سنکوپ وازوواگال بدترین حالتی که ممکن است برای بدن شما اتفاق بیافتد

0 27

بدن ما انسانها از دستگاه زیستی مختلفی تشکیل شده است، اگر یکی از آنها دچار نقص یا آسیب شود باعث ایجاد عارضه یا بیماری ما می شود. یکی از عارضه ها می تواند از دست دادن هوشیاری کوتاه به دلیل افت فشار خون و یا کاهش ضربان قلب شود.

این رفلکس به نام سنکوپ نوروکاردیو ژنیک یا حمله وازوواگال  شناخته می شود. در واقع علت اصلی سنکوپ وازوواگال یا «غش» کمبود اکسیژن و خون کافی در مغز است که باعث از حال رفتن افراد می شود.

یکی دیگر از علت های غش می تواند واکنش بیش از حد به محرک های ایجاد کننده ترس یا ناراحتی عاطفی باشد.

بهتر است سعی کنیم دانش خود را درباره علائم و نشانه های این عارضه بیشتر کنیم تا بتوانیم در مواقع نیاز چه به خودمان و چه به دیگران کمک کنیم.

اگرچه گاهی اوقات ممکن است فرد مبتلا زمانی که غش می کند و زمین می خورد باعث آسیب دیدگی وی شود، اما معمولاً سنکوپ وازوواگال (VVS) نیازی به درمان ندارد. با این حال، تشخیص به موقع برای جلوگیری از آسیب های جدی تر ضروری است.

در این مقاله، سعی کردیم برخی از علل و علائم رایج این سنکوپ را شرح دهیم. همچنین روش های درمانی موجود را توضیح می‌دهیم و نکاتی در مورد نحوه جلوگیری از غش کردن ارائه می‌کنیم.

علل سنکوپ وازوواگال چیست؟

VVS زمانی اتفاق می افتد که بخشی از سیستم عصبی که مسئول تنظیم ضربان قلب و انقباض عروق خونی است به طور موقت کنترل این تنظیم را از دست می دهد.

 همه ی ما ممکن است به دلایل مختلفی غش کردن را تجربه کنیم. برخی از محرک های شناخته شده عبارتند از:

اضطراب

اضطراب و سایر شرایط مرتبط، مانند افسردگی، می تواند سنکوپ وازوواگال را تشدید کند، و این می تواند منجر به ایجاد دوره ای اضطراب و غش می شود.

علاوه بر این، افرادی که غش کردن را در پاسخ به آشوفتگی روانی تجربه می‌کنند، نسبت به افرادی که تجربه نمی‌کنند، کیفیت زندگی پایین‌تری دارند.

در نتیجه، در این موارد، رویکردی جامع‌تر است که علاوه بر درمان سنکوپ وازوواگال به سلامت روانی فرد نیز می‌پردازد، بنابراین این روش درمان مؤثرتر از درمان VVS به تنهایی است.

دیدن خون یا هنگام خون گیری

ترس از مشاهده خون و خونریزی ۳ تا ۴ درصد بیشتر فوبیاها را تشکیل می دهد. وقتی افراد مبتلا به این فوبیا شاهد خونریزی و یا گرفتن خون می شوند، چه در زندگی واقعی و چه هنگام دیدن فیلم، ضربان قلب آنها به مدت کوتاهی شدید می شود و سپس به طور چشمگیری افت پیدا می کند که اغلب در این مواقع منجر به غش کردن فرد می شود.

شاید باورتان نشود ولی این افراد چنان از دیدن خون ترس و وحشت دارند که حتی برای درمان های ضرروی حاضر به تزریق و گرفتن خون نمی شوند.

ایستادن یا نشستن عمودی

افت فشار خون ارتواستاتیک، همچنین به عنوان فشار خون وضعیتی شناخته می شود، نوعی فشار خون پایین است که زمانی رخ می دهد که فرد موقعیت خود را عوض می کند و حلت خود را از دراز کشیدن به حالت نشسته یا ایستاده تغییر می دهد.

قبل از اینکه فرد بیهوش شود، ممکن است احساس سبکی سر و سرگیجه داشته باشد. با این حال، برخی از افراد ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند و بدون هشدار بیهوش شوند.

در بسیاری از موارد، محققان دقیقاً نمی‌دانند چه چیزی باعث کاهش بیش از حد فشار خون در هنگام ایستادن یا نشستن می‌شود، اما برخی از دلایل می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 1. دیورتیک ها که داروهایی هستند که باعث افزایش ادرار می شوند
 2. گشادکننده عروق، داروهایی هستند که فشار خون را کاهش می دهند
 3. داروهای ضد روان پریشی یا ضد افسردگی
 4. اختلال عملکرد سیستم عصبی خودمختار
 5. خونریزی مزمن
 6. مشکلات قلبی
 7. حرکات روده

فردی که مبتلا به یبوست شدید است، ممکن است هنگام دفع مدفوع به دلیل افزایش فشار در رکتوم غش کند.

هنگامی که فشار در رکتوم افزایش می‌یابد، اپی گلوت ( تکه‌ای از بافت که پشت زبان در پشت گلو قرار دارد ) روی نای بسته می‌شود و باعث سفت شدن بیش از حد دیافراگم می‌شود.

این سری از پاسخ های فیزیولوژیکی سیستم عصبی پاراسمپاتیک را تحریک می کند که موجب افت سریع فشار خون و کاهش جریان خون به مغز می شود. هنگامی که مغز دیگر اکسیژن کافی دریافت نمی کند، فرد هوشیاری خود را از دست می دهد و غش می کند.

گرمای شدید

وقتی فردی در محیط گرم قرار می گیرد و دمای مرکزی بدن وی به سطح خطرناکی می رسد، بدن خون را به سطح پوست هدایت می کند تا خنک شود و از گرم شدن بیش از حد جلوگیری کند.

با این حال، در مواقع کم آبی یا دهیدراته شدن بدن، این پاسخ می تواند منجر به کاهش ناگهانی و قابل توجه فشار خون شود و باعث غش کردن فرد شود.

ورزش

سنکوپ وازوواگال ناشی از ورزش بسیار بعید است و پزشکان باید قبل از تأیید تشخیص، سایر بیماری‌های که حیات فرد را تهدید می کنند از جمله بیماری قلبی و آریتمی را رد کنند.

محققان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث VVS در حین ورزش می شود، اما آنها فکر می کنند که رفلکس Bezold-Jarisch ( نوعی رفلکس مهاری که فشار خون را کاهش می دهد ) می تواند عامل آن باشد.

علاوه بر این، تغییرات در سطح سروتونین، مواد افیونی محیطی و آدنوزین ممکن است باعث تحریک VVS در زمانی که فرد درگیر سطوح بالایی از فعالیت بدنی است، شود.

درمان و پیشگیری

VVS معمولاً نیازی به درمان ندارد. با این حال، شاهد صحنه می تواند با خواباندن بیمار به پشت و بالا بردن پاهای او در هوا به فرد کمک کند.

این اقدامات می تواند به بازگشت جریان خون به مغز کمک کند و در نتیجه به فرد کمک کند تا سریعتر هوشیاری خود را به دست آورد.

بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۶، گزینه های درمانی محدودی برای افراد مبتلا به VVS در دسترس است.

پزشکان به افراد مبتلا به این عارضه توصیه می کنند که از محرک های شناخته شده غش خودداری کنند و در صورت شروع علائم غش فوراً، اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از آسیب فرد انجام دهند.

دارو

استفاده از داروها معمولاً برای VVS ضروری نیستند. با این حال، در برخی شرایط، داروهای تأیید شده زیر ممکن است در کاهش دفعات اپیزودهای VVS موثر باشند:

آگونیست های آلفا ۱: این داروها به افزایش فشار خون کمک می کنند.

فلودروکورتیزون: این دارو نوعی کورتیکواستروئید است که می تواند با افزایش سطح سدیم و مایعات در بدن به حفظ فشار خون کمک کند.

بتا بلوکرها: این داروها در پیشگیری از سنکوپ وازوواگال در افراد بالای ۴۲ سال موثرتر هستند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین خطر افت فشار خون ارتواستاتیک ضروری است.

محققان باید مطالعات بیشتری را در زمینه اثربخشی این درمان‌ها و سایر درمان‌های پزشکی برای VVS انجام دهند.

تغییر سبک زندگی

VVS همیشه کاملاً قابل پیشگیری نیست. با این حال، ممکن است یک فرد بتواند با انجام برخی تغییرات در سبک زندگی، تعداد دوره های غش را کاهش دهد. اینها عبارتند از:

 1. دوری از موقعیت هایی که باعث بروز غش می شود
 2. انجام فعالیت های ورزشی با شدت متوسط
 3. نوشیدن مایعات زیاد برای حفظ حجم خون
 4. افزایش مصرف نمک
 5. پوشیدن جوراب های فشاری (جوراب واریس)
 6. قطع داروهای کاهش دهنده فشار خون
 7. وقتی احساس ضعف کردید بلافاصله بنشینید یا دراز بکشید
 8. علائم و نشانه های سنکوپ وازوواگال

بعضی از افرادی که سنکوپ وازوواگال را تجربه می کنند قبل از غش هیچ علامت هشدار دهنده ای را متوجه نمی شوند. برخی دیگر ممکن است علائمی مانند:

 • ضعف
 • چهره ای خاکستری یا کم رنگ
 • احساس گرما
 • پوست عرق کرده یا لکه دار
 • سبکی سر
 • سرگیجه
 • تاری دید

افرادی که این علائم را قبل از غش تجربه می کنند باید در مکانی امن دراز بکشند. دراز کشیدن به بدن کمک می کند تا جریان خون کافی به مغز را حفظ کند، با این کار ممکن است بتوانند از غش کردن جلوگیری کنند. همچنین خطر افتادن یا آسیب را در صورت غش به حداقل می رساند.

پس از غش، فرد ممکن است احساس خستگی، سبکی سر یا حالت تهوع کند.

بعد از غش چه کار کنیم

فردی که VVS را تجربه کرده است ممکن است در هنگام بلند شدن احساس خستگی، ضعف و تهوع کند. بهتر است قبل از بلند شدن و ادامه دادن به فعالیت های خود استراحت کنند.

در برخی موارد، افراد باید پس از یک دوره غش به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشند، به خصوص اگر علائم دیگری داشته باشند که با علائم حمله قلبی همراه باشد.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

افرادی که قبلا VVS را تجربه کرده‌اند، در صورت مشاهده هرگونه محرک یا علائم جدید، باید با پزشک تماس بگیرند. برخی از انواع سنکوپ می تواند در نتیجه یک بیماری زمینه ای که نیاز به درمان دارد رخ دهد. نمونه هایی از این شرایط عبارتند از:

 • دیابت
 • بیماری قلبی
 • بیماری پارکینسون

تشخیص

به طور معمول، پزشکان با بررسی سابقه پزشکی فرد، تشخیص VVS را آغاز می کنند. آنها همچنین معاینه فیزیکی انجام می دهند و فشار خون را در حالی که فرد ایستاده، نشسته و دراز کشیده است اندازه گیری می کنند.

همچنین ممکن است پزشک با استفاده از یک یا چند آزمایش، علل جایگزین غش را رد کند. نمونه هایی از این آزمایش ها عبارتند از:

آزمایش‌های خون: پزشک ممکن است از این آزمایش‌ها برای رد هرگونه بیماری زمینه‌ای که همراه با غش است استفاده کند.

الکتروکاردیوگرام (EKG): EKG فعالیت الکتریکی قلب را اندازه گیری می کند.

اکوکاردیوگرام: این آزمایش حرکت قلب و جریان خون در قلب را ارزیابی می کند.

تست استرس ورزش: این تست عملکرد قلب را در پاسخ به ورزش ارزیابی می کند.

تست تیلت میز: برای این روش، پزشک فرد را روی یک میز بالشتکی که در زوایای مختلف کج می شود، محکم می کند. مانیتورهای مختلف فعالیت قلب، فشار خون و سطح اکسیژن را شناسایی و ثبت می کنند در حالی که میز فرد را در زوایای مختلف قرار می دهد.

سخن پایانی

سنکوپ وازوواگال همان غش کردن است که در پاسخ به افت ناگهانی ضربان قلب یا فشار خون رخ می دهد.

VVS معمولا خطرناک نیست. با این حال، افراد در صورت غش کردن با علائم اضافی یا افتادن و آسیب دیدن خود در طول یک دوره، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشند. افراد همچنین در صورت عدم اطمینان از علت غش باید به پزشک مراجعه کنند.

هیچ درمان استانداردی برای VVS وجود ندارد. در عوض، پزشکان تمایل دارند برای جلوگیری از غش کردن، رژیم غذایی و سبک زندگی فرد را تنظیم کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button