نکاتی در رابطه با متابولیسم

0 710

متابولیسم کلیه فرایندهای شیمیایی است که به طور مداوم در داخل بدن شما جریان می یابد و باعث می شود زندگی و عملکرد طبیعی بدن انجام شود (حفظ عملکرد طبیعی در بدن ، هموستاز نامیده می شود). این فرایندها شامل مواردی است که مواد مغذی موجود در مواد غذایی ما را تجزیه و آنهایی که بدن ما را ساخته و ترمیم می کنند.

ساخت و ترمیم بدن نیاز به انرژی دارد که در نهایت از غذای شما حاصل می شود.

مقدار انرژی ، اندازه گیری شده در کیلوژول ، که بدن شما در هر زمان معین می سوزاند ، متابولیسم شما را تحت تأثیر قرار می گیرد.

دستیابی یا حفظ وزن سالم یک عمل متعادل است. اگر مرتباً بیشتر از مقدار مورد نیاز برای متابولیسم بدن ، بیشتر کیلوژول بخوریم و بنوشیم ، آن را بیشتر به صورت چربی ذخیره می کنیم.

بیشتر انرژی ای که هر روز از آن استفاده می کنیم برای حفظ صحیح عملکرد سیستم ها در بدن استفاده می شود. این خارج از کنترل ماست. با این حال ، ما وقتی ورزش می کنیم متابولیسم ما کار می کند. وقتی فعال هستید ، بدن انرژی بیشتری می سوزاند .

دو فرآیند اصلی متابولیسم

متابولیسم پیچیده است – به عبارت ساده ، دو بخش وجود دارد که با دقت توسط بدن تنظیم می شوند تا مطمئن شوند که آنها در تعادل باقی می مانند. آن ها شامل:

کاتابولیسم – تجزیه مواد تشکیل دهنده مواد غذایی (مانند کربوهیدرات ها ، پروتئین ها و چربی های رژیمی) به اشکال ساده تر آنها ، که از این طریق می توان برای تأمین انرژی و بلوک های اساسی ساختمان مورد نیاز برای رشد و ترمیم استفاده کرد.
آنابولیسم – بخشی از سوخت و ساز بدن که بدن ما در آن ساخته یا ترمیم می شود. آنابولیسم به انرژی نیاز دارد که در نهایت از غذای ما حاصل می شود. وقتی بیشتر از آنچه برای آنابولیسم روزانه نیاز داریم غذا می خوریم ، مواد مغذی اضافی معمولاً به عنوان چربی در بدن ما ذخیره می شوند.

تغذیه ، متابولیسم و انرژی

تغذیه، کلید اصلی سوخت و ساز بدن است. مسیرهای متابولیسم برای تولید انرژی به مواد مغذی متکی هستند که تجزیه می شوند. این انرژی به نوبه خود توسط بدن برای سنتز پروتئین های جدید ، اسیدهای نوکلئیک (DNA ، RNA) و غیره مورد نیاز است.

مواد مغذی ضروری انرژی (کالری) را تأمین می کنند و مواد شیمیایی لازم را تأمین می کنند که بدن قادر به سنتز آنها نیست. مواد غذایی انواع مختلفی را که برای ساختمان ، نگهداری و ترمیم بافتهای بدن و برای عملکرد کارآمد بدن ضروری هستند، فراهم می کند.

رژیم غذایی به مواد مغذی ضروری مانند کربن ، هیدروژن ، اکسیژن ، ازت ، فسفر ، گوگرد و حدود ۲۰ عنصر غیر آلی دیگر احتیاج دارد. عناصر اصلی در کربوهیدرات ها ، لیپیدها و پروتئین تأمین می شود. علاوه بر این ، ویتامین ها ، مواد معدنی و آب لازم است.

نقش کربوهیدرات ها در متابولیسم

کربوهیدرات ها در مواد غذایی به سه شکل یافت می شوند: نشاسته ، شکر و سلولز (فیبر). نشاسته ها و قندها منابع اصلی و اساسی انرژی برای انسان هستند. فیبرها به صورت عمده در رژیم غذایی نقش دارند.بافتهای بدن برای کلیه فعالیتها به گلوکز نیاز دارند. کربوهیدرات ها و قندها با هضم یا متابولیسم گلوکز را تولید می کنند.

واکنش کلی برای احتراق گلوکز به شرح زیر است:

انرژی C6H12O6 + 6 O2 —–> 6 CO2 + 6 H2O +

بیشتر افراد حدود نیمی از رژیم غذایی خود را به مصرف کربوهیدرات اختصاص می دهند.که از برنج ، گندم ، نان ، سیب زمینی ، ماکارونی و غیره تامین می شود.

مواد خوراکی و تاثیر در متابولیسم بدن

نقش پروتئین ها در متابولیسم

پروتئین ها سازنده اصلی بافت در بدن هستند. آنها بخشی از هر سلول بدن هستند. پروتئین ها در ساختار سلولی ، عملکردها ، تشکیل هموگلوبین برای حمل اکسیژن ، آنزیم ها برای انجام واکنش های حیاتی و تعداد بیشماری از عملکردهای دیگر بدن کمک می کنند. پروتئین ها همچنین در تهیه نیتروژن برای مواد ژنتیکی DNA و RNA و تولید انرژی بسیار حیاتی هستند.

پروتئین ها برای تغذیه ضروری هستند زیرا حاوی اسیدهای آمینه هستند. در بین ۲۰ نوع یا بیشتر اسیدهای آمینه ، بدن انسان قادر به تولید ۸ مورد بیشتر نیست که به اینها اسیدهای آمینه ضروری گفته می شود.

اسیدهای آمینه اساسی شامل موارد زیر است:

لیزین
تریپتوفان
متیونین
لوسین
ایزولوسین
فنیل آلانین
والین
ترئونین
مواد غذایی با منبع پروتئین شامل تخم مرغ ، شیر ، سویا ، گوشت ، سبزیجات و غلات هستند.

بیشتر بخوانید :

نقش چربی در متابولیسم

چربی ها منابع غنی انرژی هستند. آنها دو برابر بیشتر از کربوهیدرات ها یا پروتئین ها انرژی تولید می کنند.

عملکرد چربی ها شامل موارد زیر است:

کمک به تشکیل ساختار سلولی.
تشکیل یک لایه محافظ و عایق در اطراف اندام های حیاتی.
کمک به جذب ویتامین های محلول در چربی ،
ذخیره انرژی
اسیدهای چرب ضروری شامل اسیدهای چرب اشباع نشده مانند اسیدهای لینولئیک ، لینولینیک و آراشیدونیک هستند. اینها باید در رژیم غذایی مصرف شوند. چربی اشباع شده به همراه کلسترول در بیماری های تصلب شرایین و بیماری های قلبی نقش دارند.

نقش مواد معدنی و ویتامین ها در متابولیسم

مواد معدنی موجود در مواد غذایی به طور مستقیم در نیازهای انرژی نقش ندارند اما به عنوان تنظیم کننده بدن از اهمیت بالایی برخوردار هستند و در مسیرهای متابولیکی بدن نقش دارند. بیش از ۵۰ عنصر در بدن انسان یافت می شود. حدود ۲۵ عنصر ضروری است ، زیرا کمبود آن ها مشکلات خاصی را برای بدن ایجاد می کند.

مواد معدنی مهم شامل موارد زیر است:

 • کلسیم
 • فسفر
 • اهن
 • سدیم
 • پتاسیم
 • یونهای کلرید
 • فلز مس
 • کبالت
 • منگنز
 • فلز روی
 • منیزیم
 • فلوئور
 • ید

ویتامین ها ترکیبات ارگانیکی اساسی هستند که بدن انسان نمی تواند به تنهایی آنها را سنتز کند و بنابراین باید در رژیم غذایی حضور داشته باشد. ویتامین های ویژه در متابولیسم مهم هستند:

 • ویتامین A
 • B2 (ریبوفلاوین)
 • نیاسین یا اسید نیکوتین
 • Pantothenic Acid و غیره

بیشتر بخوانید:

موارد تاثیرگذار بر متابولیسم بدن

سرعت سوخت و ساز

میزان متابولیسم بدن (یا کل هزینه انرژی) را می توان به سه مؤلفه تقسیم کرد که عبارتند از:

میزان متابولیک پایه (BMR) – حتی در حالت استراحت ، بدن به انرژی (کیلوژول) نیاز دارد تا تمام سیستم ها به درستی کار کند (مانند نفس کشیدن ، نگه داشتن ضربان قلب برای گردش خون ، رشد و ترمیم سلول ها و تنظیم سطح هورمون). BMR بدن بیشترین میزان انرژی روزانه را صرف می کند (۵۰-۸۰ درصد از مصرف روزانه انرژی شما).
اثر حرارتی مواد غذایی (که به عنوان ترموژنز نیز شناخته می شود) – بدن شما از انرژی برای هضم غذاها و نوشیدنی هایی که مصرف می کنید استفاده می کند و همچنین مواد مغذی آنها را جذب ، حمل و ذخیره می کند. Thermogenesis حدود ۵-۱۰ درصد از مصرف انرژی شما را تشکیل می دهد.
انرژی مورد استفاده در حین انجام فعالیت بدنی – این انرژی مورد استفاده در حرکت بدنی است و بسته به میزان انرژی شما در هر روز متغیر است. فعالیت بدنی شامل ورزش برنامه ریزی شده است بلکه شامل کلیه فعالیت های حادثه ای ( بازی با سگ یا حتی ورزش کردن) است.
براساس یک فرد فعال متوسط ​​(۳۰-۴۵ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط ​​در روز) ، این مؤلفه ۲۰ درصد از مصرف انرژی روزانه ما را شامل می شود.

میزان متابولیک پایه (BMR)

BMR به مقدار انرژی بدن شما برای حفظ هموستاز گفته می شود.

BMR شما تا حد زیادی توسط توده لاغر شما ، بخصوص توده عضلانی تعیین می شود ، زیرا توده لاغر برای حفظ انرژی نیاز به انرژی زیادی دارد. هر چیزی که باعث کاهش توده لاغر شود ، BMR شما را کاهش می دهد.

از آنجا که BMR شما بیشتر از کل انرژی مصرفی شما را به خود اختصاص داده است ، حفظ و حتی افزایش توده عضلانی لاغر از طریق ورزش هنگام تلاش برای کاهش وزن بسیار مهم است.

این به معنای ترکیب ورزش (به ویژه تمرینات با تحمل وزن و مقاومت در جهت تقویت توده عضلانی) با تغییر در الگوهای غذایی سالم تر از تغییر در رژیم غذایی است زیرا خوردن مقدار کمی کیلوژول (کالری) بدن را به کاهش سرعت متابولیسم در مصرف انرژی ترغیب می کند.

حفظ توده عضلانی لاغر همچنین به کاهش احتمال آسیب در هنگام تمرین کمک می کند باعث می شود تا انرژی روزانه شما بیشتر شود.
یک مرد متوسط ​​BMR روزانه در حدود ۷ هزار و ۱۰۰ کیلو وات دارد ، در حالی که یک زن متوسط ​​BMR در حدود ۵ هزار و ۹۰۰ کیلوژول در روز دارد. هزینه انرژی پیوسته است ، اما نرخ در طول روز متفاوت است. میزان هزینه انرژی معمولاً در اوایل صبح کمترین میزان است.

عوامل موثر در تعیین متابولیسم فردی

چندین عامل متابولیسم پایه فردی شما را تعیین می کنند ، از جمله:

BMR شما تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی است

 • اندازه بدن – بدنهای بزرگتر ب دارای بافت متابولیزه تر و BMR بیشتری هستند.
 • مقدار بافت عضله لاغر – ماهیچه ها به سرعت کالری ها را می سوزاند.
 • مقدار چربی بدن – سلولهای چربی “لاغر” هستند و به مراتب کالری کمتری از بیشتر بافت ها و اندام های بدن می سوزند.
 • رژیم های غذایی ناخوشایند ، گرسنگی یا روزه گرفتن – خوردن مقدار کمی کالری بدن را به کاهش سرعت متابولیسم برای صرفه جویی در انرژی تشویق می کند. BMR می تواند تا ۱۵ درصد افت کند و اگر بافت عضله لاغر نیز از بین برود ، این باعث کاهش بیشتر BMR می شود.
 • سن – سوخت و ساز بدن با افزایش سن به دلیل از بین رفتن بافت عضله ، بلکه به دلیل تغییرات هورمونی و عصبی کاهش می یابد.
 • رشد – نوزادان و کودکان به دلیل تقاضای انرژی رشد و همچنین انرژی اضافی لازم برای حفظ دمای بدن ، تقاضای انرژی بالاتری در هر واحد از وزن بدن دارند.
 • جنسیت – به طور کلی ، مردان متابولیسم سریع تری دارند زیرا تمایل به بزرگتر شدن دارند.
 • پیش بینی ژنتیکی – ممکن است میزان متابولیسم شما تا حدودی توسط ژن های شما تعیین شود.
 • کنترل های هورمونی و عصبی – BMR توسط سیستم های عصبی و هورمونی کنترل می شود. عدم تعادل هورمونی می تواند بر سرعت یا کندی بدن kilojoules تأثیر بگذارد.
 • دمای محیط – اگر درجه حرارت بسیار پایین یا خیلی زیاد باشد ، بدن باید برای حفظ دمای عادی خود ، که باعث افزایش BMR می شود ، سخت تر کار کند.
 • عفونت یا بیماری – BMR افزایش می یابد زیرا بدن برای ساختن بافت های جدید و ایجاد پاسخ ایمنی باید بیشتر تلاش کند.
 • مقدار فعالیت بدنی – عضلات سختکوش برای سوختن به انرژی زیادی احتیاج دارند. ورزش منظم باعث افزایش توده عضلانی می شود و به بدن می آموزد که حتی در هنگام استراحت ، کالری ها را با سرعت بیشتری بسوزاند.
 • داروها – مانند کافئین یا نیکوتین ، می توانند BMR را افزایش دهند.
 • کمبود رژیم – به عنوان مثال ، رژیم غذایی کم ید باعث کاهش عملکرد تیروئید و کند شدن متابولیسم می شود.
فلف برای حفظ متابولیسم

اثر حرارتی مواد غذایی

BMR شما بعد از غذا افزایش می یابد زیرا شما از انرژی لازم برای خوردن ، هضم و متابولیزه کردن مواد غذایی که تازه خورده اید استفاده می کنید. این افزایش به زودی بعد از شروع غذا خوردن اتفاق می افتد و دو یا سه ساعت بعد اوج می گیرید.

این افزایش BMR بسته به اندازه غذا و نوع غذاهای خورده ، می تواند بین دو تا ۳۰ درصد باشد.

غذاهای مختلف BMR را با مقادیر متفاوت افزایش می دهند. مثلا:

چربیها ۰ تا ۵ درصد افزایش می دهند.
کربوهیدراتها ۵-۱۰ درصد افزایش می دهند.
پروتئین ها BMR 20-30 درصد افزایش می دهند.
غذاهای تند و گرم (به عنوان مثال ، غذاهای حاوی فلفل ، ترب کوهی و خردل) می توانند از نظر ترمیکی قابل توجهی داشته باشند.

رابطه ی متابولیسم و ​​وزن بدن

خیلی از افراد متابولیسم را مقصر افزایش وزنشان می دانند. اما از آنجا که سوخت و ساز بدن یک فرایند طبیعی است ، بدن شما مکانیزم های بسیاری را برای تنظیم نیازهای فردی شما دارد. فقط در موارد نادری ، شما با افزایش مشکل بیش از حد از مشکل پزشکی که باعث کندی متابولیسم می شود ، مانند سندرم کوشینگ یا داشتن غده تیروئید کم تحرک (کم کاری تیروئید) دچار افزایش وزن شدید می شوید.

متأسفانه ، افزایش وزن فرایندی پیچیده است. احتمالاً ترکیبی از آرایش ژنتیکی ، کنترلهای هورمونی ، ترکیب رژیم غذایی و تأثیر محیط بر سبک زندگی شما از جمله خواب ، فعالیت بدنی و استرس است.

همه این عوامل منجر به عدم تعادل در معادله انرژی می شود. زمانی که کالری بیشتر از چیزی که می سوزانید، می خورید وزن می گیرید – یا اگر کالری کمتراز آن چیزی که می سوزانید، می خورید وزن کم می کنید.

نگاهی دقیق تر به فعالیت بدنی و متابولیسم

در حالی که شما کنترل زیادی روی سرعت متابولیسم پایه خود ندارید ، می توانید میزان کالری را که از طریق فعالیت بدنی خود می سوزانید کنترل کنید. هرچه فعال تر باشید ، کالری بیشتری می سوزانید. در حقیقت ، برخی از افرادی که گفته می شود متابولیسم سریع دارند ، نسبت به بقیه احتمالاً فقط بیشتر فعال هستند .

شما می توانید کالری بیشتری را با استفاده از:

ورزش هوازی منظم. ورزش هوازی کارآمدترین روش برای سوزاندن کالری است و شامل فعالیت هایی مانند پیاده روی ، دوچرخه سواری و شنا می شود. به عنوان یک هدف کلی ، حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید یا اهداف خاص تناسب اندام را برآورده کنید ، ممکن است لازم باشد مدت زمانی را که برای انجام فعالیت های بدنی می گذرانید حتی بیشتر کنید. اگر نمی توانید زمان طولانی تر تمرین را کنار بگذارید ، در طول روز ۱۰ دقیقه فعالیت کنید. به یاد داشته باشید ، هرچه فعال تر باشید ، مزایای آن نیز بیشتر می شود.

تمرینات قدرتی. کارشناسان تمرینات قدرتی مانند وزنه برداری را حداقل دو بار در هفته توصیه می کنند. تمرین قدرت از آنجا که به مقابله با از دست دادن ماهیچه های مرتبط با پیری کمک می کند بسیار مهم است. و از آنجا که بافت ماهیچه ای کالری بیشتری را نسبت به بافت چربی می سوزاند ، توده عضلانی یک عامل اصلی در کاهش وزن است.
فعالیتهای سبک زندگی. هر حرکت اضافی به سوزاندن کالری کمک می کند. به دنبال راه هایی برای پیاده روی و حرکت در هر روز چند دقیقه بیشتر از روز قبل باشید.

استفاده بیشتر از پله ها و پارک کردن دورتر از مقصد راه های ساده ای برای سوزاندن کالری بیشتر است. حتی فعالیت هایی از قبیل باغبانی ، شستن ماشین و کارهای خانه باعث کاهش کالری و کاهش وزن می شود.

موارد تاثیر گذار بر متابولیک بدن

چندین مورد بر میزان متابولیسم و میزان سوخت و ساز بدن تأثیر می گذارد. ژن ها نقش بسیار مهمی دارند. یکی از دلایلی که برخی از افراد هر چقدر هم که بخورند لاغر می مانند در حالی که برای برخی دیگر کاهش وزن سخت تراست ژن ها هستند.

سبک زندگی شما ، به خصوص رژیم غذایی و ورزش نیز اهمیت دارد. سن شما نیز تأثیر دارد: متابولیسم شما با افزایش سن کاهش می یابد. با افزایش سن ، تمایل به از دست دادن عضله دارید. این باعث می شود که میزان متابولیسم شما هر ۲۰ سال ۲ درصد کندتر شود.

تاثیرگذاری متابولیک بر تیروئید

تیروئید شما متابولیسم شما را تنظیم می کند. این کار با ساختن هورمونهایی انجام می شود که تقریباً در هر جنبه عملکرد بدن شما تأثیر می گذارد: چقدر سریع یا آهسته کالری می سوزانید ، چه زمانی پروتئین می سازید یا انرژی چربی را ذخیره می کنید ، و بدن چگونه به هورمون های دیگر پاسخ می دهد.

 جای تعجب نیست که اختلالات تیروئید می تواند مشکلاتی برای متابولیسم شما ایجاد کند. تیروئید کم تحرک (“کم کاری تیروئید”) هورمون های تیروئید کمتراز حد طبیعی تولید می کند و باعث متابولیسم کندتری می شود و در نتیجه غالباً باعث افزایش وزن می شود. از طرف دیگر ، تیروئید بیش فعال (“پرکاری تیروئید”) می تواند باعث سرعت بخشیدن به متابولیسم شود که اغلب منجر به کاهش وزن می شود.

کافئین و تاثیرگذاری بر متابولیسم بدن

کافئین یک محرک است ، بنابراین میزان متابولیک شما را بالا می برد. به همین دلیل است که اغلب یک عنصر مهم در مکمل های رژیم کاهش وزن است. مطالعات نشان داده اند که یک فنجان قهوه می تواند برای مدت زمان کمی متابولیسم را افزایش دهد.

برخی غذاهای پرادویه می توانند میزان متابولیک شما را بالا ببرند. به طور خاص ، کپسایسین موجود در فلفل های گرم می تواند به سوزاندن کالری کمک کند ، اما احتمالاً برای کم کردن وزن به شما کمک نمی کند.

بسیاری از مکمل های غذایی ادعا می کنند که با افزایش متابولیسم می توانند به کاهش وزن کمک کنند. اما شواهد کمی وجود دارد مبنی بر اینکه سایر مکمل های تقویت کننده متابولیسم مانند L-carnitine یا تلخ نارنج می توانند به شما در کاهش وزن کمک کنند. اکثر پزشکان ، متخصصان تغذیه و مربیان بدن سازی توصیه می کنند که متابولیسم خود را: از طریق رژیم غذایی و ورزش بالا ببرید.

ورزش کردن برای متابولیسم بدن

بدن شما برای حفظ دمای طبیعی مطلوب خود باید سخت تلاش کند. در هوای سرد ، سوخت و ساز بدن شما باید زیاد شود تا بدن شما گرم شود. و در هوای گرم ، متابولیسم شما باید سریع تر شود تا شما خنک شوید  تخمین ها نشان می دهد ، افرادی که در مناطق آب و هوای گرمسیری زندگی می کنند ، متابولیسم استراحت آن ها ۵ تا ۲۰ درصد بالاتر از افرادی است که در مناطق معتدل زندگی می کنند.

متابولیسم و افزایش وزن وابسته به سن

بافت عضلانی اشتهای زیادی برای سوزاندن کالری دارد. هرچه توده عضلانی بیشتری داشته باشید ، کالری بیشتری نیز خواهید سوزاند.

افراد تمایل دارند که با افزایش سن ، چربی ذخیره کنند ، تا حدودی به این دلیل که بدن به آرامی عضله را از دست می دهد. هنوز مشخص نیست که آیا ریزش عضلات نتیجه روند پیری است یا اینکه بسیاری از افراد با افزایش سن کمتر فعال هستند.

با این حال ، احتمالاً این موضوع ارتباط بیشتری با کمتر فعال شدن دارد. تحقیقات نشان داده است که تمرینات قدرتی و مقاومتی می توانند این ریزش عضلات را کاهش داده یا از آن جلوگیری کنند.

اختلالات هورمونی متابولیسم

هورمون ها به تنظیم سوخت و ساز بدن کمک می کنند. برخی از شایع ترین اختلالات هورمونی بر تیروئید تأثیر می گذارد. این غده برای تنظیم بسیاری از فرآیندهای متابولیک ، از جمله هزینه انرژی (میزان سوختن کالری) هورمون ها را ترشح می کند.

اختلالات تیروئید شامل موارد زیر است:

کم کاری تیروئید (تیروئید تحت فشار) – سوخت و ساز بدن کند می شود زیرا غده تیروئید هورمون های کافی را رها نمی کند. یک علت شایع بیماری خود ایمنی بیماری هاشیموتو است. برخی از علائم کم کاری تیروئید شامل افزایش غیرمعمول وزن ، بی حالی ، افسردگی و یبوست است.
پرکاری تیروئید (تیروئید بیش فعال) – غده مقادیر بیشتری از هورمونها را از حد لازم آزاد می کند و سوخت و ساز بدن را سرعت می بخشد. شایعترین علت این بیماری بیماری گریوز است. برخی از علائم پرکاری تیروئید شامل افزایش اشتها ، کاهش وزن ، عصبی بودن و اسهال است.

دی ان ای و متابولیسم

اختلالات ژنتیکی متابولیسم

ژنهای ما نقشه های پروتئین موجود در بدن ما را توانا می سازد و پروتئین های ما را تعیین می کند و می تواند به شما کمک کند.

شرح از اختلالات ژنتیکی متابولیسم:

عدم تحمل فروکتوز – عدم محدودیت در اختیار داشتن فروکتوز ، که نوعی قند است که در میوه ، آب میوه ، شکر (به عنوان مثال ، قند نیشکر) ، عسل و سبزیجات یافت می شود.
گالاکتوزمی – عدم دسترسی تغییر گالاکتوز کربوهیدرات به گلوکز. گالاکتوز به خودی خود در طبیعت از بین نمی رود. لاکتوز توسط سیستم گوارشی به گلوکز و گالاکتوز می شود ، تولید می شود. مواد لاکتوزی شامل شیر و فرآورده های شیراز ماست و پنیر است.
فنیل کتونوری (PKU) – عدم اجازه در تبدیل اسید آمینه فنیل آلانین به تیروزین. مقادیری زیاد ازفنیل آلانین در خون می تواند باعث آسیب رساندن به مغز شود. از مصرف مواد غذایی دارای پروتئین و مواد غذایی حاوی شیرین کننده مصنوعی آسپارتام اجتناب کنید.

نتیجه گیری

ایجاد تغییرات کوچک در شیوه زندگی و درج این نکات در روال زندگی شما می تواند متابولیسم شما را افزایش دهد.

داشتن متابولیسم بالاتر می تواند به شما در کاهش وزن و دفع آن کمک کند ، در ضمن انرژی بیشتری به شما می دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button