وقتی وزن کم می کنید، چربی از دست رفته کجا می رود؟

0 630

با توجه به اینکه چاقی یکی از مهمترین نگرانی های بهداشت عمومی در سراسر جهان است ، بسیاری از افراد به دنبال از دست دادن چربی هستند.

هنوز هم ، سردرگمی زیادی در مورد روند از بین رفتن چربی وجود دارد.

رایج ترین تصور غلط  ، این است که چربی به انرژی تبدیل می شود. مشکل این نظریه این است که قانون حفظ ماده را نقض می کند که همه واکنش های شیمیایی از آن پیروی می کنند. برخی از افراد فکر می کنند چربی به عضله تبدیل می شود که این امری غیرممکن است و برخی دیگر فرض می کنند که از طریق روده بزرگ دفع  می شوددر این مقاله به بررسی اتفاقاتی می پردازیم که هنگام کاهش وزن بر سر چربی می آید .

در این مقاله به بررسی اتفاقاتی می پردازیم که هنگام کاهش وزن بر سر چربی می آید .

سلول ها چربی در بدن چه می کنند؟

انرژی مصرفی بیش از حد – معمولاً کالری حاصل از چربی ها یا کربوهیدرات ها – به شکل تری گلیسیرید در سلول های چربی ذخیره می شود. به این ترتیب بدن شما انرژی لازم را برای نیازهای آینده ذخیره می کند. با گذشت زمان ، این انرژی اضافی منجر به مازاد چربی می شود که می تواند بر شکل و سلامت بدن شما تأثیر بگذارد.

برای پیشبرد کاهش وزن ، باید کالری کمتری از سوخت خود مصرف کنید. که به این کسری کالری گفته می شود. اگرچه در افراد مختلف متفاوت است ، اما کسری روزانه ۵۰۰ کالری مکان مناسبی برای شروع مشاهده کاهش چربی است. با حفظ کسری کالری مداوم ، چربی ها از سلولهای چربی آزاد می شوند و به ماشین تولید انرژی سلولهای بدن شما موسوم به میتوکندری منتقل می شوند. در اینجا ، چربی از طریق یک سری فرآیندها تجزیه می شود تا انرژی تولید کند.

در صورت ادامه کسری کالری ، ذخیره چربی از بدن شما همچنان به عنوان انرژی استفاده می شود و در نتیجه باعث کاهش چربی بدن می شود.

متابولیسم چربی

در اصل سرانجام چربی این است  که  به دی اکسید کربن و آب تبدیل می شود. شما با عمل بالدم دی اکسیدکربن را بیرون می دهید و با آب در گردش خون مخلوط می شود تا زمانی که به دلیل ادرار یا عرق از بین برود.

 اگر ۱۰ کیلوگرم چربی از دست دهید ، دقیقاً ۸٫۴ کیلوگرم از طریق ریه ها خارج می شود و ۱٫۶ کیلوگرم باقیمانده به آب تبدیل می شود. به عبارت دیگر ، تقریباً تمام وزنی که از دست می دهیم بازدم می شود.

 این مسئله تقریباً همه را متعجب می کند ، اما در واقع ، تقریباً همه چیزهایی که می خوریم از طریق ریه ها خارج می شوند. هر کربوهیدرات هضم شده و تقریباً همه چربی ها به دی اکسید کربن و آب تبدیل می شوند.

 در مورد الکل هم همین طور است.پروتئین سرنوشت مشابهی دارد ، به جز قسمت کوچکی که به اوره و سایر مواد جامد تبدیل می شود و شما آن را به عنوان ادرار دفع می کنید.

تنها چیزی که در روده بزرگ شما هضم نمی شود ، فیبر غذایی است (مثلا ذرت). هر چیز دیگری که بلعیدید در جریان خون و اعضای بدن شما جذب می شود و پس از آن ، تا زمانی که آن را دفع نکنید ، به جایی نمی رود.

وزن خارج شده از بدن

دلیل اینکه ما وزن خود را از دست می دهیم یا اوزن اضافه می کنیم این است که، نمی توانیم تمام وزن و کالری مواد غذایی را کنترل کنیم . طبق آخرین آمار دولت ، به عنوان مثال استرالیایی ها هر روز ۳٫۵ کیلوگرم غذا و نوشیدنی مصرف می کنند. از این مقدار ، ۴۱۵ گرم ماده مغذی جامد ، ۲۳ گرم فیبر و ۳ کیلوگرم باقیمانده آن آب است.

آن چه گزارش نشده است این است که ما بیش از ۶۰۰ گرم اکسیژن نیز استنشاق می کنیم و این رقم برای اندازه دور کمر شما نیز به همان اندازه مهم است. اگر ۳٫۵ کیلوگرم غذا و آب به بدن وارد کنید ، به علاوه ۶۰۰ گرم اکسیژن ، ۴٫۱ کیلوگرم مواد لازم است تا دوباره این مقدار از بدن خارج شود، در غیر این صورت وزن شما افزایش می یابد.

اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید ، بیش از ۴٫۱ کیلوگرم باید وزن خود را کاهش دهید. پس چگونه این اتفاق می افتد؟

 415 گرم کربوهیدرات ، چربی ، پروتئین و الکل که اکثر مردم استرالیا هر روز می خورند دقیقاً ۷۴۰ گرم دی اکسید کربن به اضافه ۲۸۰ گرم آب (حدود یک فنجان) و حدود ۳۵ گرم اوره و سایر مواد جامد دفع شده از طریق ادرار تولید می کند. به طور متوسط ​​۷۵ کیلوگرم میزان متابولیسم در حالت استراحت (سرعت مصرف سوخت در بدن در هنگام حرکت نکردن بدن ) حدود ۵۹۰ گرم دی اکسید کربن در روز تولید می کند. با وجود ادعاهای جسورانه ای که ممکن است شنیده باشید ، هیچ قرص یا معجونی شیمیایی وجود ندارد که بتوانید با مصرف آن این رقم را افزایش دهید. خبر خوب این است که هر شب ۲۰۰ گرم دی اکسیدکربن بیرون می دهید در حالی که خواب هستید ، بنابراین قبل از اینکه حتی از تخت خارج شوید ، یک چهارم هدف کالری سوزی خود را انجام داده اید.

ورزش و رژیم غذایی مناسب

رژیم و ورزش مهم هستند!

دو عامل اصلی کاهش چربی رژیم و ورزش هستند.

کمبود کالری کافی باعث می شود چربی ها از سلول های چربی آزاد شوند و از آن به عنوان انرژی استفاده شوند.

ورزش با افزایش جریان خون به عضلات و سلولهای چربی ، این فرایند را تقویت می کند و چربی ها را آزاد می کند تا برای انرژی در سلول های ماهیچه ای با سرعت بیشتر و افزایش هزینه انرژی استفاده شود.

برای ارتقاء کاهش وزن ، کالج پزشکی ورزشی آمریکا حداقل هفته ای ۱۵۰ تا ۲۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​را توصیه می کند ، معادل ۳۰ تا ۵۰ دقیقه ورزش ۵ روز در هفته.

برای بهره مندی بیشتر از  این تمرین باید ترکیبی از تمرین مقاومتی باشد تا بتواند توده عضلانی و ورزش هوازی را برای افزایش سوزاندن کالری افزایش دهد. 

تمرینات متداول مقاومتی شامل بلند کردن وزنه ها ، تمرین های وزنه برداری و کش‌های مقاومتی است ، در حالی که نمونه هایی از ورزش هوازی  دویدن ، دوچرخه سواری یا استفاده از دستگاه های هوازی است.

کاهش وزن بسیار زیاد

هنگامی که محدودیت کالری و رژیم غذایی پر از مواد مغذی با یک رژیم‌ ورزشی مناسب زوج شوند ، بر خلاف استفاده از رژیم غذایی یا ورزش به تنهایی ، احتمال کاهش چربی رخ می دهد. 

برای کسب بهترین نتیجه ، به دنبال راهنمایی از یک متخصص تغذیه برای راهنمایی در مورد رژیم غذایی و مربی شخصی دارای مجوز برای برنامه ریزی ورزش باشید.

چربی ها کجا می روند؟

با پیشرفت روند از بین رفتن چربی ، سلولهای چربی به شدت کاهش می یابند و در نتیجه تغییرات ظاهری در ترکیب بدن ایجاد می شود.

هنگامی که چربی بدن از طریق فرآیندهای پیچیده در سلولهای شما تقسیم می شود ، دو فرآورده مهم جانبی آزاد می شوند – دی اکسید کربن و آب.

دی اکسید کربن در حین تنفس بازدم می شود و آب از طریق ادرار ، عرق یا هوای بازدم خارج می شود. دفع این محصولات جانبی به دلیل افزایش تنفس و تعریق زیاد در حین ورزش زیاد می شود.

ورزش کردن و از دست دادن چربی

ابتدا از کدام ناحیه چربی را از دست می دهید؟

معمولاً افراد تمایل دارند از شکم ، ران و باسن وزن کم کنند. در حالی که کاهش چربی یا کاهش وزن در یک منطقه خاص به اثبات نرسیده است ، برخی از افراد تمایل به کاهش وزن در بعضی از مناطق سریعتر از سایر موارد دارند. به گفته این ، عوامل ژنتیکی و شیوه زندگی در توزیع چربی بدن نقش بسزایی دارند.

علاوه بر این ، اگر سابقه کاهش وزن و بازیابی مجدد وزن را دارید ، ممکن است چربی بدن به دلیل تغییر در سلولهای چربی به مرور زمان متفاوت باشد.

چرا نگه داشتن وزن خیلی سخت است؟

وقتی بیشتر از سوخت مورد نیاز بدنتان غذا می خورید ، سوختگی، سلولهای چربی در هر دو اندازه و تعدادشان افزایش می یابد. هنگامی که چربی خود را از دست می دهید ، این سلول ها در اندازه کوچک می شوند ، اگرچه تعداد آنها تقریباً یکسان است. بنابراین ، دلیل اصلی تغییر در شکل بدن کاهش اندازه سلولها – نه تعداد سلولهای چربی است.

این موضوع همچنین بدان معنی است که هنگام کاهش وزن ، سلولهای چربی موجود هستند و اگر برای حفظ وزن کاهش نیافت ، آنها می توانند به راحتی دوباره اندازه بگیرند. برخی مطالعات نشان می دهد که این ممکن است یکی از دلایلی باشد که حفظ وزن برای بسیاری از افراد بسیار دشوار است.

نوشیدنی های مغذی

جدول زمانی از دست دادن چربی

بسته به میزان وزن شما برای از دست دادن ، مدت زمان از دست دادن چربی شما می تواند بسیار متفاوت باشد.

کاهش سریع وزن با چندین عارضه جانبی منفی همراه است ، از جمله کمبود ریز مغذی ، سردرد ، خستگی ، ریزش عضلات و بی نظمی های قاعدگی. به همین ترتیب بسیاری از افراد از کاهش سرعت آهسته و تدریجی کاهش وزن به دلیل انتظار پایداری بیشتر و جلوگیری از بازیافت وزن دفاع می کنند. با این حال ، اطلاعات محدودی در دسترس است. 

اگر مقدار قابل توجهی چربی برای از دست دادن داشته باشید ، ممکن است رویکرد سریع تری ضروری باشد ، در حالی که ممکن است رویکرد تدریجی مناسب تر برای افرادی باشد که چربی کمتری از دست بدهند.

میزان کاهش وزن انتظار می رود بسته به برنامه کاهش وزن چقدر تهاجمی باشد.

برای افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند ، با یک مداخله جامع شیوه زندگی شامل رژیم ، فعالیت بدنی و تکنیک های رفتاری ، کاهش وزن ۵ تا ۱۰٪ از وزن بدن شروع شده در ۶ ماهه اول ممکن است.

برخی دیگر از عوامل کاهش وزن مانند جنس ، سن ، میزان کسری کالری و کیفیت خواب تأثیر می گذارد. همچنین ، برخی از داروهای خاص ممکن است بر وزن شما تأثیر بگذارد. بنابراین ، توصیه می شود قبل از شروع رژیم از دست دادن چربی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

هنگامی که به وزن بدنی مورد نظر خود رسیدید ، می توان کالری دریافتی خود را برای حفظ وزن تنظیم کرد. فقط بخاطر بسپار ، مهم است که به طور منظم ورزش کنید و رژیم غذایی متعادل و مغذی بخورید تا از بازگشت مجدد وزن و کاهش ارتقاء سلامت عمومی جلوگیری کنید.

از بین رفتن چربی یک فرایند پیچیده است که تحت تأثیر تعدادی از عوامل قرار دارد ، رژیم غذایی و فعالیت بدنی دو مورد اصلی هستند.

باکمبود کالری کافی و رژیم مناسب ورزش ، سلول های چربی به مرور زمان کاهش می یابند زیرا از محتویات آنها برای انرژی استفاده می شود و منجر به بهبود ترکیب بدن و سلامتی می شود.

قبل از شروع دوره کاهش وزن ، پیشگیری از هرگونه عوارض جانبی منفی ممکن است با پزشک معالج خود مشورت کنید.

تفاوت کاهش چربی و کاهش وزن

کاهش وزن در مقابل کاهش چربی: اکثر مردم ادعا می کنند که می خواهند وزن کم کنند. با این وجود آیا کاهش وزن دقیقاً همان داهش چربی است؟ منظورتان این است؟ در حقیقت ، اکثریت افراد مایلند از شر چربی خود خلاص شوند ، نه از وزن.

تفاوت بین کاهش وزن و کاهش چربی چیست؟ کاهش وزن کاهش وزن کلی بدن شما است. این وزن شامل عضلات ، چربی و آب در بدن شما است. این همان چیزی است که ترازوی خانگی به شما نشان می دهد: به روی ترازو می روید و شاهد کاهش وزن خود هستید به همین سادگی .

کاهش چربی معمولاً کاهش چربی بدن را نشان می دهد. این ممکن است مانند مشخصات غیرضروری به نظر برسد ، اما برای درک شکست ها و موفقیت هایی که مردم در مسیر رسیدن به تناسب اندام دارند است. تا آنجا که وزن شما از عضلات ، چربی و آب تشکیل شده است ، می توانید وزن خود را به دلیل کوچک شدن یکی از این عناصر کاهش دهید.

نکته این است: کاهش وزن آب بیشتر بی فایده است ، از دست دادن وزن عضلات مضر است. فقط با اهش چربی می توانید دستاورد های خوبی داشته باشید. برای دستیابی به ظاهری متناسب و ایده آل که ممکن است بدنبال آن باشید ، باید بافت عضلانی بدون چربی اضافه کرده و مقدار چربی بدن را کاهش دهید.

نتیجه گیری

کاهش چربی یک روند پیچیده است که تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد ، رژیم غذایی و فعالیت بدنی دو عامل اصلی هستند.

 با کمبود کالری کافی و رژیم ورزشی مناسب ، سلول های چربی با گذشت زمان کاهش می یابند زیرا از محتوای آنها برای انرژی استفاده می شود و منجر به بهبود ترکیب بدن و سلامتی می شود.

 برای جلوگیری از عوارض جانبی منفی احتمالی ، مهم است که قبل از شروع مسکر کاهش وزن بامشاور متخصص مشورت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button