لیپوماتیک و هر آنچه که باید درباره آن بدانید؟

0 153

حدوداً یک ماه زمان لازم است که بیمار دیگر احساس درد یا دردی نداشته باشد. ممکن است همچنان تورم مشاهده کنید، اما این طبیعی است. تورم ممکن است ماه ها طول بکشد تا به طور کامل ناپدید شود.

بله می تواند. آسیب به اندام های مانند شکمی، عضلات و اعصاب. اعصابی که بین ماهیچه‌های مایل داخلی، اندام‌ها و عضلات شکمی قرار دارند، در طول فرآیند حذف چربی، مانند کبد و کلیه‌ها، در معرض آسیب سوراخ شدن هستند.

پاسخ: مناطق حساس بدن. درد بسته به وسعت لیپوساکشن و بدن هر فردی می تواند متفاوت باشد و تحمل فردی نسبت به درد بالای بازو و ناحیه لگن برای اکثر بیماران بیشتر دردناک است، در حالی که شکم و ران درد کمتری دارند. درد در ناحیه گردن بسیار کم است.

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک دستگاهی است که امروزه از آن برای حذف چربی در بسیاری از روش های پزشکی  استفاده می شود. در مقایسه با روش های جراحی شکم مانند لیپوساکشن، لیپوماتیک نتیجه بهتری دارد. این دستگاه از لرزش برای تخلیه چربی در لیپوماتیک استفاده می کند.

به عنوان یک جراحی زیبایی برای از بین بردن چربی اضافی بدن بکار گرفته می شود. این جراحی زیبایی عموماً به صورت سرپایی و بدون بیهوشی عمومی انجام می شود. با عوارض بسیار کمی که دارد، می تواند بیشتر چربی بدن را در یک جلسه از بین ببرد.

پس از این روش پوست بیمار شل نمی شود. علاوه بر این، لیپوماتیک برای تقویت بدن نیز شناخته شده است. نکته قابل توجهی که باید به خاطر داشت این است که کاهش سایز می تواند برای مدت طولانی ادامه یابد و همزمان سلولیت را از بین ببرد.

 در این جراحی چربی اضافی با حرکات ارتعاشی به صورت فیزیکی برداشته می شود و برداشتن آن از بدن بدون درد و بدون خونریزی است. این جراحی شامل تغییر اندازه و شکل بدن است. معمولاً برای بهبودی این جراحی به سه تا هفت روز زمان نیاز است.

مراحل قبل از عمل که باید قبل از جراحی لیپوماتیک انجام دهم چیست؟

قبل از اقدام به عمل جراحی و مراجعه به پزشک متخصص مناسب، باید تمام اطلاعات لازم در این زمینه را پیدا کنید. فراموش نکنید که قبل از هر کاری باید یک جلسه مشاوره داشته باشید.

پزشکان باید از قبل نوع بیهوشی را که برای بدن شما مناسب است و محل جراحی لیپوماتیک تعیین کنند.

یک متخصص با تجربه قبل از برداشتن چربی، سابقه بیماری های قلبی عروقی، دیابت و فشار خون بالا را بررسی می کند. در صورت انجام هرگونه عمل جراحی قبلی (مانند شکم، پهلو و غیره) ضروری است که به پزشک خود اطلاع دهید.

قبل از انجام عمل، آزمایش خون، بارداری و سایر جزئیات بیمار انجام می شود. باید پزشک را از رژیم دارویی فعلی خود مطلع کنید.

اگر در سال گذشته وزن کم یا اضافه کرده اید، به پزشک خود اطلاع دهید. دو هفته قبل از عمل از مصرف آسپرین، ژلوفن و غیره و همچنین مصرف الکل یا سیگار خودداری کنید. بیمار باید مصرف نمک را قبل و بعد از جراحی کاهش دهد.

عمل لیپوماتیک چگونه است؟

جراحی لیپوماتیک با دستگاه لیپوماتیک (Vaser lipo یا Pal) چربی را از نواحی مورد نظر خارج می کند. بیماران اغلب لیپوساکشن را برای درمان شکم، پهلوها و پشت خود انتخاب می کنند. همچنین تزریق چربی به باسن نیز رایج است.

هنگامی که جراح سوراخ هایی را برای لوله های کانولا زیر پوست ایجاد می کند، بدن از شر چربی ها با استفاده از لوله های کانولا خلاص می شود. زخم های به جا مانده از سوراخ ها در عرض چند هفته محو و ناپدید می شوند.

عمل لیپوساکشن را می توان کم و بیش با روش لیپوماتیک یکی دانست. سلول های چربی با استفاده از فناوری صدای مادون صوت، ارتعاش و نوتاسیون توسط لیپوماتیک شکسته می شوند.

 در این فرآیند لوله های کانولا وارد بافت چربی شده و با استفاده از حرکات چرخشی و ارتعاشی آن را از بین می برند. در این حرکات هیچ آسیبی به عروق یا سلول های چربی وارد نمی شود.

مکش سلول های چربی با استفاده از چنین فناوری تضمین می کند که آنها کاملاً بدون ایجاد آسیب تمیز می شوند. سلول های چربی که توسط لیپوماتیک از بدن ساکشن می شوند می توانند به عنوان پرکننده در سایر قسمت های بدن برای تقویت یا جوان سازی استفاده شوند.

برخلاف لیپوساکشن، این روش حداقل خونریزی و اسکار را ایجاد می کند. زمان بهبودی نیز کوتاهتر است. برای این روش نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و بیمار معمولاً به مدت کوتاهی مرخص می شود.

با توجه به مقدار چربی که باید مکیده شود، فرآیند جراحی ۲-۳ ساعت طول می کشد. امکان راه رفتن بعد از عمل وجود دارد. یک تکنیک ساده، ایمن و جدید تحت بی‌حسی موضعی در بیشترین ناحیه کاربردی اعمال می‌شود که به شما امکان می‌دهد روز بعد برنامه روتین خود را مجدداً شروع کنید.

لیپوماتیک و لیپوساکشن چه تفاوتی دارند؟

در مقایسه با لیپوساکشن سنتی، لیپوماتیک موثرتر است. در مقایسه با سایر روش های حذف چربی مانند لیپوساکشن یا لیپولیز، نتیجه ای کاملا متفاوت و باورنکردنی ایجاد می کند.

سلول های چربی به جای استفاده از گرما یا تشعشع، ابتدا به روشی کاملاً فیزیکی امولسیون می شوند. تخلیه آهسته امولسیون از بدن برای پیکربندی بدن مفید است. برخلاف روش های سنتی لیپوساکشن، این روش بسیار ایمن تر است.

لیپوساکشن وازر و لیپوماتیک هر دو روش های زیبایی برای تجزیه بافت چربی هستند که باید با ساکشن برداشته شوند. لیپوساکشن وازر با شکستن سلول های چربی داخل ناحیه تحت درمان با استفاده از فناوری اولتراسوند عمل می کند.

سایر بافت ها و سلول ها تحت تأثیر قرار نمی گیرند زیرا بافت های مختلف در فرکانس های مختلف ارتعاش می کنند، بنابراین سونوگرافی فقط به سلول های چربی آسیب می زند. برش های کوچکی برای مکش سلول های چربی که توسط امواج اولتراسوند شکسته شده اند ایجاد شده است.

با لیپوساکشن لیپوماتیک، جراح برش هایی را در ناحیه تحت درمان ایجاد می کند. سپس پزشک تونل هایی را برای رسیدن کانولا به مناطق چربی ایجاد می کند. پس از تکمیل تونل ها، بیهوشی به بیمار تزریق می شود، بنابراین بیمار دردی احساس نمی کند.

در تکنیک لیپوماتیک از یک کانول برای ارتعاش برای تجزیه محتوای چربی استفاده می‌شود که سپس با مکش خارج می‌شود. این روش با قرار دادن کانول در برش ها عمل می کند و سپس چربی با مکش استخراج می شود.

لیپوماتیک نسبت به سایر روش های خوش فرمی بدن برتری دارد زیرا:

در نتیجه این فرآیند، سلول های چربی یکنواخت و فاقد شکل توپ مانند می شوند، اما مناطقی که در زیر پوست باقی می مانند نیز متقارن هستند.

لیپوماتیک در مقایسه با سایر روش ها دارای مزایای زیر است:

مزیت لیپوماتیک این است که خطر کمتری نسبت به سایر روش ها برای حذف چربی اضافی، صرفه جویی در هزینه در این روش و خطر عفونت کمتری دارد.

زمان کمتری می برد و بعد از آن هیچ گودی یا سفتی روی پوست ایجاد نمی شود. بهبودی برای بیمار سریعتر است. قابل توجه است که مقدار متوسطی از چربی حذف می شود. چه روشی بهتر از این که هیچ جای زخمی نیز به جا نمی گذارد.

با این روش جراحی نه به رگ ها آسیب می رسد و نه به قلب. این روش باعث افتادگی پوست نمی شود و حتی آن را سفت هم می کند. در نتیجه بدون خطر سوختگی وزن کم می کنید و در نتیجه به نتایج طبیعی دست خواهید یافت.

از جمله مزایای این روش کاهش درد است و تجویز بی حسی به صورت موضعی در این جراحی می باشد. نه بخیه ی و نه برشی وجود دارد. از آنجایی که خستگی کمتری دارد و آسیب جزئی به بدن وارد می کند، روش راحت تری است.

 دستگاه های ساکشن باعث برآمده شدن چربی زیر پوست نمی شوند و چربی زیر پوست را به صوریت یکنواخت توزیع می کنند. جراحی به صورت کاملاً ایمن و ساده انجام می شود. لیپوساکشن و آبدومینوپلاستی (Tummy tuck) روش های دائمی برای کاهش چربی بدن هستند.

تاکنون هیچ موردی از آمبولی چربی گزارش نشده است. بستری شدن شامل درمان آن نمی شود و بیمار پس از درمان مرخص می شود.

انواع لیپوساکشن

فقط چند تکنیک مختلف لیپوساکشن وجود دارد. اما وجه مشترک همه آنها استفاده از یک لوله نازک به نام کانولا است که به یک خلاء متصل است تا چربی را از بدن بیمار مکش کند.

لیپوساکشن تامسنت رایج ترین تکنیک است. ابتدا جراح محلول استریل را به ناحیه ای که قرار است چربی برداشته شود تزریق می کند. محلول استریل از نمک، که آب نمک است، به همراه لیدوکائین و اپی نفرین تشکیل شده است. این محلول مکش چربی را با از دست دادن خون و درد کمتری آسان می کند.

لیپوساکشن با کمک اولتراسوند یا UAL از انرژی امواج صوتی زیر پوست برای پاره شدن دیواره سلولی چربی استفاده می کند. این باعث تبدیل چربی به مایع می شود تا بتوان آن را ساکشن کرد.

لیپوساکشن با کمک لیزر یا SmartLipo از لیزر برای تولید انرژی برای مایع کردن چربی استفاده می کند.

مدت زمان ریکاوری چقدر است؟

بسته به نوع جراحی که انجام داده اید ممکن است نیازی به بستری شدن در بیمارستان نداشته باشید. اما حداقل برای چند هفته باید ایجاد کبودی، تورم و درد را تحمل کنید.

جراح ممکن است به شما توصیه کند که برای کنترل تورم به مدت ۱ تا ۲ ماه پس از جراحی لباس تنگ بپوشید.

احتمالاً برای جلوگیری از عفونت نیز باید مقداری آنتی بیوتیک مصرف کنید. اکثر افراد می توانند ظرف چند روز به سر کار خود بازگردند و در عرض ۲ هفته فعالیت های عادی خود را شروع کنند. اما بدن هر فردی متفاوت است.

از جراح زیبایی خود سؤالات خاصی در مورد چگونگی بهبودی خود بپرسید، از جمله:

چه داروهایی باید مصرف کنم؟

آیا باید از بانداژ استفاده کنم؟

آیا بخیه خواهم داشت و چه زمانی برداشته می شوند؟

چه زمانی می توانم دوباره ورزش کنم؟

آیا باید برای ویزیت بعدی برگردم؟

خطرات عمل لیپوماتیک چیست؟

جراحی زیبایی مانند سایر جراحی هاست، بنابراین با خطراتی همراه است. شما می توانید با اطمینان از اینکه این کار فقط توسط یک جراح زیبایی تعلیم دیده و دارای گواهی هیئت مدیره انجام می شود، به کاهش خطرات آن کمک کنید.

چندین خطر احتمالی وجود دارد که مستقیماً با لیپوساکشن مرتبط است که هنوز باید در نظر بگیرید، از جمله:

خون ریزی

عوارض ناشی از بیهوشی

شوک (معمولاً ناشی از عدم دریافت مایعات کافی در حین جراحی)

انباشته شدن مایعات (تشکیل حفره های مایع زیر پوست)

عفونت ها (استرپتوکوک، استاف)

آمبولی چربی (زمانی که تکه های ریز چربی جدا می شوند و جریان خون را مسدود می کنند)

سوختگی بر اثر استفاده از ابزار

حذف ناهموار چربی

واکنش به لیدوکائین

تغییر در احساس پوست؛ بی حسی

آسیب به اعصاب، عروق خونی، ماهیچه ها، ریه ها و اندام های شکمی.

در طول جراحی

برخی از روش های لیپوساکشن ممکن است فقط به بی حسی موضعی یا منطقه ای نیاز داشته باشند؛ بیهوشی محدود به یک ناحیه خاص از بدن می شود.

سایر روش ها ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشند که باعث ایجاد حالت موقتی بیهوشی می شود.  معمولاً از طریق تزریق IV به بیمار یک آرام بخش داده می شود، تا کمک کند بیمار آرامش داشته باشد.

تیم جراحی عوامل حیاتی از جمله ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن خون را در طول عمل کنترل می کند. اگر به شما بی حسی موضعی داده شد و در طول عمل احساس درد کردید، به جراح خود اطلاع دهید. دارو یا حرکات لوله ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد.

بسته به میزان برداشت چربی، این روش ممکن است تا چند ساعت طول بکشد.

اگر به شما بیهوشی عمومی تزریق کرده اند، در اتاق ریکاوری از خواب بیدار خواهید شد. معمولاً حداقل چند ساعت را در بیمارستان یا کلینیک می گذرانید تا پرسنل پزشکی بتوانند بهبودی شما را تحت کنترل داشته باشد.

اگر به بیمارستان مراجعه کرده اید، ممکن است یک شب بمانید تا مطمئن شوید که دچار کم آبی یا شوک از دست دادن مایعات نشده اید.

بعد از عمل

انتظار کمی درد، تورم و کبودی بعد از عمل را داشته باشید. جراح شما ممکن است دارو برای کمک به کنترل درد و آنتی بیوتیک برای کاهش خطر عفونت تجویز کند.

پس از عمل، جراح ممکن است برش‌های شما را باز بگذارد و درن‌های موقتی برای تخلیه مایع قرار دهد. شما معمولاً برای چند هفته نیاز به پوشیدن لباس های فشرده دارید که به کاهش تورم کمک می کند.

ممکن است لازم باشد چند روز قبل از بازگشت به کار و چند هفته قبل از از سرگیری فعالیت های عادی خود؛ از جمله ورزش، صبر کنید.

در طول این مدت، انتظار برخی از بی نظمی در کانتور را داشته باشید زیرا چربی باقی مانده در موقعیت خود قرار می گیرد.

نتیجه عمل

پس از لیپوساکشن، تورم معمولا در عرض چند هفته کاهش می یابد. در این زمان، ناحیه تحت درمان بایدحجم کمتری به نظر برسد. در عرض چند ماه، انتظار داشته باشید که ناحیه تحت درمان ظاهری لاغرتر داشته باشد.

طبیعی است که پوست با افزایش سن استحکام خود را از دست بدهد، اما نتایج لیپوساکشن به طور کلی تا زمانی که وزن خود را حفظ کنید، ماندگار هستند. اگر بعد از لیپوساکشن وزن اضافه کنید، ممکن است محل توزیع چربی شما تغییر کند.

به عنوان مثال، بدن شما ممکن است بدون توجه به اینکه در چه ناحیه‌ای تحت درمان قرار گرفته‌اند، چربی در اطراف شکم خود جمع کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button