مواد غذایی ترموژنیک برای چربی سوزی سریع را بشناسید

15 3,279

آووکادوها. موز. ماست. توت. شیر بدون چربی. چای سبز. مرکبات.

بله. این مواد اشتها را کاهش داده و متابولیسم و چربی سوزی را تقویت کنند.

ماهی های چرب. ماهی قزل آلا ، شاه ماهی ، ساردین.

قارچ. گل کلم و کلم بروکلی. فلفل دلمه ای. کدو تنبل. هویج . لوبیا. مارچوبه.

الهام حیدری مربی تیم هفت حیات

شاید تا به حال از برنامه های غذایی که انتخاب کرده اید نتیجه دل خواه را نگرفته اید. یکی از مهم ترین دلایل ناکارآمدی برخی رژیم های غذایی این است که به ماهیت اصلی مواد غذایی به کار گرفته شده در این رژیم ها توجه نمی شود و توجه اصلی فقط به میزان کالری دریافتی روزانه روزانه است.
برنامه های غذایی تیم هفت حیات به ویژه برنامه های لاغری به نحوی تنظیم می شوند که در کنار اهداف اصلی فاکتور هایی مانندی سلامت مواد غذایی و ماهیت و خواص آن با توجه به نیاز های فرد در نظر گرفته می شود. در این برنامه های سعی شده از مواد غذایی مغذی استفاده شود که به متابولیسم و کاهش وزن کمک بیشتری می کنند.

مواد غذایی ترموژنیک چگونه سرعت کاهش وزن و چربی سوزی را بالا می برند؟

کلمه “ترموژنیک” به معنای واقعی کلمه به معنای تولید گرما است.

هنگامی که در مسیر کاهش وزن قرار می گیرید تنها نخوردن و پرهیز کردن را نباید مورد هدف قرار دهید بلکه باید غذاهایی را که به سیستم گوارشی شما کمک می کند و باعث می شود چربی سوزی بیشتری داشته باشید و سریع تر لاغر شوید را مورد توجه قرار دهید به این گونه مواد غذایی که روند چربی سوزی در بدن را افزایش میدهند مواد غذایی ترموژنیک می‌گویند.

برخی از کالری های موجود در غذایی که مصرف می کنید برای هضم، جذب و متابولیزه کردن بقیه مواد غذایی استفاده می شود و بعضی دیگر به عنوان گرما سوزانده می شوند. این فرایند را ترموژنز ناشی از رژیم غذایی (DIT)، عمل خاص پویا (SDA) یا اثر ترمیک غذایی (TEF) می نامند.

چربی در هر گرم، شامل ۹ کالری است که TEF آن ۰-۳٪ است.

کربوهیدرات در هر گرم، ۴ کالری را برای بدن تأمین می کند و TEF آن ۵-۱۰٪ است.

پروتئین در هر گرم، شامل ۴ کالری است و TEF آن ۲۰ تا ۳۰٪ است.

آب سیب ماده ترموژنیک برای لاغری سریع

میزان TEF چیست و رابطه آن با مواد ترموژنیک چیست؟

هیچ روش آزمایش شده و واقعی برای تشخیص اینکه بدن چه مقدار کالری هنگام هضم غذا می سوزاند وجود ندارد. فرمول کلی این است که کل کالری که می خورید را در ۱۰٪ ضرب کنید بنابراین، اگر روزانه ۲۰۰۰ کالری مصرف کنید، حدود ۲۰۰ کالری را از طریق هضم غذا می سوزانید. این فرمول بسیار کلی است و تمام عواملی را که در اثر ترمیکی مواد غذایی نقش دارند، در نظر نمی گیرد.

بیشتر بخوانید:

یک مطالعه در سال ۲۰۰۴ نشان داد که یک رژیم غذایی مختلط می تواند ۵ تا ۱۵٪ انرژی مصرف کند. هرچه پروتئین بیشتری مصرف کنید، TEF شما بیشتر می شود. هرچه چربی بیشتری بخورید، TEF شما پایین تر خواهد بود.

برخی تحقیقات نشان می دهد فعال بودن جسمی در رابطه با رژیم غذایی با پروتئین بالا می تواند TEF شما را افزایش دهد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که TEF با افزایش سن کاهش می یابد.

TEF چگونه کار می کند؟

بعد از خوردن غذا، ۴ تا ۸ ساعت هزینه انرژی افزایش می یابد زیرا بدن مواد غذایی را که می خورید تجزیه می کند و آماده ذخیره مواد مغذی در بدن می شود. این دوره زمانی است که TEF شما وارد بازی می شود.

به خاطر داشته باشید که اثر ترمیکی مواد غذایی یکی از سه مؤلفه مصرف کالری روزانه است. شما TEF دارید و همچنین اثر ترمیک ورزش و همچنین میزان متابولیک پایه خود را دارید. شما از همه این مؤلفه ها استفاده می کنید تا بفهمید روزانه چه مقدار کالری می سوزانید، اگرچه دریافت یک عدد دقیق با فرمول هایی که برای محاسبه این موارد استفاده می کنیم سخت است.

مواد غذایی ترموژنیک برای سریع تر کردن لاغری

خواص مواد غذایی ترموژنیک!

 1. سرعت بخشیدن به چربی سوزی
 1. کاهش وزن
 1. کاهش اشتها
 1. به عنوان پایه ای برای عضله سازی
 1. افزایش انرژی
 1. بهبود عملکرد ورزشی
 1. بهبود جریان خون
 1. افزایش متابولیسم
 1. مبارزه با سرطان
 1. کمک به عمل گوارش
 1. کمک به عمل هضم بهتر
 1. به درمان آنفولانزا مرتبط با سرما کمک می کند.
ادویه و فلفل قرمز مواد ترموژنیک برای لاغری

برخی از غذا های ترموژنیک و خواص آن ها

 1. چای سبز:

چای سبز حاوی دو ترکیب است که دارای اثرات گرمازا هستند: کافئین و اپی گالوکاتچین گالات (EGCG). تحقیقات نشان داده است که مکمل های چای سبز کافئین دار می توانند تقریباً ۴٪ سوخت و ساز بدن را به عنوان مواد غذایی ترموژنیک افزایش داده و چربی سوزی را به مدت ۲۴ ساعت بعد از مصرف، ۱۶٪ تقویت کنند.

با این حال، مشخص نیست که آیا این اثر منجر به کاهش وزن قابل توجه یا کاهش چربی بدن می شود یا خیر!

یک بررسی نشان داد که افراد دارای اضافه وزن یا افراد چاقی که حداقل ۱۲ هفته مکمل های چای سبز مصرف می کردند، تنها ۰٫۰۴ کیلوگرم وزن از دست دادند و اندازه کمر خود را تنها ۲ سانتی متر کاهش دادند. با این حال، یک بررسی متفاوت نشان داد که افرادی که برای مدت مشابه مکمل های چای سبز مصرف کرده اند، صرف نظر از دوز مصرفی، میانگین کاهش وزن ۱٫۳ کیلوگرم را تجربه کردند.

چای سبز غنی از آنتی اکسیدان هاست که با رادیکال های آزاد (مسئول پیری زودرس و بیماری ها) مبارزه می کنند. این نوشیدنی از سلامت قلب و عروق محافظت کرده و به سم زدایی کمک می کند و دیورتیک است.

۲٫گارسینیا کامبوجیا

گیاه کامبوجا یک میوه گرمسیری است که عصاره آن اغلب در مکمل های کاهش وزن استفاده می شود.

این ماده حاوی ترکیبی به نام هیدروکسی سیتریک اسید (HCA) است که می تواند فعالیت آنزیم ATP سیترات لیاز را که در تشکیل چربی بدن نقش دارد، مسدود کند.

یک بررسی از ۱۲ مطالعه نشان داد که مصرف مکمل های گارسینیا کامبوجیا طی ۲ تا ۱۲ هفته منجر به کاهش ۱٪ بیشتر از وزن بدن در مقایسه با دارونما می شود. این اختلاف تقریباً ۰٫۹ کیلوگرم است.

اما، در مورد تأثیر garcinia cambogia بر روی چربی هیچ توافقی وجود ندارد.

 1. روغن نارگیل:

روغن نارگیل غنی از تری گلیسیریدهای با زنجیره متوسط (MCTs) است. این برخلاف بیشتر انواع دیگر چربی ها است که معمولاً حاوی مقادیر بیشتری اسیدهای چرب با زنجیره بلند هستند.

برخلاف چربی های زنجیره ای طولانی، پس از جذب MCT، مستقیماً به کبد می روند تا به انرژی تبدیل شوند. این باعث می شود که چربی کمتری ذخیره شود.

جالب توجه است، مطالعات متعددی نشان می دهد که MCT ها می توانند میزان متابولیک را بیش از چربی های زنجیره بلند افزایش دهند.

علاوه بر این، محققان گزارش می دهند که مصرف روزانه ۳۰ میلی لیتر روغن نارگیل ممکن است با موفقیت اندازه کمر را در افراد چاق کاهش دهد.

دانه های قهوه محرکی برای لاغری سریع
 1. کافئین:

کافئین محرکی است که به طور طبیعی در بیش از ۶۰ گیاه مختلف، از جمله قهوه، کاکائو، چای، کولا، آجیل، وجود دارد.

این میزان سطح آدرنالین را افزایش می دهد، هورمونی که سلول های چربی شما را تحریک می کند تا اسیدهای چرب را در جریان خون آزاد کنند، جایی که می توانند به عنوان انرژی از آن استفاده کنند.

این محرک همچنین اشتها را کاهش می دهد و متابولیسم را تقویت می کند، به شما کمک می کند کالری بیشتری را در حین خوردن بسوزانید. تحقیقات نشان داده است که هر میلی گرم کافئین مصرف شده به سوزاندن ۰/۱ کالری اضافی در ۲۴ ساعت بعدی کمک می کند. این بدان معناست که مصرف قرص کافئین با دوز ۱۵۰ میلی گرم باعث می شود ۱۵ کالری اضافی در طول روز سوزانده شود.

مطالعات انسان و حیوان نشان می دهد که دوزهای ۱/۴ تا ۲/۳ میلی گرم کافئین در هر پوند (معادل ۵-/۵ میلی گرم در کیلوگرم) از وزن بدن در تقویت متابولیسم و ​​افزایش چربی سوزی مؤثر است.

اثر ترموژن کافئین یک محرک بالا برای کاهش خستگی است و با بهبود انرژی و خلق و خو و همچنین افزایش عملکرد همراه است.

بیشتر بخوانید:

 1. دارچین:

دارچین به کنترل قند خون کمک می کند. هم چنین کمک می کند تا گاز از معده خارج شود،  به حذف گاز ها کمک می کند و هضم را تسهیل می کند.

چای دارچین را روزانه مصرف کنید و از شگفتی های آن استفاده کنید. زنان باردار نباید چای دارچین را به علت خطر سقط جنین مصرف کنند.

 1. چای ترش:

غنی از آنتی اکسیدان و ضد التهاب، مبارزه با پیری زودرس و از بین بردن سموم است که باعث کاهش وزن می شود.

می توانید این چای را تا ۳ فنجان در روز مصرف کنید.

چای و لیمو که ترموژنیک هستند
 1. چای زنجبیل:

چای زنجبیل یک دیورتیک عالی است، کمک به کاهش وزن می کند و یک افزایش دهنده انرژی قوی است که در عین حال باعث می شود بدن انرژی بیشتری را مصرف کند و همین امر باعث کاهش وزن می شود.

 1. گوآرانا:

به عصاره دانه‌های درختان امریکای جنوبی که سرشار از کافئین است گوارانا می گویند. بخاطر کافئین بالا، گوارانا یک محرک می باشدکه موجب بهبود وضع روانی و کمک به کاهش وزن و لاغری شده و با توجه به عمل کافئین به عنوان یک مکمل برای کاهش وزن، گوارانا نیز می‌تواند در صورت همراه شدن با ترکیبات پلی فنول در چای سبز به کاهش وزن کمک نماید.

مصرف یک قاشق پودر گوآرانا در روز برای کاهش وزن توصیه می شود.

 1. خردل:

دانه های خردل به افزایش متابولیسم و در نتیجه کاهش وزن کمک می کنند. برای به دست آوردن مزایای این دانه، ۱ قاشق غذاخوری، ۲ بار در روز در وعده های غذایی و یا حتی سالاد خود اضافه کنید. 

فلفل قرمز که به عنوان ماده غذایی ترموژنیک باعق کاهش وزن سریع می وشد
 1. فلفل قرمز:

فلفل قرمز را به عنوان یک چاشنی مصرف کنید، در تمام وعده های غذایی اضافه کنید. فلفل تازه، پودر یا سس  آن استفاده کنید.

یکی دیگر از نکاتی که باعث کاهش وزن می شود اضافه کردن یک قاشق فلفل به آبمیوه ها، ویتامین ها و آب است زیرا این امر باعث افزایش سوخت و ساز بدن در طول روز با سوختن کالری بیشتر می شود.

 1. سرکه سیب:

سرکه سیب حاوی اسیدهای آمینه دارای اسید استیک است که مانع از فعالیت برخی از آنزیم هایی است که مسئول هضم کربوهیدرات ها هستند، جذب قند و نشاسته را مسدود می کند، بنابراین باعث کاهش وزن می شود.

سرکه سیب ممکن است متابولیسم شما را افزایش دهد.

در مطالعه دیگر، موشهای چاق تحت درمان با سرکه افزایش بیان ژن های خاصی را تجربه کردند که منجر به کاهش چربی کبد و ذخیره چربی شکم شد.

سرکه سیب غالباً ادعا می شود که سوخت و ساز بدن را تقویت می کند، اما مطالعات اندکی به طور مستقیم این ماده را بررسی کرده اند.

با این وجود، سرکه سیب ممکن است به شما در کاهش وزن به روش های دیگر مانند کند شدن میزان خالی شدن معده و تقویت احساس سیر بودن کمک کند.

یک مطالعه بر روی انسان ها نشان داد که شرکت کنندگانی که چهار قاشق چایخوری (۲۰ میلی لیتر) سرکه سیب خورده اند تا ۲۷۵ کالری کمتری در طول روز می خورند.

اگر می خواهید سرکه سیب را امتحان کنید، مراقب باشید که مصرف روزانه خود را به دو قاشق غذاخوری (۳۰ میلی لیتر) محدود کنید.

۱۲٫کپسایسین

کپسایسین مولکولی است که فلفل قرمز را تند می کند، هر چه فلفل تند تندتر باشد، کپسایسین بیشتری در آن وجود دارد.

مانند کافئین، کپسایسین باعث آزادسازی آدرنالین می شود، که باعث افزایش سرعت سوخت و ساز بدن می شود و باعث می شود بدن شما کالری و چربی بیشتری بسوزاند. همچنین باعث کاهش اشتها می شود و باعث می شود کالری کمتری مصرف کنید. ترکیب این اثرات باعث می شود که کپسایسین به عنوان ماده ترموژنیک قدرتمند شناخته شود.

با بررسی ۲۰ مطالعه، مشخص شد که مکمل های کپسایسین می تواند سوخت و ساز بدن را در حدود ۵۰ کالری در روز تقویت کند، که می تواند به مرور زمان به کاهش وزن قابل توجهی منجر شود.

یک مطالعه دیگر نشان داد رژیم های غذایی که ۲/۵ میلی گرم کپسایسین با هر وعده غذایی مصرف می کنند، در مقایسه با گروه کنترل ۱۰٪ چربی بیشتر در ۲۴ ساعت بعدی سوزاندند.

مکمل ۶ میلی گرم کپسایسین روزانه نیز به کاهش چربی شکم در طی یک دوره سه ماهه مرتبط است.

مکمل ترموژنیک که برای لاغری مصرف میکنند

آیا مکمل های ترموژنیک می توانند به سوزاندن چربی کمک کنند؟

مکمل های ترموژنیک حاوی مواد طبیعی هستند که برای تقویت سوخت و ساز بدن و افزایش چربی سوزی طراحی شده اند.

برخی از محبوب ترین مکمل های ترموژنیک عبارتند از کافئین، چای سبز، کپسایسین و سایر عصاره های گیاهی.

اگرچه مطمئناً این ترکیبات تأثیرات کمی و مثبتی بر سوخت و ساز بدن دارند، اما مشخص نیست که این اثرات به اندازه کافی برای کمک به کاهش وزن یا چربی بدن مفید هستند یا نه.

هنگامی که بدن شما کالری می سوزاند، گرمای بیشتری ایجاد می کند، بنابراین مکمل هایی که سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند یا چربی سوزی می کنند، از نظر گرمی در نظر گرفته می شوند.

برخی حاوی فقط یک ماده هستند، در حالی که برخی دیگر از ترکیبات تقویت کننده متابولیسم استفاده می کنند.

تولید کنندگان ادعا می کنند که این مکمل ها به شما در کاهش وزن یا سوزاندن چربی بیشتر بدن کمک می کند، اما صحت این ادعا به شدت مورد بحث است.

ایمنی و عوارض جانبی مواد ترموژنیک

اگرچه مکمل های ترموژنیک ممکن است، یک راه جذاب برای تقویت سوخت و ساز بدن و کاهش چربی بدن به نظر برسد، اما برخی از خطرات و عوارض جانبی را دارند.
بسیاری از افراد مکمل های ترموژنیک را خیلی خوب تحمل می کنند، اما در برخی از آنها می توانند عوارض جانبی ناخوشایند ایجاد کنند.

شایع ترین عوارض شامل حالت تهوع، یبوست، درد شکم و سردرد است. از این گذشته، این مکمل ها ممکن است منجر به افزایش اندک فشار خون شوند. مکمل های حاوی ۴۰۰ میلی گرم یا بیشتر کافئین ممکن است، باعث تپش قلب، اضطراب، سردرد، بی قراری و سرگیجه شوند.

مکمل های ترموژنیک همچنین به عوارض بسیار جدی تری مرتبط بوده اند.

مطالعات متعددی ارتباط بین این نوع مکمل ها و التهاب شدید دستگاه روده را گزارش کرده اند. برخی دیگر قسمت های هپاتیت (التهاب کبد)، آسیب کبدی و حتی نارسایی کبد را در نوجوانان و بزرگسالان سالم گزارش کرده اند.

ارتباط مواد غذایی ترموژنیک و چربی سوزی

ترموژنیک به زبان ساده‌تر یعنی چربی سوز. ترموژن به تولید گرما در بدن اطلاق می‌شود. این پدیده نیز باعث افزایش متابولیسم یا همان سوخت‌وساز بدن می‌شود و به این ترتیب انرژی می‌سوزانیم. شما می‌توانید با مصرف برخی مواد غذایی خاص به این امر مهم برسید و وزن کم کنید.
مصرف مواد ترموژنیک بیش از حد نیز می تواند عوارض جانبی داشته باشد. بنابراین مهم است که بدانیم چگونه از آن ها استفاده کنیم.

نمونه هایی از این اثرات: سردرد، سرگیجه، بی خوابی، مشکلات دستگاه گوارش (مانند اسهال)، خستگی، عصبانیت و اضطراب درد شکمی، تشنگی و آریتمی را افزایش می یابد.

اگر از فشار خون بالا، مشکلات قلبی یا تیروئید رنج می برید، فقط از این مواد غذایی تحت نظر یک متخصص استفاده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
15 نظرات
 1. ملیحه می گوید

  سلام خسته نباشید از بین این مواد غذایی کدومشون بیشترین اثر رو دارن؟

  1. تیم هفت حیات می گوید

   sلام ممنون از شما. به طور کلی موادی که منابع پروتئینی دان مثل تخم مرغ، دانه چیا عدس

 2. رضا می گوید

  سبزیجاتم اینطورین؟

  1. تیم هفت حیات می گوید

   بله سبزیجاتی هم داریم که اثر ترموژنیک برای لاغری دارن مثل کیل و کرفس.

 3. امیر می گوید

  یعنی ما فقط این مواد غذایی رو بخوریم لاغر میشیم؟

  1. تیم هفت حیات می گوید

   سلام دوست عزیز. قطعا نه. اما با کنترل میزان کالری که در طول روز مصرف می کنید این مواد با توجه به اثری که دارن می تونن در پرسه لاغری بسیار کمک کننده باشن.

 4. مونا می گوید

  سلام می خواستم بدونم وقتی رژیم میگیرم چه میوه هایی باید مصرف کنم؟ یا اصلا می تونم در دوران رژیم میوه مصرف کنم یا نه؟ چون خیلیا می گن خوب نیست

  1. تیم هفت حیات می گوید

   سلام دوست عزیز بله چرا که نه. متناسب با میزان کالری مورد نیاز روزانه و اینکه در طول اون روز چه قدر کالری دریافت کردید می تونید انواع میوه ها رو استفاده کنید. میوه یا ار ماده غذایی دیگه زمانی باعث چاقی میشه که با مصرف اون از مرز کالری مجاز روزانه عبور کنید. قنر موجود در میوه فروکتوز هست که با قند های دیگه متفاوته.

 5. المیرا می گوید

  چه قدر مطلب خوبی بود مرسی

  1. تیم هفت حیات می گوید

   ممنون از شما عزیز.

 6. البرز می گوید

  سلام.می خواستم بدونم مصرف قهوه قبل از ورزش باعث للاغری میشه؟

 7. ستاره می گوید

  این که می گن برای لاغری بهتره تا ۲ ساعت بعد از ورزش چیزی نخوریم درسته؟

 8. رضا می گوید

  پرتقال . سیب باعث چاقی میشن؟

 9. آیلار می گوید

  گریپ فروت و سیر برای لاغری خوب هستن؟

 10. فرناز می گوید

  سلام.برای لاغری چند لیوان چای سبز در روز بهمون کمک می کنه؟

نظرات خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button