رژیم کانادایی

0 91

کاهش وزن مناسب برای رسیدن به وزن ایده آل به معنی ایجاد تعادل بین جذب پروتئین، چربی و کربوهیدرات با هر وعده غذایی و میان وعده است. وقتی که بدن زمان بیشتری را صرف هضم غذا می کند، احساس سیری بیشتری خواهید کرد. هیچ روش کاملی برای کاهش وزن وجود ندارد اما داشتن یک راهنما می تواند به شما کمک کند.

مصرف چربی را به بیش از ۲۰ تا ۳۵ درصد از کل کالری دریافتی خود محدود نکنید. برای شخصی که رژیم ۱۸۰۰ کالری دارد، این بدان معناست که هر روز بیش از ۴۰ تا ۷۰ گرم چربی مصرف نکند.

منابع سالم کربوهیدرات، مانند غذاهای سبوس دار، سبزیجات و میوه ها را انتخاب کنید. حدود ۴۵ تا ۶۵ درصد کل کالری دریافتی شما باید از کربوهیدرات تامین شود. برای کسی که رژیم ۱۸۰۰ کالری دارد، این بدان معناست که هر روز حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم کربوهیدرات می خورد.

غذاهای پروتئینی کم چربی مانند ماهی، مرغ، شیر کم چرب و جایگزین ها و حبوبات (به عنوان مثال لوبیا چیتی، عدس و نخود خرد شده) را انتخاب کنید. حدود ۱۰ تا ۳۵ درصد کل کالری دریافتی شما باید از پروتئین تامین شود. برای کسی که رژیم ۱۸۰۰ کالری دارد، این بدان معناست که روزانه حدود ۴۵ تا ۱۶۰ گرم پروتئین مصرف می کند.

هر روز فیبر کافی دریافت کنید. روزانه ۲۵ تا ۳۸ گرم فیبر مصرف کنید.

الکل را محدود کنید. الکل هیچ ماده مغذی مورد نیاز بدن شما را تأمین نمی کند و می تواند کالری زیادی داشته باشد.

اگر برای ایجاد تعادل در وعده ها و میان وعده ها به کمک نیاز دارید، یک متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند طرحی متناسب با سبک زندگی خود ایجاد کنید. همچنین، می توانید به برچسب روی تغذیه نگاه کنید تا میزان چربی، کربوهیدرات و پروتئین موجود در غذاها را دریابید.

هرچه فعالیت بیشتری داشته باشید، کالری بیشتری نیز نیاز خواهید داشت. وقتی فعالیت کمتری دارید، به کالری کمتری احتیاج دارید. اینکه به چه مقدار کالری در روز نیاز دارید نیز به سن، جنسیت و میزان فعالیت شما بستگی دارد. برخی از موقعیت های زندگی مانند باردار بودن یا شیردهی نیز می توانند بر کالری مورد نیاز تأثیر بگذارند.

برنامه غذایی رژیم 13 روزه کانادایی

رژیم کانادایی

رژیم غذایی متابولیسم ۱۳ روزه که به عنوان “رژیم بیمارستان سلطنتی دانمارک”، “رژیم سلطنتی دانمارک”، درواقع یک رژیم دانمارکی است که برخی نیز از آن با نام رژیم کپنهاگ یاد می‌کنند و در برخی نقاط دنیا به نام رژیم کانادایی شناخته شده است.

این رژیم نه تنها به شما کمک می کند تا در مدت زمان کوتاهی مقدار قابل توجهی از وزن خود را کاهش دهید، بلکه ادعا می کند در کمتر از دو هفته متابولیسم بدن را تغییر می دهد. مانند رژیم هایی مثل رژیم اچ سی جی.بعلاوه، این رژیم ادعا می کند که مدتها پس از اتمام رژیم تغییرات متابولیسم همراه شما باقی می ماند و باعث کاهش وزن در آینده می شود.

مطمئناً طبق برنامه ۱۳ روزه وزن خود را کاهش خواهید داد (این ادعا تا ۱۰ کیلوگرم است)، اما نه به دلیل ترکیب جادویی غذاها. بلکه در نتیجه محدودیت های شدید کالری آن است. در مورد صحت افزایش متابولیسم، خوب، اجازه بدهید فقط بگوییم که ما در این مورد مطمئن نیستیم.

در اینجا، نگاهی دقیق تر به رژیم ۱۳ روزه متابولیسم می اندازیم و می بینیم که آیا این طرح تا حدی زیاده روی نکرده  است؟

رژیم ۱۳ روزه چیست؟

اگرچه برنامه رژیم ۱۳روزه کمتر از دو هفته طول می کشد، اما بسیار سختگیرانه است و رعایت آن بسیار دشوار است. رژیم غذایی دقیقاً بیان می کند که در طول برنامه چه خواهید خورد. مشخصات دقیق رژیم ۱۳ روزه بر اساس افرادی که آن را توصیه می کنند متفاوت خواهد بود، اما بسیاری از تغییرات به وضوح با هم مرتبط هستند. در اینجا برخی از محدودیت هایی که شما ممکن است در نسخه های مختلف رژیم ۱۳ روزه مشاهده کنید وجود دارد.

 • بدون خوردن آدامس
 • بدون نوشیدن الکل
 • بدون استفاده از روغن پخت و پز
 • بدون مصرف سس سالاد
 • هیچ شیرین کننده ای مانند شکر و عسل وجود ندارد

رژیم غذایی اجازه هیچ گونه تعویض را نمی دهد. نوشیدن مقدار زیادی آب را توصیه می کند. برخی از ارائه دهنده های رژیم اجازه استفاده از نمک و فلفل را می دهد. بعضی ها نمک را ممنوع می کنند.

در رژیم ۱۳ روزه، آنچه برای هر وعده غذایی به صورت دقیق تجویز شده را باید بخورید. برای اینکه بتوانید در مورد نوع وعده های غذایی که شامل این رژیم می شود آشنا شوید، در اینجا یک نسخه محبوب از رژیم غذایی را آورده ایم.

وعده غذایی اسفناج و تخم مرغ

برنامه رژیم ۱۳ روزه:

روز اول

صبحانه: قهوه سیاه (همیشه بدون شکر و شیر)

ناهار: ۲ عدد تخم مرغ آب پز و اسفناج پخته شده

شام: استیک کبابی بدون چربی

روز دوم

صبحانه: قهوه سیاه همراه با نان گندم سبوس دار

ناهار: ژامبون (۲۰۰ گرم)

شام: استیک باریک کبابی، سالاد سبز (که فقط با کاهو و خیار درست می شود) و یک عدد میوه با کیفیت

روز سوم

صبحانه: قهوه سیاه و نان گندم سبوس دار

ناهار: ۲ عدد تخم مرغ آب پز، سالاد گوجه فرنگی و لوبیا سبز

شام: ۱ برش ژامبون و سالاد سبز (فقط خیار و کاهو)

روز چهارم

صبحانه: قهوه سیاه و نان گندم سبوس دار

ناهار: هویج پخته یا خام، همراه با پنیر

شام: سالاد میوه (هر میوه ای به انتخاب شما) و ماست طبیعی (ساده)

روز پنجم

صبحانه: هویج (پخته یا خام) همراه با لیمو و قهوه سیاه

ناهار: ماهی سفید کبابی با گوجه فرنگی خام

شام: استیک کبابی و سالاد سبز

روز ششم

صبحانه: قهوه سیاه و نان سبوس دار کره

ناهار: ۲۰۰ گرم مرغ پوست کبابی

شام: ۲ عدد تخم مرغ آب پز با هویج

روز هفتم

صبحانه: چای لیمو

ناهار: استیک و میوه کبابی

شام: هر چیزی (حتی اگر در این لیست نباشد) !!!

روز هشتم

صبحانه: قهوه سیاه با هر قند و شکر که دوست دارید

ناهار: ۲ عدد تخم مرغ آب پز ، اسفناج پخته شده

شام: ۲۰۰ گرم استیک کبابی

روز نهم

صبحانه: قهوه سیاه و نان سبوس دار کره

ناهار: استیک کبابی و سالاد سبز

شام: ۲۰۰ گرم ژامبون

روز دهم

صبحانه: قهوه سیاه و نان سبوس دار کره

ناهار: ۲ عدد تخم مرغ آب پز، سالاد گوجه فرنگی و لوبیا سبز

شام: سالاد ژامبون و سبز (فقط خیار و کاهو)

روز یازدهم

صبحانه: قهوه سیاه و نان سبوس دار کره

ناهار: هویج پخته یا خام، همراه با پنیر

شام: سالاد میوه و ماست طبیعی

روز دوازدهم و سیزدهم

صبحانه: قهوه سیاه و نان سبوس دار کره

ناهار: گوجه فرنگی و مرغ پوست کبابی

شام: ۲ عدد تخم مرغ آب پز با هویج

سالاد سبز با میوه و کیوی

آیا رژیم ۱۳ روزه سالم است؟

رژیم ۱۳ روزه با وجود شواهد علمی اندکی که برای تأیید آنها موجود است، ادعاهای واقعاً جسورانه ای را مطرح می کند. تعدادی از ایرادهای مهم در ارتباط با این روش کاهش وزن شدید وجود دارد. اولاً، چنین کاهش بزرگی در مدت زمان کوتاهی غیر منطقی و ناپایدار به نظر می رسد. طبق کلینیک مایو، یک توصیه معمولی در مورد اینکه چقدر باید در یک هفته وزن خود را با اطمینان کامل کاهش دهید، ۰/۵ تا ۱ کیلو است. بیشتر از این، علاوه بر کاهش چربی، عضلات خود را نیز از دست خواهید داد و این امر باعث می شود که بعداً دوباره وزن کاهش یافته باز یابد(که خود می تواند باعث مشکلات جدی برای سلامتی شما شود).

دوماً، غذاهای ذکر شده در رژیم غذایی بسیار محدودکننده هستند و به همین دلیل دریافت کامل ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن برای عملکرد درست دچار مشکل می شود. برخی از نسخه های رژیم غذایی سعی در حل این مسئله با توصیه یک مکمل یا مولتی ویتامین دارند. با این حال، قرص های ویتامین نمی توانند جایگزین تمام مزایا و مواد مغذی تغذیه سالم شوند (و ما این را توصیه نمی کنیم.) بنابراین، برای کاهش وزن افرادی که رویکرد معمولی را بیشتر دوست دارند، هنوز بهترین تجهیزات الیپتیکال تاشو و سایر وسایل ورزشی خانگی را ترجیح می دهند.

اگرچه در این رژیم گاهی اوقات نام هایی مانند رژیم سلطنتی دانمارک بیمارستان وجود دارد، اما در مورد اینکه این رژیم از کجا ناشی شده و یا چه کسی آن را تهیه کرده است اتفاق نظر واقعی وجود ندارد (مطمئناً توسط هیچ بیمارستانی تنظیم نشده است.) این بدان معناست که هیچ تضمینی وجود ندارد توسط کسی با درک واقعی از تغذیه، کاهش وزن و زندگی سالم طراحی شده باشد.

در آخر، رعایت رژیم های غذایی بیش از حد سخت مانند رژیم ۱۳ روزه بسیار دشوار است و شما را در مسیر صحیح زندگی سالم و پایدار قرار نمی دهد. این یک اشتباه انسانی است و نه تنها جزء بهترین رژیم ها نیست بلکه اصلا رژیم نیستند. زیرا یک رژیم غذایی مناسب باید واقع بینانه، طولانی مدت باشد و زندگی سالم روزمره را برای شما آسان کند.

 مضرات رژیم کانادایی

اگر رژیم بسیار کم کالری مانند کانادایی یا رژیم سیرت فود انتخاب می کنید باید بسیار محتاط باشید. زیرا با داشتن این رژیم به بدن خود گرسنگی می دهید. به طور کلی رژیم های بسیار کم کالری توصیه نمی شود.  تقریباً به دست آوردن وزن مورد دلخواه قطعی است ولی این رژیم از نظر جسمی و روانی به بدن آسیب می زند. در صورت نیاز به کاهش وزن، بهتر است به آرامی وزن کم کنید. احتمال اینکه با خیال راحت وزن خود را کاهش داده و آن را حفظ کنید، بسیار زیاد است.

اگرچه کاهش وزن اولیه در رژیم کانادایی  بیشتر از رژیم کم کالری است، اما در طولانی مدت در هر دو نوع رژیم غذایی تقریباً همان مقدار وزن از دست می رود.

رژیم های کم کالری (کمتر از ۱۰۰۰ کالری در روز) به طور کلی مواد مغذی کافی برای سلامتی را تأمین نمی کنند، مگر اینکه رژیم غذایی به طور ویژه تهیه شده باشد. معمولاً برای گرفتن این رژیم شما به کمک یک متخصص رژیم درمانی نیاز خواهید داشت. رژیم غذایی که ویتامین یا مواد معدنی کافی نداشته باشد، می تواند منجر به مشکلات جدی، بالقوه بسیار مضر برای سلامتی شود.

اگر مشکلات قلبی، لخته شدن خون، خونریزی، بیماری کبدی، بیماری کلیوی یا سرطان یا سکته مغزی دارید، این رژیم ها توصیه نمی شوند. اگر سن شما بیش از ۵۰ سال است، باید به طور مداوم تحت نظرمتخصص بهداشت یا پزشک باشید تا مطمئن شوید که چربی از دست می دهید و نه عضله.

افرادی که این رژیم ها را می گیرند معمولاً احساس خستگی می کنند یا دچار یک عارضه جانبی مانند یبوست، حالت تهوع یا اسهال می شوند.

شایع ترین عارضه جانبی جدی ایجاد سنگ صفرا است. افرادی که چاق هستند بیش از افراد لاغر دچار سنگ کیسه صفرا می شوند و هنگامی که فردی چاق از رژیم غذایی بسیار کم کالری استفاده می کند، احتمال ابتلا به سنگ کیسه صفرا حتی بیشتر هم می شود. افرادی که سریع مقدار زیادی از وزن خود را کاهش می دهند در معرض خطر بیشتری نسبت به افرادی هستند که با سرعت کمتری وزن کم می کنند. اما می توانید از داروهایی استفاده کنید که به جلوگیری از تشکیل سنگ صفرا کمک می کند.

موارد زیر تغییراتی است که بدن در حین رژیم با کالری بسیارکم متحمل می شود:

بدن برای تأمین کربوهیدرات مورد نیاز خود، پروتئین را تجزیه می کند. شما توده بافت عضلانی را از دست می دهید. حفظ بافت عضلانی بسیار مهم است، زیرا سرعت متابولیسم پایه بدن را افزایش می دهد. از دست دادن بیش از حد توده عضلانی درصد چربی بدن را افزایش می دهد. بنابراین نتیجه کاهش متابولیسم می شود. این می تواند یکی از دلایلی باشد که پس از کاهش سریع وزن کاهش وزن بسیار آسان می شود.

در هنگام گرسنگی، تقریباً نیمی از کاهش وزنی را که دارید با از دست دادن چربی است و نیمی دیگر از طریق کاهش توده عضلانی، مانند عضله است. با رژیم متوسط ​​تر، ۳ برابر بیشتر از بافت عضلانی چربی از دست می دهید. حفظ توده عضلانی مهم است، زیرا سرعت متابولیسم در حالت استراحت را افزایش می دهد. این یکی از دلایلی است که وقتی وزن شما به سرعت کاهش می یابد، به راحتی می توانید وزن خود را بدست آورید.

در رژیم کانادایی احتمال عدم تعادل بین مواد معدنی و الکترولیتی می تواند رخ دهد. این عدم تعادل ها می توانند زندگی را تهدید کنند. به همین دلیل است که این رژیم های غذایی فقط باید تحت نظارت یک متخصص بهداشت استفاده شوند.

عوارض دیگر این نوع کاهش وزن از دست دادن توده استخوان است. این عوارض می تواند برای خانم ها خطرناک تر باشد، زیرا آنها بیشتر از مردان رژیم می گیرند و بنابراین با این روش رژیم گرفتن در معرض خطر پوکی استخوان قرار می گیرند.

رژیم کانادایی خوب یا بد؟

رژیم ۱۳ روزه از نظر فنی کار می کند … اما فقط برای ۱۳ روز. به محض اینکه رژیم خود را قطع کنید، احتمالاً تمام وزنی را که از دست داده اید همچنین مقداری را دوباره به دست خواهید آورد.

و اگرچه این رژیم ادعا می کند که متابولیسم شما را تقویت می کند، متخصصان تغذیه و متخصصان رژیم درمانی موافقت می کنند که به احتمال زیاد سرعت سوخت و ساز بدن شما را کاهش می دهد (همانطور که محدودیت شدید کالری تمایل دارد)، به این معنی که پس از اتمام رژیم با شروع غذا خوردن وضعیت شما بدتر خواهد شد معمولاً به همین دلایل است که ما رژیم ۱۳ روزه را توصیه نمی کنیم. چرا فقط برای داشتن وزن اضافی به مدت ۱۳ روز خود را شکنجه کنید؟ این رژیم غذایی فاقد تغذیه مناسب است و ممکن است بدن شما را به خطر اندازد و شما را تحریک کند، بدخلق شوید و فاقد مواد مغذی باشد.

اگر هنوز می خواهید این رژیم را امتحان کنید، ما به شما توصیه می کنیم برای اطمینان از ایمنی، توسط یک متخصص رژیم درمانی نظارت شود.

به جای تکیه بر رژیم های غذایی مد روز مانند رژیم متابولیسم ۱۳ روزه، برخی از نکات اساسی زیر را در مورد زندگی سالم امتحان کنید:

سطح فعالیت خود را افزایش دهید.

سه تا شش روز در هفته ورزش (هم تمرینات قلبی و هم تمرینات قدرتی) را در زندگی خود بگنجانید.

 • آب زیادی بنوشید.
 • سبزیجات زیاد بخورید.
 • از وعده های غذایی صرف نظر نکنید.
 • مقدار غذای فرآوری شده خود را کاهش دهید.
 • به اندازه کافی بخوابید.
 • کنار آمدن با استرس را یاد بگیرید.
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button