاهان خانگی برای کاهش استرس

١- گل ساعتی

مرکز پزشکی دانشگاه مریلند اظهار داشت که گل ساعتی طبق چندین مطالعه ی نشان داده شده که به خوبی برخی از داروهای بنزودیازپین که معمولاً برای درمان اضطراب تجویز می شوند، کار میکند. به عنوان مثال ، در  یک مطالعه ی چهار هفته ای، تأثیر گل ساعتی را با اکسازپام در دو گروه مقایسه کردند.

نتایج نشان داد که اگزازپام با سرعت بیشتری کار می کند ، اما تا پایان دوره ی مطالعه ، هر دو تیم درمانی به همان اندازه مؤثر بودند. عوارض جانبی مانند خواب آلودگی در روز با گل ساعتی کمتر بود. مطالعه ی دیگر همچنین نشان داد که گل ساعتی باعث تسکین علائمی مانند اضطراب ، تشویش ، پریشانی و افسردگی در شرکت کنندگان در ترک اعتیاد به مواد مخدر نیز می شود.   

مقدار مصرف: روزانه سه بار یک فنجان چای گل ساعتی ، یا ۴۵ قطره عصاره ی آن یا حدود ٩٠ میلی گرم در روز میل کنید.

گل ساعتی برای کاهش اضطراب

٢- اسطوخودوس

یک مطالعه چند مرکزه از روغن اسطوخودوس در مقایسه با داروی ضد اضطراب لورازپام در سال ۲۰۱۰ نشان داد که هر دو در برابر اضطراب عمومی و مداوم مؤثر هستند. در صورتی که اسطوخودوس هیچ عارضه ی جانبی هم نداشت. محققان اظهار داشتند که روغن اسطوخودوس هیچ اثر منفی در جنبه ی آرامبخش نداشته ، و می تواند یک جایگزین موثر و خوب بنزودیازپین ها برای درمان اضطراب عمومی باشد. یک مطالعه قبلی در سال ۲۰۰۰ هم نتایج مشابهی را یافت.      مقدار مصرف: حدود ۸۰ میلی گرم در روز از مکمل آن را امتحان کنید ، یا از روغن آن به عنوان محلول آروماتراپی استفاده کنید.

اسطوخودوس برای از بین بردن استرس

٣- فرنجمشک

اگرچه معمولاً در ترکیب با گیاهان دیگر یافت می شود ، اما به خودی خود دارای قدرت ضد اضطراب است.

به عنوان مثال طیق تحقیقات منتشرشده در سال ۲۰۰۴ ، یک دوز از عصاره فرنجمشک (۳۰۰ میلی گرم یا ۶۰۰ میلی گرم)، به شرکت کنندگان داده شد و بعد از یک ساعت روحیه آنها را اندازه گیری کردند. میزان دوز بالاتر منجر به کاهش استرس و بهبود آرامش و هوشیاری شد. حتی دوز کمتر از آن هم به شرکت کنندگان کمک کرد تا مشکلات ریاضی شان را سریعتر انجام دهند. 

مقدار مصرف: در آروماتراپی استفاده کنید ، روزانه ۳۰۰-۵۰۰ میلی لیتر فرنجمشک خشک ، یا ۶۰ قطره و یا ۱/۴ تا ۱ قاشق چای خوری گیاه در آب داغ به عنوان چای چهار بار در روز استفاده کنید.

 فرنجمشک گیاهی برای کاهش اضطراب

۴-آشوآگاندا

یک مطالعه ی کنترل شده  در سال ۲۰۱۲ ، به شرکت کنندگان یک کپسول ۳۰۰ میلی گرم حاوی عصاره ی آشواگاندا با غلظت بالا و طیف کامل ، دو بار در روز داده شد. این مطالعه ۶۰ روز به طول انجامید. کسانی که از اشاگاندا استفاده می کردند پیشرفت های چشمگیری نشان دادند.

حتی سطح هورمون استرس کورتیزول در افرادی که دز آن را کاهش دادند هم ، به میزان قابل توجهی کاهش یافت. و هیچ عوارض جانبی جدی دیده نشد. در مطالعه قبلی در سال ۲۰۰۰ ، آشوآگاندا اثرات تسکین دهنده ی اضطراب مشابه با لورازپام را داشت. 

مقدار مصرف: دوز معمولی ۳۰۰ میلی گرم به میزان حداقل یک تا پنج درصد با anolide، یک یا دو بار در روز استفاده می شود.

۵٫گیاه گل یاس


این گیاه سعادتمند نه تنها دارای گلهای زیبایی است که فضا را خوشبو می کند بلکه روشی طبیعی برای کاهش استرس و اضطراب در محل کار و خانه است. یک گیاه یاس در کاهش اضطراب و استرس کمک می کند.

همچنین به شما کمک می کند با ایجاد یک محیط تازه و بوی خوب ، با افزایش بهره‌وری خود احساس بهتری داشته باشید. این گیاه زرق و برق دار نه تنها دکوراسیون اتاق شما را روشن می کند بلکه با رایحه و عرضه اکسیژن تازه به محیط اطراف خود نیز کمک می کند.

بیشتر بخوانید :

گیاه آلوئه ورا برای برطرف کردن استرس

۶٫گیاه آلوئه ورا


گیاه آلوئه ورا به دلیل داشتن خواص غنی و فواید بی نهایت سلامتی همیشه بهترین انتخاب در بین مردم به دلیل نگه داری در خانه و محل کار خود بوده است. این گیاه ماده مغذی است که به کاهش پرتوهای مضر دستگاههای الکترونیکی کمک می کند.

وسایل الکترونیکی تأثیرات مضر را بر روی انسان می گذارد اما آلوئه ورا به از بین بردن این تاثیرات در محیط کمک می کند. گیاه آلوئه ورا یک گیاه با شرایط نگهداری راحت و همچنین یک دستگاه تصفیه هوا طبیعی است که با دادن هوای تازه برای تنفس به کاهش اضطراب و استرس کمک می کند.

گل بابونه برای از بین بردن اضطراب

۷٫ بابونه

گیاه بابونه یکی از بهترین گیاهان خانگی برای کاهش استرس برای نگهداری در منزل و محل کار است. این گیاه علاوه بر داشتن یک گل زیبا ، از مزایای سلامتی زیادی برخوردار است. چای بابونه یکی از معطرهای بسیار معروف چای است که توسط مردم کشورهای خارجی مصرف می شود و به تسکین معده کمک می کند. همچنین با افزایش متابولیسم و بهبود سیستم هضم بدن شما را سم زدایی می کند.

نعناع گیاه از بین برنده ی اضطراب

۸٫ نعناع


این گیاه ضد اضطراب با رایحه خود به ما کمک می کند تا ما در خانه و محل کار خود مجدداً احساس طراوت کنیم. گیاهان نعناع دارای منتول هستند که به کاهش استرس منجر می شود و ما را در طول روز پر از انرژی می کند. با نگه داشتن یک گلدان کوچک روی میز اداری یا قفسه جانبی اتاق خواب شما می تواند به تخلیه انرژی شما تا پایان روز کمک کند. بنابراین ، شما را آرام و تازه نگه می دارد.

گیاه پیچک انگلیسی که در خانه برای برطرف کردن استرس از آن استفاده می وشد

۹٫گیاه پیچک انگلیسی


یک گیاه خانگی اثبات شده برای کاهش استرس و اضطراب است. سردرد را کاهش می دهد و باعث ایجاد خواب خوب می شود. این گیاه همراه خوبی برای کسانی است که مایل به کنترل آلرژی خود هستند ، به ویژه اگر از آسم رنج ببرند.

گل داوودی

۱۰٫گل داودی


این گل های روشن می توانند به کاهش علائم نگرانی و استرس کمک کنند. این گلها در واقع گیاهان خوبی برای رفع استرس هستند که باید در خانه و دفاتر نگهداری شوند. گل داودی باعث کاهش فعالیت ژن های خاصی می شود که در مواقع استرس زا به حالت بیش از حد خود می روند. همچنین یک عطر و طعم عالی چای برای مصرف است که به کاهش استرس و افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button