همه چیز درباره ی لاغری سریع با رژیم سیرت فود

10 1,030

رژیم غذایی سیرت فود کم کالری است و فاز ۱ این رژیم از نظر غذایی متعادل نیست

بله، زیرا با کاهش التهاب در بدن، از بدن در برابر عفونت و بیماری محافظت می کنند

با کاهش کالری دریافتی شدید در این رژیم و ترکیب آن با فعالیت ورزشی حتی ممکن است تا ۵/۳ کیلوگرم در یک هفته کم کنید.

بر خلاف بسیاری گفته ها، مصرف قهوه در رژیم غذایی سیرت فود آزاد است.

در حال حاضر رژیم غذایی سیرت فود از داغ ترین موضوعات برای افرادی است که به دنبال کاهش ورن هستند. تقریبا همه می دانیم که ادل خواننده ی سبک پاپ که برنده ی جوایز بسیاری در دنیای موسیقی است که در پی سالهای اخیر کاهش وزن چشم گیری داشته است.

اما او دقیقاً چگونه این کار را انجام داده است؟

گفته می شود این خواننده مشهور، در کاهش وزن خود از رژیم غذایی سیرت فود استفاده کرده است، این رژیمی است که امکان مصرف برخی مواد غذایی از جمله شکلات را به فرد می دهد.

رژیم غذایی سیرت فود چیست و آیا واقعاً موثر است؟

سیرت فود یک برنامه ی غدایی دو فازی را در اختیار افراد قرار می دهد که در آن می بایست از نوشیدنی های سبز و خوراکی های تهیه شده از ۲۰ ماده ی غذایی حاوی سیرتوئین استفاده کنند. تحقیقات غذایی محدودی در مورد این رژیم وجود دارد، اما اگر هدف شما پیروی از این برنامه غذایی است تمامی اطلاعات مورد نیاز شما در این مقاله آورده شده است.

الهام حیدری مربی تیم هفت حیات

شما هم تمایل به کاهش وزن سریع دارید، اما نمی دانید از کدام برنامه لاغری استفاده کنید و نمی دانید کدام برنامه برای شما بهتر و ایمن تر است. اگر تا به حال در مورد نتایج رژیم سیرت فود شنیده اید و تمایل دارید برای لاغری سریع این رژیم را امتحان کنید اما اطمینان ندارید که از آن نتیجه می گیرید یا خیر یا سلامتی شما را به خطر می اندازد می توانید ابتدا با متخصصین تغذیه هفت حیات مشاوره کنید، سپس برنامه غذایی لاغری شخصی سازی شده ویژه خودتان را دریافت کنید.

اینفوگرافی انواع مواد غذایی در رژیم غذایی سیرت فود

برنامه ی غذایی سیرت فود بر تقویت متابولیسم شما متمرکز است

سیرت فودها با توجه به وجود سیرتوئین می توانند استرس را کاهش دهند و التهاب را متوقف کنند. همچنین مصرف غذاهای سیرت فودی، سوخت و ساز بدن را تقویت می کند. این نکته از آنجا که برای تنفس، هضم غذاها و تنظیم درجه حرارت بدن و سایر موارد دیگر متکی به متابولیسم بدن هستید، بنابراین مسئله ی بسیار مهمی است. برنامه ی غذایی سیرت فود به شما این امکان را می دهد که کالری دریافتی خود را کاهش دهید همچنین حتماً باید غذای کاملاً سالم بخورید.

بیشتر بخوانید:

شاید بهترین قسمت در مورد این رژیم ایجاد یک تعادل سالم غذایی باشد. در واقع با پیروی از این برنامه ی غذایی می توانید همچنان برخی از مواد غذایی مورد علاقه خود مانند ترکیب شکلات با توت فرنگی را میل کنید.

اسفناج در رژیم غذایی سیرت

سیرتوئین چیست و چرا باید از آن ها استفاده کنیم؟

کتاب رژیم غذایی Sirtfood توسط Aidan Goggins و Glen Matten نوشته شده و در سال ۲۰۱۷ منتشر شده است. این کتاب با محوریت خوردن غذاهایی است که منابع غنی پروتئینی به نام سیرتوئین هستند که به گفته نویسندگان این کتاب، این پروتئین ها ژن های “لاغری” را در بدن فعال می کنند.

سیرتوئین کمک به تنظیم عملکردهای مختلف بدن در سطح سلولی می کند. آنها نقش مهمی در متابولیسم دارند، التهاب را کاهش می دهند و روند پیری را کندتر می کنند.

نویسندگان این کتاب میوه ها و سبزیجات بسیار خاصی را در این رژیم توصیه می کنند. آنها به مطالعه ای که در ژانویه ۲۰۱۶ در BMJ منتشر شد و مصرف فلاونوئید (مواد شیمیایی گیاهی با خاصیت آنتی اکسیدانی هستند) و چگونگی ارتباط فلاونوئیدهای مختلف با کاهش وزن را توضیح دادند. نویسندگان رژیم غذایی Sirtfood نتیجه گیری کردند، همه آنتی اکسیدان های موجود در این رژیم غذایی یکسان نیستند. رژیم غذایی آنها حول مواد غذایی تهیه شده است که ژن های مرتبط با لاغری را فعال می کند.

بیشتر بخوانید:

هنوز تحقیقات در مورد نقش این پروتئین ها نامشخص است زیرا این پروتئین ها به افزایش سن و کاهش وزن مرتبط هستند. مزایای بالقوه متنوعی در این برنامه غذایی وجود دارد، اما محققان هنوز چیزهای زیادی در این مورد گزارش نکرده اند. البته ابتدا باید از هدف خود در مورد انتخاب برنامه خود آگاه باشید برای مثال برنامه غذایی یک فوتبالیست با ورزشکاران دیگر تفاوت دارد.

 در وهله اول تحقیقات مربوط به این برنامه ی غذایی بر روی حیوانات بوده است. البته باید این نکته در نظر گرفت که این یافته ها همیشه همان تأثیرات را بر روی انسان ندارد.

مطالعه ای که نویسندگان این کتاب هم به آن اشاره کردند و در نوامبر ۲۰۱۶ در Nature Review Molecular Cell Biology منتشر شد، نشان می دهد ترکیباتی مانند رسوراترول (موجود در انگور) التهاب را کاهش می دهد و روند پیری را کند می کنند و خاطرنشان می کند که آزمایشات بالینی زیادی در این مورد صورت گرفته است.

یک وعده غذای سیرت فود با سبزیجات و مرغ

۲۰ ماده ی غذایی که در برنامه غذایی سیرت فود استفاده می شود

 • آروگولا یا شابانک
 • گندم سیاه
 • کاپاری
 • کرفس (همراه با برگ هایش)
 • فلفل قرمز تند
 • کاکائو
 • قهوه
 • روغن زیتون
 • سیر
 • چای سبز
 • سبزی کیل
 • خرما
 • جعفری
 • بذر کاسنی فرنگی قرمز یا آندیو
 • پیاز قرمز
 • سویا
 • توت فرنگی
 • زردچوبه
 • گردو

نمونه ای از برنامه غذایی سیرت فود

این نمونه از برنامه غذایی سیرت فود برای فاز اول (هفته اول) روزهای سوم و چهارم مناسب است.

صبحانه : یک نوشیدنی سبز سیرت فود (با مواد خوراکی مجاز در این برنامه)

ناهار: تبوله، گندم سیاه، توت فرنگی

میان وعده:  یک نوشیدنی سبز سیرت فود (با مواد خوراکی مجاز در این برنامه)

شام: ماهی پخته شده با سبزیجات و کنجد سرخ شده

نمونه ای از نوشیدنی سبز در برنامه غذایی سیرت فود

 • ۷۵ گرم (۲/۵ اونس) کیل
 • ۳۰ گرم (۱ اونس) آروگولا
 • جعفری ۵ گرم
 • ۲ عدد ساقه ی کرفس
 • زنجبیل ۱ سانتی متر
 • نصف سیب سبز
 • نصف لیمو ترش
 • نصف قاشق چایخوری چای سبز ماتچا

تمام مواد، به جز پودر چای سبز و لیمو را با هم مخلوط کنید و آن را در یک لیوان بریزید، سپس آب لیمو و پودر چای سبز را به مواد اضافه کنید.

اب کرفس

عملکرد برنامه ی غذایی سیرت فود

این برنامه ی غذایی شامل ۲ فاز است.

فاز ۱: فاز نوشیدنی سبز

در طول سه روز اول رژیم، هر روز ۱۰۰۰ کالری مصرف خواهید کرد که شامل سه نوشیدنی سبز در روز و یک وعده غذایی که روی غذاهای سرشار از سیرتوئین تمرکز دارد، اصطلاحاً به آن ها “غذاهای سیرت” گفته می شود. سپس در طی روزهای ۴ تا ۷ کالری دریافتی به ۱۵۰۰ کالری خواهد رسید. در این زمان، در طول روز دو آب میوه سبز می نوشید و دو وعده غذا دارید. به گفته نویسندگان این کتاب در طول این دوره ۳/۵ کیلوگرم وزن کم خواهید کرد.

ساختار پایه ی فاز اول، نوشیدنی سبز است که با کیل، آروگولا، جعفری، کرفس، سیب، زنجبیل، لیمو و پودر ماتچا درست می شود.

فاز ۲ رژیم غذایی : مرحله نگهداری

در طول دو هفته بعدی، سه وعده غذایی تهیه شده از سیرت فودها، همراه با یک نوشیدنی سبز در روز و دو میان وعده تهیه شده از سیرت فودها در برنامه غذایی خود دارید. برای یک میان وعده مناسب می توان از خرما یا گردو استفاده کرد. در این مرحله هیچ گونه کالری و محدودیتی وجود ندارد.

بعد از برنامه غذایی سیرت فود چه کاری انجام دهیم؟

پس از اتمام سه هفته، موارد بیشتری برای طرفداران این برنامه غذایی وجود ندارد. اما معمولا توصیه می شود رژیم غذایی غنی از سیرت فودها داشته باشید و مصرف نوشیدنی های سبز را ادامه دهید. همچنین سعی کنید در مدت طولانی تر تعداد غذاهایی که می خورید را افزایش دهید.

 برای مثال، طبق برنامه غذایی سیرت فود، مصرف میوه خود را فقط به مصرف توت فرنگی محدود نکنید و از سایر توت ها مانند تمشک و توت سیاه هم استفاده کنید. به جای اینکه فقط گردو مصرف کنید، پسته و بادام زمینی را جایگزین کنید حتی می توانید با استفاده از سیرت فودها میان وعده های بهتر و متنوع تری تهیه کنید.

بیشتر بخوانید:

آیا برنامه غذایی سیرت فود واقعا موثر است؟

در کتاب برنامه ی غذایی سیرت فود نتایج یک مطالعه آزمایشی که توسط نویسندگان این کتاب انجام شده و ۳۹ شرکت کننده از مرکز تناسب اندام در آن شرکت کرده اند، آورده شده است.

با این حال، به نظر می رسد نتایج این مطالعه در جای دیگری منتشر نشده است.

به مدت ۱ هفته، شرکت کنندگان این برنامه ی غذایی را سپری کردند و روزانه تمرین ورزشی هم داشتند. در پایان هفته، شرکت کنندگان به طور متوسط ​​۳/۵ کیلوگرم وزن کم کرده، توده عضلانی خود را حفظ کردند حتی افزایش توده عضلانی داشتند.

با این حال، این نتایج تعجب آور نیستند. زیرا محدود کردن کالری دریافتی روزانه به ۱۰۰۰ کالری و همزمان ورزش کردن تقریباً همیشه باعث کاهش وزن می شود.

صرف نظر از این موضوع، این نوع کاهش سریع وزن نه واقعی است و نه در طولانی مدت ماندگار است. همچنین در این مطالعه پس از پایان هفته اول محققان به سراغ شرکت کنندگان نرفتند تا ببینند آیا آنها وزن بیشتری از دست داده اند یا خیر، به طور معمول این مورد وجود دارد.

تاکنون هیچ دلیل قانع کننده ای مبنی بر تأثیر بیشتر برنامه ی غذایی سیرت فود در کاهش وزن نسبت به رژیم های مشابه مانند رژیم غذایی وحشی با کالری محدود وجود ندارد.

اگرچه بسیاری از این غذاها دارای خواص مفیدی هستند، اما هیچ مطالعه طولانی مدت بر روی انسان انجام نشده است تا مشخص شود که آیا داشتن یک رژیم غذایی غنی از غذاهای مفید فواید ملموسی برای سلامتی دارد یا خیر.

وقتی بدن شما از دریافت انرژی کافی محروم است، علاوه بر سوزاندن چربی و عضله، از ذخایر انرژی اضطراری یا گلیکوژن خود نیز استفاده می کند.

هر مولکول گلیکوژن برای ذخیره سازی به ۳-۴ مولکول آب نیاز دارد. وقتی بدن شما از گلیکوژن استفاده می کند، از شر این آب نیز خلاص می شود. در واقع گفته می شود به اصطلاح وزنی که کم کرده اید آب بدن است.

در هفته اول این برنامه ی غذایی با توجه به محدودیت شدید کالری، فقط حدود یک سوم کاهش وزن از سوزاندن چربی ها حاصل می شود، در حالی که دو سوم دیگر از آب، عضله و گلیکوژن حاصل می شود.

به محض اینکه کالری دریافتی شما افزایش می یابد، بدن ذخیره گلیکوژن خود را دوباره جبران می کند و وزن  حقیقی شما برمی گردد.

متأسفانه، این نوع محدودیت کالری می تواند باعث کاهش میزان متابولیسم بدن شود در نتیجه حتی ممکن است شما به انرژی روزانه حتی کمتر از کالری قبلی نیاز داشته باشید.

به احتمال زیاد این رژیم مانند رژیم غذایی سه روزه در ابتدای کار به شما کمک می کند تا چند کیلوگرم از وزن بدن خود را کم کنید، اما به محض اتمام رژیم دوباره برمی گردد.

معمولا افراد به دلیل دوره ی کوتاه مدت ۳ هفته ای این برنامه غذایی از اثرات سلامتی آن مطلع نخواهند شد و تاثیرات مخربی بر روی سلامتی خود مشاهده نخواهند کرد.

از طرف دیگر، افزودن غذاهای سیرت فود به رژیم معمولی در طولانی مدت ایده خوبی می تواند باشد. اما احتمال اینکه شما از رژیم غذایی صرف نظر کرده و به روال عادی بازگردید وجود دارد.

آیا برنامه غذایی سیرت فود سالم و پایدار است؟

سیرت فودها تقریباً همه گزینه های سالمی هستند حتی به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی یا ضد التهابی می تواند برخی از مزایای سلامتی را به همراه داشته باشند.

با این حال، با خوردن فقط یک مشت غذای کاملاً سالم نمی توانید تمام نیازهای غذایی مورد نیاز بدن را برآورده کنید.

رژیم غذایی سیرت فود یک برنامه ی غذایی محدود کننده است، هیچ فواید بهداشتی و مشخصی را نسبت به هر نوع رژیم دیگر ندارد.

بعلاوه، معمولاً دریافت روزانه تنها ۱۰۰۰ کالری بدون نظارت پزشک توصیه نمی شود. حتی دریافت ۱۵۰۰ کالری در روز برای بسیاری از افراد بسیار محدود کننده و خطرناک است.

این رژیم همچنین به حداکثر نوشیدن روزانه ۳ وعده نوشیدنی سبز نیاز دارد. اگرچه آب میوه ها می توانند منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی باشند، اما این نوشیدنی ها منبع قند هم هستند و تقریباً هیچ یک از فیبرهای سالم موجود در میوه ها و سبزیجات در آنها وجود ندارد.

ناگفته نماند، از آنجا که رژیم غذایی از نظر کالری و انتخاب مواد غذایی بسیار محدود است، احتمالاً کمبود پروتئین، ویتامین و مواد معدنی خصوصاً در فاز اول را به همراه دارد.

به دلیل سطح کم کالری دریافتی و انتخاب محدود کننده مواد غذایی، شاید رعایت این رژیم برای کل ۳ هفته دشوار باشد.

مزایای برنامه غذایی سیرت فود

این واقعیت که برنامه ی غذایی سیرت فود شما را به خوردن غذاهای سالم ترغیب می کند، اجتناب ناپذیر است.

در واقع در مورد مواد غذایی استفاده شده در این برنامه غذایی نمی توان نکته ی منفی را بیان کرد. همه ی این مواد غذایی را یک رژیم غذایی سالم و متعادل توصیه می کند.

به عنوان مثال، یک وعده می تواند شامل ماهی قزل آلا و کلم بروکلی با انگور قرمز باشد که همراه با یک تکه کوچک شکلات تلخ برای دسر میل کنید. این یک وعده غذایی عالی است که شامل غذاهای سیرت فود می باشد.

اگرچه برنامه غذایی سیرت فود رژیم غذایی گیاه خواری نیست، اما تمرکز زیادی روی مواد غذایی گیاهی دارد. خوردن غذاهای بیشتر گیاهی گزینه ی خوبی برای ارتقای سلامتی شماست.

مطالعه ای که در آگوست ۲۰۱۹ در ژورنال انجمن قلب آمریکا منتشر شد، اثرات رژیم غذایی گیاهی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و دریافت مصرف سبزیجات بیشتر و محصولات دامی کمتر، خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی را در بین مردم تا حدود یک سوم کاهش می دهد.

توت فرنگی در رژیم سیرت

معایب برنامه غذایی سیرت فود

 اگرچه هیچ مشکلی با ترکیب مواد غذایی موجود در سیرت فود وجود ندارد، اما تنوع غذایی زیادی در این لیست به چشم نمی خورد. علاوه بر این، برنامه های غذایی کم کالری ممکن است انرژی کمی به شما بدهند به همین دلیل شاید نتوانید در کنار این برنامه ی غذایی تمرینات ورزشی با شدت متوسط تا بالا را ادامه دهید.

فاز ۱، که ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ کالری در روز دارد، برای اکثر بزرگسالان انرژی بسیار کمی را فراهم می کند و این مورد کمی نگران کننده است.

همانطور که گفته شد، تحقیقات زیادی در مورد این رژیم وجود ندارد، اما به طور کلی می بایست در هنگام پیروی از این برنامه غذایی جوانب سلامتی را نیز در نظر بگیرید.

آیا لاغر شدن با رژیم سیرت فود مناسب است؟

به طور خلاصه برنامه ی غذایی سیرت فود، در اصل یک رژیم محدود کننده ی کالری است. در حالی که نویسندگان این برنامه غذایی در مورد غذاهای غنی از سیرتوئین در این برنامه ی غذایی اطمینان می دهند اما هنوز تحقیقات زیادی در این زمینه انجام نشده است.

داشتن سبک زندگی سالم و یک برنامه ی غذایی سالم لازم نیست زیاد پیچیده باشد. برنامه ی غذایی سیرت فود یک رژیم مد روز دیگر است. بسیاری از افراد، این رژیم را دنبال می کنند و پس از مدتی آن را رها می کنند، سپس به دنبال رژیم بعدی برای رسیدن به اهداف خود می روند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. علی می گوید

  نان نمیشه مصرف کرد؟

  1. تیم هفت حیات می گوید

   سلام. ایده های مختلفی برای این رژیم غذایی هست که در بعضی از اون ها میشه نان هم مصرف کرد.

 2. سمانه می گوید

  نشنیده بودم تا حالا

  1. تیم هفت حیات می گوید

   بله نسبت به رژیم های لاغری دیگه کمتر شناخته شده.

 3. نرگس می گوید

  واقعا نتیجه میده؟

  1. تیم هفت حیات می گوید

   بستگی داره هدف شما چی هست. اگر هدف شما فقط لاغری بدون در نظر گرفتن سلامتی هست بله در کوتاه مدت کمک کننده هست. اما اگر سلامتی هم برتون مهمه بهتره از برنامه های غذایی لاغری علمی تر استفاده کنید.

 4. محمود می گوید

  چی بخورییم شکممون کوچیک شه

  1. تیم هفت حیات می گوید

   سلام دوست عزیز. لاغری شکم باید با کسر کالری و ترکیب تمرینات هوازی و قدرتی اتفاق بیفته. باید کالری دریافتبی در طول روز رو کمتر از کالری مصرفی کنید. اما ماهی، قهوه، تخم مرغ، چای سبز و سرکه سیب رو می تونید به برنامه غذاییتون اضافه کنید و کمک کننده هستن.

 5. میثم می گوید

  سلام. می خواستم بدونم شبا سبزیجات خوردن خوبه یا بد؟

  1. تیم هفت حیات می گوید

   درود بر شما.بله برای یک شام رژیمی گزینه بسیار عالی هستش مخصوصا اگر همراه با پروتئین مثل فیله مرغ میل کنید.

نظرات خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button