ورزش هوازی دقیقا چیست+انواع تمرینات هوازی

10 12,869

بستگی به هدف شما دارد. اگر هدف شما کاهش وزن است، در بازه زمانی ۲ ساعت قبل از ورزش می توانید ۲۰۰-۴۰۰ کالری مصرف کنید.

تمرینات اینتروال با وزن بدن.

خیر. تمرین با کتل بل هوازی نیست. کتل بل جزو تجهیزات تمرینی است که می توان در تمرینات قدرتی، استقامتی و توانی از آن استفاده کرد.

بله هر ورزشی که از طاقت فرسا و بسیار شدید باشد، بدن را تحت فشار قرار می دهد. اما می توانید با مصرف ویتامین Bاز آن جلوگیری کنید.

ورزش هوازی دقیقاً چیست و کدام یک از تمرینات در این دسته قرار می گیرند؟

هر گونه ورزشی که فعالیت قلب، ریه و عضلات را افزایش دهد و مدت زمان بیشتری به طول بیانجامد هوازی یا کاردیو محسوب می شود.

ورزش هوازی به معنای “همراه با اکسیژن” است و نیاز به اکسیژن در فرآیند تولید انرژی و سوخت و ساز بدن محسوس می باشد. در طی فعالیت هوازی، تنفس وضربان قلب شما افزایش می یابد. ورزش هوازی به سلامت قلب و ریه ها و سیستم گردش خون کمک می کند و شامل فعالیت هایی مانند پیاده روی سریع، شنا، دویدن یا دوچرخه سواری می شود.

الهام حیدری مربی تیم هفت حیات

بعضی از ورزش های هوازی را می توان در خانه انجام داد. تمرینات بسیاری وجود دارد که می توانید آن ها را با تجهیزات کم و یا بدون تجهیزات نیز انجام دهید.
برنامه تمرینی هوازی هفت حیات معمولاً کل بدن شما را درگیر می کند باعث می شود قلب شما خون بیشتری پمپاژ کند و آن را حفظ می کند، علاوه بر این با انجام این تمرینات می توانید چربی سوزی را دو برابر کنید در نتیجه شاهد کاهش وزن باشید.

اینفوگرافی انواع ورزش های کاردیو برای کاهش وزن

مهم ترین نکات در فعالیت هوازی

با مصرف اکسیژن کافی می توانید بیش از دو دقیقه فعالیت خود را حفظ کنید. نوام تمیر ،CSC، مالک TS Fitness در شهر نیویورک این طور توضیح می دهد که حتی با افزایش میزان تنفس، معمولاً شدت فعالیت هوازی سبک تا متوسط است. بنابراین شما می توانید حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بدون اینکه ضربان قلب به میزان زیادی افزایش یابد، فعالیت خود را ادامه دهید.

در حالی که سطوح مختلفی از فعالیت های هوازی وجود دارد اما بیشتر فعالیت های هوازی با شدت کم تا متوسط انجام می شود. تمرین هوازی با شدت کم حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد حداکثر ضربان قلب را درگیر می کند. فعالیت هوازی با شدت متوسط می تواند با ۷۰ تا ۸۰ درصد حداکثر ضربان قلب محاسبه شود. تمریناتی مانند استپ ایروبیک و دویدن آهسته جزء تمرین هوازی است. سرانجام، تمرینات هوازی شدید ضربان قلب را می تواند بین ۸۰ تا ۹۰ درصد برساند.

انجمن قلب آمریکا، ۵ تا ۷ جلسه تمرین هوازی در هفته و حداقل ۳۰ دقیقه را توصیه می کند. توجه داشته باشید در هنگام جلسات ورزش هوازی تمرینات گرم کردن، سرد کردن و کششی را فراموش نکنید.

تمرین هوازی گروهی

تخمین ضربان قلب حداکثر در ورزش هوازی

برای فعالیت هوازی با شدت متوسط، ضربان قلب باید بین ۶۴% تا۷۶% ضربان قلب بیشینه باشد. ضربان قلب حداکثر وابسته به سن است و برای بدست آوردن آن باید سن خود را از عدد ۲۲۰ کم کنید. به عنوان مثال، برای فردی که ۵۰ سال سن دارد حداکثر ضربان قلب او ۱۷۰= ۵۰-۲۲۰ (bpm)ضربان در دقیقه، در سطح ۶۴ تا ۷۶ درصد فعالیت هوازی است.

                                   سطح ۶۴%                                                     (bpm)   109 = 64/0 × ۱۷۰

                                    سطح ۷۶%                                                  (bpm)    129 = 76/0 × ۱۷۰ 

نشان می دهد فردی که ۵۰ سال سن دارد و تمرین ورزشی هوازی با شدت متوسط انجام می دهد باید ضربان قلب وی بین ۱۰۹ تا ۱۲۹ ضربان در دقیقه نگه داشته شود.

برای ورزش هوازی با شدت بالا، حداکثر ضربان قلب باید بین ۷۷% تا ۹۳% ضربان قلب بیشینه شما باشد. به عنوان مثال، برای یک فردی که ۳۵ سال سن دارد حداکثر ضربان قلب وی را اینگونه می توان حدس زد ۱۸۵ = ۳۵ – ۲۲۰ ضربان در دقیقه در سطح۷۷% تا ۹۳% .

سطح ۷۷%                   (bpm) 142 = 77/0 × ۱۸۵

سطح ۹۳%                  (bpm) 172 = 93/0 × ۱۸۵   

اینطور بیان می کند که یک فرد ۳۵ ساله که ورزش هوازی با شدت بالا را انتخاب می کند باید ضربان قلب بیشینه وی در طی فعالیت بین ۱۴۲ تا ۱۷۲ ضربان در دقیقه باقی بماند. ضربان قلب هر فرد نباید از ضربان قلب بیشینه اش فراتر رود چرا که به قلب فشار آورده و باعث آسیب قلبی می شود. در واقع ضربان قلب شاخص مناسبی جهت اطلاع از آمادگی و شدت تمرین می باشد.

بیشتر بخوانید:

نحوه گرفتن ضربان قلب

به طور کلی، برای دانستن اینکه در منطقه ضربان قلب تعیین شده ورزش می کنید باید ابتدا تمربن ورزشتان را متوقف کنید و سپس نبض خود را بگیرید.

می توانید نبض خود را از ناحیه گردن، مچ یا سینه شمارش کنید. توصیه می شود که نبض مچ دست را بگیرید.

برای شمارش نبض می توانید اینطور عمل کنید که نوک انگشتان اشاره و میانی را روی شریان مچ دست قرار دهید و کمی فشار دهید. ۶۰ ثانیه شمارش کامل ضربان قلب را انجام دهید و  یا ۳۰ ثانیه شمارش کنید و در عدد ۲ ضرب کنید. به عنوان مثال، اگر در مورد یک فرد ۵۰ ساله این عدد بین ۱۰۹ تا ۱۲۹ ضربان در دقیقه باشد، او در این محدوده در فعالیت هوازی با شدت متوسط فعالیت می کند.

 

تمرین های ورزش های هوازی

تفاوت بین ورزش هوازی و بی هوازی چیست؟

ورزش هوازی و بی هوازی با هم تفاوت دارند. به طور خلاصه، فعالیت هوازی شامل تلاش مداوم است که معمولاً بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به طول می انجامد، یعنی زمانی که حداکثر ضربان قلب شما بین ۶۰ تا ۹۰ درصد باقی می ماند. در حالی که شما می توانید به طور پیوسته دم و بازدم داشته باشید و سرعت خود را حفظ کنید زیرا اکسیژن کافی به اندام های شما می رسد. هوازی به معنای واقعی کلمه حضور اکسیژن است.

بدن شما در طول فعالیت های بی هوازی، به تولید انرژی فوری نیاز دارد همچنین برای تأمین سوخت خود بیش از اکسیژن به منبع انرژی ذخیره شده متکی است. که شامل تجزیه گلوکلیز می باشد.

میزان توصیه شده برای انجام ورزش های هوازی چقدر است؟

منبع معتبر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)  توصیه می کند که افراد بالاتر از ۱۸ سال  می توانند حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت بدنی با شدت متوسط یا هر هفته ۷۵ دقیقه فعالیت با شدت بالا یا ترکیبی از هر دو  داشته باشند. به طور کلی اینکه در هفته چند ساعت تمرین کنیم به هدف ما بستگی دارد.

سازمان معتبر بهداشت جهانی توصیه می کند هر نوع ورزش کاردیوی که انتخاب می کنید باید حداقل ۱۰ دقیقه ادامه داشته باشد. اگر تمرینات با شدت متوسط مانند پیاده روی سریع را انتخاب می کنید، هوازی ۳۰ دقیقه روزانه به شما کمک می کند تا از مزایای مختلف آن بهرمند شوید. همچنین می توانید این کار را به دو بخش پیاده روی ۱۵ دقیقه‌ای یا سه بخش پیاده روی ۱۰ دقیقه ای در روز تقسیم کنید.

بیشتر بخوانید:

معمولاً برای ورزش کاردیو که روزانه یا هفتگی انجام می شود زمان زیادی در نظر نمی گیرند. با این حال پس از یک دوره تمرین هوازی سنگین که بدن تحت فشار قرار می گیرد لازم است که یک یا دو روز در هفته استراحت داشته باشید تا از آسیب دیدگی و فرسودگی عضلات و مفاصل جلوگیری شود. همچنین اگر بیماری قلبی، مشکلات تنفسی، آرتروز و یا مشکل مفاصل دارید می توانید قبل از شروع تمرینات هوازی با پزشک خود مشورت کنید.

طناب زدن نوعی ورزش هوازی

ورزش هوازی و تناسب اندام

با برنامه ریزی و هدف گذاری برای رسیدن به اهداف تان است که می توانید نوع ورزش هوازی یا بی هوازی را انتخاب کنید. اگر شما تازه به ورزش روی آورده اید ورزش هوازی برای رسیدن به افزایش استقامت بدن گزینه مناسبی است.

اگر سابقه ورزشی دارید یا هدف شما کاهش سریع وزن است، می توانید ورزش بی هوازی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. اسپرینت یا تمرینHIIT با شدت بالا می تواند به شما در دستیابی به اهدافتان کمک نماید.

یکی از بهترین راه های چربی سوزی، انجام ورزش هوازی به طور روزانه است. اگر بخواهید وزن کم کنید، چربی بسوزانید، شکم و پهلو را لاغر کنید و یا تناسب اندام داشته باشید، ورزش های هوازی می تواند بهترین گزینه باشد.

مزایا ورزش هوازی

مزایای ورزش هوازی برای سلامتی

 1. سلامت قلب و عروق را بهبود می بخشد

انجمن قلب آمریکا و بیشتر پزشکان به افرادی که بیماری قلبی دارند یا در معرض خطر بیماری قلبی هستند ورزش هوازی را توصیه می کند. زیرا ورزش کردن، قلب شما را قوی می کند و کمک می کند تا قلب، خون را به طور مؤثرتری به سرتاسر بدن پمپ کند.

تمرین های کاردیو همچنین می توانند به کاهش فشار خون  کمک کرده و با افزایش سطح کلسترول خوب (HDL) و کاهش سطح کلسترول بد (LDL) خون، چربی های موجود در شریان ها را از بین ببرد. اگر قصد شما کاهش فشار خون و کلسترول  است باید ۴۰ دقیقه تمرین هوازی با شدت متوسط تا شدید بین ۳ تا ۴ روز در هفته داشته باشید.

۲٫به تنظیم قند خون کمک می کند

فعالیت بدنی منظم باعث تنظیم سطح انسولین و کاهش قند خون می شود، وزن بدن را کنترل می کند. محققان در مطالعه ای بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ دریافتند که هر نوع ورزش هوازی یا بی هوازی، این اثرات را می تواند داشته باشد.

۳.علائم آسم را کاهش می دهد

ورزش های کاردیو می توانند به افراد مبتلا به آسم کمک کنند به طوری که هم از دفعات و هم از شدت حملات آسم کاسته شوند. اگر مبتلا به آسم هستید، باید قبل از شروع یک فعالیت ورزشی جدید با پزشک خود صحبت کنید. پزشکان ممکن است برای حفظ امنیت شما هنگام ورزش فعالیت خاص یا اقدامات احتیاطی را به شما توصیه کنند.

۴٫کاهش درد مزمن کمر

اگر دچار کمر درد مزمن هستید، ورزش های هوازی به ویژه فعالیت های مانند شنا یا تمرینات ایروبیک برای مثال ایروبیک در آب، می تواند به شما کمک کند تا عملکرد عضلانی و تحمل وزن بدن را بدست آورید بنابراین به عنوان تمرین برای کاهش درد کمر به حساب می آید. همچنین ورزش هوازی در کاهش وزن می تواند به شما کمک کند، که این می تواند باعث کاهش درد مزمن کمر هم شود.

۵٫باعث بهبود کیفیت خواب می شود

اگر در خواب شب مشکل دارید، پیشنهاد می کنیم در طول روز ورزش هوازی امتحان کنید.

نتایج مطالعه ای روی افراد مبتلا به مشکلات مزمن خواب نشان داد که یک برنامه ورزشی هوازی منظم همراه با آموزش اصول بهداشتی خواب می تواند درمان مؤثر برای بی خوابی باشد.

انجام ورزش بیش از حد در زمان نزدیک به خواب ممکن است باعث مشکلاتی در خوابیدن شود. سعی کنید تمرینات خود را حداقل دو ساعت قبل از خواب به پایان برسانید.

۶٫وزن بدن را تنظیم می کند

شاید شنیده باشید که رژیم غذایی و ورزش هوازی عناصر سازنده کاهش وزن هستند. اما ورزش هوازی ممکن است به تنهایی بتواند قدرت کاهش وزن و جلوگیری از افزایش آن را داشته باشد.

در یک مطالعه، محققان از شرکت کنندگان دارای اضافه وزن خواستند که رژیم غذایی خود را ثابت نگه دارند، و در جلسات ورزشی که ۴۰۰ تا ۶۰۰ کالری می سوزانند، ۵ روز در هفته به مدت ۱۰ ماه شرکت کنند.

نتایج نشان داد که کاهش وزن قابل توجهی، بین ۳/۴تا ۷/۵ درصد از وزن اولیه آنها، هم برای زنان و هم برای مردان حاصل شد. شرکت کنندگان در اکثر جلسات ورزشی خود روی تردمیل ها راه می رفتند یا می دویدند. اگر به تردمیل دسترسی ندارید، سعی کنید روزانه چند نوبت پیاده روی سریع یا دویدن آهسته داشته باشید، مانند زمان استراحت قبل از صرف ناهار یا شام.

بسته به وزن و سرعت حرکت شما گاهی لازم است تا  6 کیلومتر پیاده روی یا دویدن آهسته داشته باشید تا ۴۰۰ تا ۶۰۰ کالری بسوزانید. کاهش مصرف کالری همراه با ورزش هوازی می تواند زمان مورد نیاز به ورزش برای کاهش همان وزن را کمتر کند.

تمرین در باشگاه

۷٫سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

محققان دانشگاه پنسیلوانیا تأثیر ورزش را بر سیستم ایمنی بدن زنان فعال و زنان غیر فعال بررسی کردند.

گروه اول  به مدت ۳۰ دقیقه پیاده روی بر روی تردمیل داشتند و گروه دوم یک فعالیت شدید بیشتر از ۳۰ ثانیه انجام دادند. آخرین گروه ورزش نکردند. نتایج نشان داد که ورزش هوازی منظم و متوسط باعث افزایش برخی از آنتی بادی ها به نام ایمونو گلوبولین ها در خون می شود. که در نهایت باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. محققان در گروه زنان غیر فعال  هیچگونه بهبودی در عملکرد سیستم ایمنی مشاهده نکردند، سطح کورتیزول زنان غیر فعال  بسیار بیشتر از گروه های فعال بود.

۸٫قدرت مغز را بهبود می بخشد

آیا می دانید مغز پس از رسیدن به ۳۰ سالگی شروع به از دست دادن بافت خود می کند؟

دانشمندان دریافته اند که ورزش های هوازی می تواند باعث کاهش از دست دادن بافت مغز شود، همچنین عملکرد شناختی را بهبود بخشد. به این معنی است که ورزش هوازی برای بهبود عملکرد بدن و مغز مناسب است.

۹٫برای بیشتر افراد، از جمله بچه ها، بی خطر است

ورزش های هوازی برای اکثر گروه ها حتی برای افراد مسن و یا دارای بیماری های مزمن توصیه می شود. نکته اصلی این است که با دکتر خود مشورت کنید تا برای شما به بهترین وجه مناسب و ایمن باشد.

حتی کودکان باید  به طور منظم ورزش هوازی داشته باشند. در واقع ورزش هوازی برای کودکان بیشتر از بزرگسالان توصیه می شود. هدف این است که کودک شما هر روز حداقل ۶۰ دقیقه یا بیشتر فعالیت داشته باشد. فعالیت های متوسط خوب است، اما بچه ها باید حداقل سه روز در هفته فعالیت شدید هم داشته باشند.

کدام ورزش هوازی بیشترین میزان سوختن کالری را دارد ؟

کدام تمرین هوازی باعث کالری سوزی بیشتری می شود

معمولاً، هر چه تمرین ورزشی شدیدتر باشد میزان کالری بیشتری نیز سوزانده می شود. در نتیجه، تمرین های چالش برانگیزی که ضربان قلب را بالا می برد و از گروه های عضلانی بیشتری استفاده می کند، کالری بیشتری مصرف می کند و به فرد کمک می کند تا چربی بیشتری را بسوزاند. ورزش های که ضربان قلب را افزایش می دهند، از جمله طناب زدن، دویدن، دوچرخه سواری، واتر پلو، قایق رانی، رقص، شنا و پیاده روی جزء آن دسته از ورزش هایی هستند که کالری سوزی می کنند.

تمریناتی مانند اینتروال با شدت بالا(HIIT)، ترکیبی از تمرینات هوازی یا بی هوازی است که همراه با تایم استراحت در بین تمرینات است. این  نوع تمرین ها کالری بیشتری نسبت به تمرین های سنتی مانند دویدن می سوزاند.

تمرینات  HIIT می تواند به فرد کمک کند تا کالری بیشتری را بسوزاند. برخی تحقیقات نشان می دهد تمرینات متناوب با حفظ متابولیسم بالا حتی پس از پایان تمرین، همچنان کالری سوزی را ادامه می دهد. همچنین تمرینات HIIT نیاز بدن به اکسیژن را افزایش می دهد، که باعث کالری سوزی بیشتری می شود.

به عنوان مثال موارد زیر را امتحان کنید:

در هنگام دویدن آهسته هر ۳ دقیقه یکبار به مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه با سرعت بالا بدوید.

طول یک استخر را با تمام توان شنا کرده و سپس با سرعت آرام به عقب شنا کنید. ۱۵-۱۰ بار تکرار کنید.

عواملی که در کالری سوزی تأثیر می گذارند

 • وزن : هر چه وزن شخص بیشتر باشد، انرژی بیشتری مصرف می کند، در نتیجه نسبت به فردی که وزن کمتری دارد و هر دو یک فعالیت را انجام می دهند کالری بیشتری می سوزاند.
 • شدت ورزش : هر چه شدت فعالیت بیشتر باشد، کالری بیشتری مصرف می شود. در فعالیت های شدید ضربان قلب فرد تا مدتی بالا می ماند، در این شرایط صحبت کردن برای او دشوار و یا غیر ممکن می شود .
 • مدت زمان ورزش : فعالیت های طولانی تر کالری بیشتری می سوزانند. ۳۰ ثانیه با سرعت دویدن ممکن است شدید باشد ولی نسبت به یک تمرین مداوم ۳۰ دقیقه ای با شدت کم، کالری کمتری مصرف می کند.
 • توده عضلانی : برای حفظ عضله نیازمند به انرژی بیشتری نسبت به چربی است. بنابراین عضله بزرگتر کالری بیشتری می سوزاند. به همین دلیل، فرد با افزایش عضله کالری سوزی بیشتری انجام می دهد حتی در زمان استراحت.
ورزش گروهی هوازی

خطرات ورزش هوازی

اگر چه تمرین های هوازی برای سلامتی بدن فواید زیادی دارد، ولی باید خطرات آن را نیز در نظر گرفت.

فواید فعالیت بدنی به طور منظم و مداوم برای سلامتی بدن اثبات شده است و اکثر افراد بزرگسال سالم با خیال راحت می توانند از تمرینات سبک تا متوسط لذت ببرند. اگر شما یک مشکل مزمن یا علائمی دارید که بر توانایی شما برای انجام فعالیت منظم تأثیر می گذارد،  مؤسسه بهداشت جهانی هاروارد توصیه می کند قبل از شروع ورزش با پزشک خود مشورت کنید.

ابتدا کدام یک کاردیو یا قدرتی

اگر قرار باشد تمرینات کاردیو و قدرتی را در یک روز انجام دهیم کدام یک مقدم تر است؟

کارشناسان در این مورد اختلاف نظر دارند. اکثر کارشناسان تناسب اندام به شما توصیه می کنند بعد از تمرین با وزنه، ورزش هوازی انجام دهید، زیرا اگر ابتدا کاردیو انجام دهید، مقدار انرژی که برای تمرین قدرتی لازم دارید را از دست می دهید و عضلات را قبل از تمرین شدید (قدرتی) خسته می کنید. همین دیدگاه معتقد است که تمرینات قدرتی ابتدا کربوهیدرات های ذخیره شده عضلات (گلیگوژن یا قند) را تخلیه می کنند بنابراین، به دلیل کمبود قند موجود برای سوخت، در طول تمرین هوازی چربی سوزی را افزایش می دهند.

با این حال، هیچ تحقیق موثقی وجود ندارد که این موضوع را ثابت کند، آنچه که واقعاً باید به نتیجه برسید اهداف تناسب اندام شماست.

به عنوان مثال، اگر هدف اصلی شما افزایش استقامت هوازی یا از دست دادن چربی بدن است، ابتدا باید کاردیو انجام دهید. اگر هدف اصلی شما افزایش قدرت عضلانی است، پس ابتدا تمرینات قدرتی را انجام دهید.

هنگامی که خسته نیستید، ابتدا تمرینی را انجام دهید که مهمترین هدف شماست. نکته اصلی این است، که بهتر است در تمرینات خود ثبات داشته باشید، تا اینکه نگران سوزاندن مقداری کالری اضافی باشید که اگر ابتدا تمرین کاردیو باشد یا قدرتی بهتر می سوزانید. اهداف خود را تجزیه و تحلیل کنید و تمرینات خود را برای رسیدن به این اهداف برنامه ریزی کنید.

ورزش هوازی در خانه

ورزش هوازی را با تجهیزات کم و حتی بدون تجهیزات هم در خانه می توانید انجام دهید. همیشه قبل از تمرین بدن خود را ۵ تا ۱۵ دقیقه گرم کنید.

طناب زدن

طول طناب باید متناسب قد شما تنظیم شود. با هر دو پا در وسط طناب بایستید و دسته ها را تا زیر بغل بکشید. این اندازه متناسب قد شما است. اگر بلند تر باشد باید کوتاه کنید.

اگر مبتدی هستید:

در حالی که طناب را از روی سر و پاهای خود رد می کنید به مدت ۱۵ ثانیه با رفتن رو به جلو شروع به حرکت کنید. در مرحله بعد، در حالی که طناب می زنید به مدت ۱۵ ثانیه جهت خود را معکوس کنید و به عقب برگردید. بین ست ها ۱۵ ثانیه استراحت کنید و این کار را ۱۸ بار تکرار کنید.

اگر یک ورزشکار با سابقه ورزشی هستید، می توانید به مدت ۳۰ ثانیه حرکات را انجام دهید و ۳۰ ثانیه بین ست ها استراحت کنید. در مرحله بعد باید هر بار ۶۰ ثانیه طناب بزنید و بعد ۶۰ ثانیه استراحت کنید.

آهسته دویدن

اگر مبتدی هستید، هفته ای دوبار به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بدوید. باید سرعت شما به اندازه ای باشد که در حین دویدن بتوانید صحبت کنید. برای شروع می توانید ۱ دقیقه پیاده روی کنید و ۵ دقیقه بدوید. و این روش را ۵ تا ۶ بار تکرار کنید. باید برای پیشگیری از آسیب بعد از تمرین، عضلات خود را با حرکات کششی سرد کنید.

پیاده روی

اگر هدف اصلی شما در ورزش، پیاده روی است، هدف خود را برای ۱۵۰ دقیقه پیاده روی در هفته تنظیم کنید که می تواند به ۳۰ دقیقه ۵ روز در هفته تقسیم شود. یا در هر نوبت ۳ بار ۱۰ دقیقه پیاده روی سریع داشته باشید.

دوره های قدرتی و هوازی

مزایا: این تمرین ها بهبودی و سلامتی قلب و عروق را افزایش می دهد، برای افزایش قدرت مناسب است و قدرت گروه های اصلی عضلانی را افزایش می دهد.

برای رعایت ایمنی: برای جلوگیری از آسیب روی فرم صحیح هر تمرین تمرکز کنید. در کل ضربان قلب خود را در حد متوسط ​​نگه دارید. شما باید بتوانید در طول این تمرین ها بتوانید به صورت کوتاه صحبت کنید.

میزان زمان و تکرارها: ۱۵ تا ۲۵ دقیقه، ۳ تا ۵ بار در هفته.

این دوره تمرین هوازی برای بالا بردن ضربان قلب شما طراحی شده است. به دنبال تمرین هوازی تمرینات قدرتی زیر را به مدت ۱ دقیقه انجام دهید:

اسکوات

لانچ

شنا سوئدی

دیپ به کمک صندلی

جرخش بالاتنه

کرانچ

سپس برای انجام استراحت فعال به مدت ۱ دقیقه بدوید یا پیاده روی کنید. این یک ست یا دوره است. ست را ۲ تا ۳ بار تکرار کنید. بین ست ها می توانید تا مدت ۵ دقیقه استراحت کنید. سپس با کمی کشش بدنتان را سرد کنید.

دلیل اهمیت ورزش هوازی چیست؟

بر اساس شواهد علمی موجود به نظر می رسد ورزش هوازی عملکرد و سلامت قلب و عروق شما را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند که خواب شبانه بهتری داشته باشید. مخصوصاً اگر صبح زود ورزش کنید سیستم گردش خون شما را بهبود می بخشد و به کنترل فشار خون بالا کمک می کند. همچنین باعث می شود که بدن از چربی به عنوان منبع انرژی استفاده کند به طوری که منجر به کاهش وزن بدن می شود. عملکرد و سلامت ریه های شما را بهبود می بخشد، روحیه و انرژی شما را افزایش می دهد و باعث کاهش استرس می شود.

الهام حیدری مربی تیم هفت حیات

تیم هفت حیات در برنامه های هوازی خود  تعادل بین تناسب اندام، محدودیت های زمانی، مکانی و یافتن راه هایی برای به چالش کشیدن و تازه نگه داشتن تمرینات را به خوبی در نظر گرفته است. با توجه به اینکه در سطح آمادگی جسمانی مبتدی، متوسط و پیشرفته باشید یا نه، تمام تمرینات هوازی برای شما شخصی سازی می شوند. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. منوچهر می گوید

  اسکوات هوازیه یا قدرتی؟؟؟؟

  1. تیم هفت حیات می گوید

   اسکوات در درجه اول یک تمرین بی هوازی هست. یعنی منبع اصلی انرژی این حرکت گلیکوژن است.

 2. مینو می گوید

  من کلا تمرین هوازی دوست ندارم. همه میگ برای لاغری باید هوازی کار کنم.برای لاغر شدن چه تمرینی به جز هوازی میشه انجام داد؟

  1. تیم هفت حیات می گوید

   سلام. تمرینات هوازی شاخه های خیلی مختلفی دارن که می تونید اونا رو هم امتحان کنید یعنی تمرین هوازی فقط محدود به دویدن نیست. اما می تونید از تمرینات با وزن بدن هم استفاده کنید.

 3. نگار می گوید

  چندتا تمرین هوازی برای لاغری پا میگید

  1. تیم هفت حیات می گوید

   سلام دوست عزیز بهتر هست به صورت اینتروال تمرین کنید. دویدن طناب زدن لانج اسکوات

 4. دلوان می گوید

  سلام من یک ماهه شروع کردم ورزش هوازی انجام میدم ۶ روز در هفته روزی ۲۰ دقیقه تمرین هوازی می کنم این زمان برای لاغری کافیه؟

  1. تیم هفت حیات می گوید

   سلام دوست عزیز. برخلاف باور همه تمرینات هوازی به تنهایی برای لاغری کافی نیست.بهترین راه اینه که با توجه برا شرایط بدنیتون تمرینات هوازی رو با تمرینات قدرتی ترکیب کنید.

 5. محمد می گوید

  خیلی مطلب خوبی بود مرسی

  1. تیم هفت حیات می گوید

   سلام ممنون از همراهی شما.

نظرات خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button