چگونه مکمل های تقلبی را بشناسیم؟

0 1,312

اکثر کالاها و محصولات پرطرفدار، در بازار سیاه به فروش می رسند. مکمل های پروتئینی که در بین ورزشکاران و بدنسازان رایج هستند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. موارد متعددی وجود داشته است که پودرهای پروتئینی تقلبی از طریقی فروخته شده است.

اگر در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنید بدانید بیشتر مکمل هایی که از کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا و کانادا وارد می شوند، اکثراً مکمل های جعلی هستند.

مصرف مکمل های تقلبی برای دوره های طولانی مدت می تواند تأثیر منفی بر بدن شما بگذارد. اگر شما یک دوره طولانی از مکمل استفاده کرده اید و اطلاعات کافی از مکمل نداشته اید، احتمالاً از مکمل های فیک (تقلبی) استفاده کرده اید و اگر تازه شروع به استفاده از پودرهای پروتئینی کرده اید، به احتمال زیاد فرق بین مکمل تقلبی و اصل را نمی دانید.

این مقاله می تواند شما را راهنمای کند تا بدانید پودر پروتئین شما تقلبی است یا نه.

ظرف پودر مکمل پروتئینی و وزنه سنگین

تعریف مکمل

مکمل ها حاوی مواد غذایی مختلفی هستند. یک ماده غذایی مانند مکمل می تواند به عنوان یک ویتامین، ماده معدنی تعریف شود که حتی یک گیاه هم می تواند باشد، تقریباً می توان به هر چیزی که در زیر نور خورشید رشد یافته است، نام مکمل داد. گاهی اوقات تصور می شود که مکمل ها بیشتر شبیه یک دارو باشند تا یک ماده غذایی، اما مکمل ها در دسته بندی خاصی از مواد غذایی طبقه بندی می شوند.

مکمل ها به عنوان یک افزودنی به یک رژیم غذایی سالم در نظر گرفته می شوند. بزرگسالان یا ورزشکاران فعال ممکن است مکمل هایی برای کمک به رفع نیازهای تغذیه ای، رفع کمبود مواد مغذی، تقویت عملکرد ورزشی یا دستیابی به اهداف تناسب اندام شخصی داشته باشند. بدون وجود یک برنامه غذایی و برنامه ورزشی اصولی، مصرف مکمل های ورزشی به ندرت موثر خواهد بود.

مکمل ها چگونه تنظیم و تهیه می شوند؟

مکمل های غذایی تحت مجموعه ای از مقررات قرار می گیرند که با مقررات محصولات غذایی و دارویی معمولی تفاوت دارد. مکمل های غذایی توسط مرکز ایمنی غذا و تغذیه کاربردی سازمان غذا و دارو تحت قانون بهداشت و آموزش مکمل های غذایی سال ۱۹۹۴ یا DSHEA تنظیم می شوند که مکمل های غذایی را به عنوان یک گروه خاص از مواد غذایی طبقه بندی می کند.

ریختن یک پیمانه پودر پروتئینی مکمل در آب

تحت مرکز DSHEA، تولیدکنندگان و توزیع کنندگان مکمل ها مسئولیت تضمین کیفیت و ایمنی مواد غذایی مورد استفاده را بر عهده دارند. آنها مسئول اطمینان از مطابقت با برچسب زدن محصولات به تمام الزامات هستند. با این حال تولیدکنندگان مکمل های غذایی نیازی به تأیید FDA قبل از تولید یا فروش مکمل های غذایی ندارند و هم چنین لازم نیست که اثر بالینی را همانطور که برای محصولات دارویی لازم است، نشان دهند.

مقررات و استانداردهای مکمل

مکمل های غذایی در گروه غذایی خاصی قرار گرفته اند و به عنوان دارو محسوب نمی شوند. مکمل ها برای تنظیم به سازمان غذا و دارو (FDA) ارسال نمی شوند. اگرچه FDA توانایی بررسی مواد مغذی و ادعاهای بهداشتی مکمل ها را دارد، اما تعداد کمی از آنها مورد بررسی قرار می گیرند.

تولیدکنندگان مکمل های ورزشی مجاز با تأیید FDA هستند به شرط آنکه گفته های محصول صحت داشته و بر اساس شواهد علمی باشد. متأسفانه، مکمل های بسیار کمی که ادعای مزایای ارگونرژیک دارند، توسط تحقیقات بالینی پشتیبانی می شوند. این باعث می شود بزرگسال یا ورزشکار فعال هیچ تضمینی برای ایمنی، اثربخشی، قدرت یا خلوص مکمل ها برای اهداف غذایی یا ارگونرژیک نداشته باشد.

مکمل های غذایی شامل ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه، گیاهان، گیاهان دارویی، عصاره ها یا کنسانتره ها از گیاهان یا غذاها هستند. آنها معمولاً به صورت کپسول، قرص، مایعات، پودر فروخته می شوند و لازم است به طور واضح به عنوان مکمل غذایی برچسب گذاری شوند.

سیستم های ارگوژنیک شامل مواد، داروها یا تکنیک هایی است که برای افزایش عملکرد ورزشی استفاده می شود. آنها می توانند از اقدامات قابل قبول بارگذاری کربوهیدرات تا رویکردهای غیرقانونی و غیر ایمن مانند استفاده از استروئیدهای آنابولیک-آندروژنیک باشد.

بیشتر بخوانید:

بنابراین چگونه می دانید آنچه خریداری می کنید چیست؟

بهترین راه برای تضمین ایمنی مصرف کنندگان، اطمینان از خرید مکمل باکیفیت است که دارای علامت تأیید شده مانند USP باشد و این با توجه به اندازه و تنوع محصولات و مواد اولیه و سرعت سریعی که مکمل های غذایی جدید به بازار عرضه می شود، خیلی مهم است.

همچنین برای مصرف کنندگان توصیه می کنیم که مکمل ها را از فروشگاه های معتبر، چه در فروشگاه های خرده فروشی و چه در اینترنت، خریداری کنند. زیرا اگر با یک خرده فروش معتبر سر و کار دارید، آنها احتیاط های لازم را برای اطمینان از کیفیت خوب محصولاتی که در قفسه های خود می فروشند انجام خواهند داد. یاداوری می کنیم، برخلاف داروها، سخت گیری برای ورود مکمل ها به بازار نیست. محصولاتی وجود دارد که ادعا می کنند مکمل های غذایی هستند اما اینگونه نیستند.

روش های تشخیص مکمل اصل از تقلبی

تشخیص مکمل اصل از تقلبی

۱٫ حلالیت مکمل

مکمل های تقلبی که بتواند باعث بهبود توده عضلانی شما بشود وجود ندارند، کارایی این مکملها فقط در ثروتمند کردن قاچاقچیان است. این متقلبین از ارزانترین مواد برای ساختن مکمل های پروتئینی یا مکمل های گینر استفاده می کنند که منجر به پودرهای که بسیار نامحلول هستند می شود.برای اینکه بدانید گینر چیست میتوانید مقاله هفت حیات در این باره را مطالعه کنید.

اگر از مکمل پروتئین اصلی استفاده کرده باشید، مشاهده کرده اید که به راحتی در آب حل می شوند. مکمل های پروتئینی فیک عکس این قضیه عمل می کنند. نمی توانید پودر پروتئین تقلبی را با قاشق در آب مخلوط کنید. به یک ظرف برای مخلوط کردن و حتماً لازم است تا با هم زدن زیاد بتوانید پودر موجود در آب را حل کنید.

۲٫ بافت مکمل

اگر قبلاً مکمل پروتئینی اصل استفاده کرده اید، حتماً دیده اید که این پودرها دارای بافت ثابتی هستند. ولی در مورد مکمل های تقلبی این بافت ثابت و متراکم وجود ندارد. بنابراین بی نظمی و پراکندگی در پودر مشاهده خواهید کرد.

این بی نظمی ها می تواند شامل پودرهای ویتامینی یا حتی گچ خرد شده هم شود. توصیه می شود مکمل هایی بخرید که عطر و طعم بی نظیری دارند. طعم هایی مانند شکلات و وانیل رایج ترین مواردی است که در آنها به راحتی می شود دستکاری شود.

۳٫ چشیدن مکمل

وقتی مواد تشکیل دهنده یک مکمل دستکاری شود، مطمئناً بر طعم آن تأثیر می گذارد. بهترین راه برای بررسی فیک بودن یا نبودن پروتئین، بررسی طعم آن است. اگر فردی را می شناسید که از همان پودر پروتئین استفاده می کند، پییشنهاد می کنیم که یک وعده مکمل تان را با او عوض کنید.

این تست طعم، به شما کمک می کند که مطمئن بشوید آیا مکمل شما اصل است یا خیر. همچنین دیده شده است که مکمل های پروتئینی تقلبی دارای بوی تندی هستند و طعم خوبی دارند. همچنین، توجه کنید که آیا مکمل شما در تمام طول مصرف طعم یکسانی دارد یا خیر. اگر بعد از هر وعده طعم و مزه تغییر کند، یک مکمل تقلبی دارید.

۴٫ عوارض جانبی مکمل

از آنجایی که مکمل های تقلبی دارای مواد تشکیل دهنده یا عناصر جایگزین ارزان تری هستند، می توانند تأثیر منفی بر بدن شما داشته باشند. اگر بعد از استفاده از مکمل جدید عوارض سوء بر بدن خود مشاهده کردید، این می تواند نشانه پودر پروتئین تقلبی باشد. شایع ترین عوارض جانبی مکمل های تقلبی ایجاد علائم آکنه در ناحیه کمر و بازوها و ریزش مو است. با شروع بروز هر یک از این علائم، استفاده از مکمل ها را متوقف کنید.

۵٫ بسته بندی مکمل

آشکارترین علائم شناخت مکمل های تقلبی می تواد نوع بسته بندی این محصول باشد. قاچاقچیان برای صرفه جویی در هزینه ممکن است از مواد غیر استاندارد و بی کیفیت برای بطری یا برچسب استفاده کنند. اگر بسته بندی اصلی را دیده باشید، با اولین نگاه متوجه تفاوت آنها می شوید.

مواردی هم هست که این کلاهبرداران از جعبه های خالی و سالم مکمل های اصلی برای بسته بندی مجدد مکمل های فیک خود استفاده می کنند. در چنین شرایطی تشخیص تفاوت بین واقعی و تقلبی دشوار است. همیشه توصیه می شود برای جلوگیری از دزدی بهتر است بعد از تمام شدن مکمل ظروف آنها را خرد کنید.

۶٫ چک کردن برچسب اصالت و سلامت مکمل

اگرچه استفاده از برچسب ها، با وجود اصطلاحات مختلف صنعتی و لیست مواد تشکیل دهنده ای که ظاهراً ناآشنا هستند کمی دشوار است، اما احتمالاً پاسخ هایی که به دنبال آن هستید در داخل آنها پنهان شده است. مخصوصاً اگر شما بخواهید به دنبال چند چیز مختلف باشید، مانند: گواهینامه USP و برچسب NSF، اطلاعات لیبل ها می توانند به شما کمک کنند. گواهینامه USP به این معنی است که محصول توسط کنوانسیون فارماکوپی ایالات متحده مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته است، که تایید می کند مواد تشکیل دهنده ذکر شده در داخل مکمل وجود دارند و هیچ گونه آلودگی وجود ندارد. برچسب NSF – که توسط NSF International ، یک سازمان بهداشت و ایمنی مستقل است، گواهی می دهد که محصول همان چیزی است که ادعا می کند.

این دو برچسب به معنی تأییده FDA نیست، اما این دو برچسب می تواند نشانه خوبی باشد برای تشخیص اصل بودن مکمل.

۷٫ شناختن شرکت های تولید کننده مکمل ها

باید توجه داشته باشید که چه شرکتی مکمل مورد نظر را تولید می کند و در کدام کشور آن را می سازد. مناطق خاصی از جهان به دلیل تکثیر مکمل های تقلبی یا وجود ترکیباتی آلوده مانند فلزات سنگین به مکمل، دارای سابقه بدی هستند. به عنوان مثال نسبت به مکمل هایی که از چین یا مکزیک می آید بسیار احتیاط کنید و درباره مارکی که می خرید تحقیق کنید. اگر قیمت مکمل به طرز مشکوکی پایین باشد احتمالاً یک تقلبی در آن وجود دارد.

۸٫ بررسی از طریق موتور جستجو

آنچه که شما انتخاب می کنید بستگی به تحقیقات شما دارد. از جزئیات برچسب هر محصولی که می خواهید مطلع شوید می توانید با جستجو کردن در گوگل اطلاعات کافی کسب کنید. علاوه بر جستجوی برچسب های فوق و جستجوی اطلاعات در مورد مارک ها و شرکت های خاص، با FDA  هم مقایسه کنید که آیا این محصول در لیست محصولات آلوده آنها قرار دارد یا خیر. مکان خوب دیگر برای جستجو در سایت ConsumerLab.com  است که تست مستقل خود را انجام می دهد.

خریدن مکمل از فروگشاه های معتبر

به همان روشی که قبل از خرید رایانه یا تلویزیون تحقیق می کنید، برای جزئیات بیشتر درباره مکمل هایی که قصد خرید آن را دارید، جستجو کنید. اگر پرچم های قرمز ظاهر شود، باید بدانید که محصول بدی  انتخاب کرده اید. بهتر است که از فروشنده فروشگاه مکمل یا یک متخصص تغذیه یا مربی در مورد محصول سؤال کنید. آنها اطلاعات کافی دارند و این وظیفه آنها است که شما را راهنمایی کنند.

بیشتر بخوانید:

عوارض مکمل های تقلبی

اگرچه عواقب مکمل ها به اندازه انواع دیگر محصولات مانند پوشاک یا لوازم الکترونیکی تقلبی نیست، ولی تأثیرات آن می تواند وحشتناک تر باشد. به عنوان مثال، اگر فردی ساعت تقلبی بخرد، ممکن است زمان را خیلی خوب نشان ندهد، اما فرد تمام آنچه که واقعاً هدر داده، پول خود بوده است. با این حال، مکمل های تقلبی می توانند خطرات جدی برای سلامتی داشته باشند.

عوارض مکمل های تقلبی

در یک سناریوی خوش خیم، آنها جواب دلخواه را نمی دهند. اما مشخص شده است که برخی مکمل های غذایی فیک حاوی مواد پنهانی هستند که می تواند باعث مسمومیت و منجر به اختلالات متابولیسمی شود که خطر مرگ را به دنبال خواهد داشت. آلرژن های مانند بادام زمینی و صدف دریایی ممکن است که در ویتامین های تقلبی وجود داشته باشند و باعث واکنش های منفی در بدن شوند.

محصولات منقضی شده

یک مکمل غذایی منقضی شده عملاً هیچ کاری نمی کند. اصل است، اما کارایی خود را تا به امروز از دست داده است. بنابراین، مردم چگونه مکمل های منقضی شده را خریداری می کنند؟

خوب، برخی از مارک های قانونی یا شرکت های توزیع کننده ممکن است تصمیم بگیرند محصولات را با قیمت معامله ای که در حال انقضا هستند، به فروش برسانند. در آن مرحله، خریدارانی که سلامتی مصرف کننده برای آن ها اهمیتی ندارد وارد می شوند و معامله را به چنگ می آورند. از آنجا که آنها در حال خرید اقلام با نام تجاری معروف هستند، تصمیم می گیرند به راحتی تاریخ انقضا را تغییر دهند تا قانونی به نظر برسد.

روش دیگری که کلاهبرداران می توانند مکمل های ارزانی را خریداری کنند خرید محصولات دزدیده شده است. شاید یک انبار یا کامیون در خارج از کشور مورد سرقت قرار گرفته باشد. این محصولات در نهایت در بازار سیاه وارد می شود و برای فروشندگان تقلبی ارزشمند هستند. آنها هنوز اصل هستند، اما تا زمانی با ارزش هستند که با کالاهای تاریخ گذشته مخلوط نشده اند.

قرار گرفتن مکمل تقلبی در کنار اصل

نحوه گزارش مکمل هایی که باعث آسیب شده اند

اگر برچسب مکمل را دارید و شک دارید که تقلبی است و یا به مصرف کننده ای آسیب رسانده است، می توانید محصول را به FDA گزارش دهید. از پورتال گزارش ایمنی دولت استفاده کنید و تا آنجا که می توانید اطلاعات ارائه دهید. مصرف کنندگان و متخصصان بهداشت همچنین می توانند گزارش ها را با استفاده از این ابزار ثبت کنند. اگر درباره محصول خاصی در بازار مطمئن نیستید، می توانید لیست محصولات آلوده را به FDA بررسی کنید.

نکته : با اینکه  بازار از مکمل‌های تقلبی و فروشنده های بسیار پر شده، پس بهتر است نسبت به محصولی که می‌خرید، مطمئن شوید. در حال حاضر حدوداً ۶۰ درصد از مکمل‌های موجود در بازارها  تقلبی بوده و این زنگ خطری است که نشان می‌دهد، مشتری باید هوشیارتر باشد.

مکمل های اصل

یک مکملی که به عنوان ماده غذایی شناخته شده است می تواند شامل ویتامین، ماده معدنی و حتی یک گیاه باشد مانند گیاهان مکمل برای درمان فشار خون. همچنین مکمل ها در دسته بندی خاصی از غذا طبقه بندی می شوند. بعضی از مکمل ها بین ورزشکاران مخصوصاً بدنسازان محبوبیت خاصی دارند. بنابراین این حجم از متقاضی مکمل می تواند راه را برای افراد سود جوء باز کند پس قبل از خرید هر نوع مکمل راههای تشخیص مکمل اصلی از تقلبی را یاد بگیرید. زیرا عوارض این نوع محصولات مانند کالاهای دیگر نیست که قابل جبران باشد حتی در مواردی هم دیده شده که منجر به مرگ افراد شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button