رژیم غذایی HCG انتخاب درستی برای لاغری است؟

5 1,331

رژیم غذایی hCG محدودیت شدید کالری را با تزریق روزانه از هورمون تولید شده توسط زنان باردار به نام آزمون حاملگی مثبت ترکیب می کند.

بسیار کم. رژیم غذایی hCG نیازمند این است که شما تنها ۵۰۰ کالری در روز بخورید.

بله. اگر غذا نخورید وزن خود را کاهش خواهید داد. حذف هر یک از وعده های غذایی و محدودیت شدید غذا توسط افرادی که رژیم می گیرند ده ها سال است استفاده می شود تا وزن کم کنند اگر به رژیم غذایی تنها ۵۰۰ کالری در روز بچسبید ممکن است ۲٫۵ کیلو در هفته یا بیشتر کاهش دهید.

HCGبه عنوان یک داروی کاهش وزن توسط FDA تایید نشده است. برعکس، آژانس های دولتی ایمنی محصولات HCG را زیر سوال برده اند، چرا که مواد اولیه فاقد کنترل می باشند. همچنین برخی عوارض جانبی مرتبط با رژیم غذایی HCG وجود دارد، مانند:سردرد، افسردگی، خستگی.

رژیم غذایی HCG چگونه به بهبود سلامتی بدن ما کمک می کند؟ در حال حاضر خوردن غذای سالم فقط یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است.

ساده ترین رژیم فوق العاده کم کالری شناخته شده در سال ۲۰۱۹ رژیم HCG است. تیم هفت حیات شما را در جریان این رژیم عذایی قرار می دهد تا بتوانید خودتان آن را امتحان کرده و نتیجه ی آن را ببینید.                          

اینفو گرافی مواد غذایی رژیم اچ سی جی

مروری بر رژیم HCG

 رژیم اچ سی جی برای اولین بار در دهه ۱۹۵۰ شناخته شد و دکتر سیمئونز برای اولین بار در هورمون HCG ساخته شده در دوران بارداری آزمایش کرد.

وی دریافت که این هورمون ضمن حفظ سطح انرژی طبیعی، گرسنگی را به تعویق می اندازد. بنابراین او از این رژیم به عنوان رژیم غذایی برای کاهش وزن استفاده کرد.

رژیم اچ سی جی با گذشت سالها تغییرات زیادی یافته است و اکنون راحت تر شده است. این رژیم شما را ملزم می کند که بیش از ۵۰۰ کالری در روز مصرف نداشته باشید و برای رفع گرسنگی از مکمل های HCG استفاده کنید. باید در انتخاب رژیم های غذایی دقت کنید همینطور هدف خود را مشخص کنید برای مثال آیا این رژیم برنامه غذایی یک فوتبالیست است زیرا این برنامه با برنامه غذایی ورزشکاران و افراد دیگر متفاوت است.

راه دیگری وجود دارد که رژیم HCG را با رژیم های غذایی دیگر متفاوت می کند و آن این است که این رژیم ۵ مرحله ای را می توانید بعد از یک استراحت ۲ هفته ای تکرار کنید.

مواد غذایی شیرین که در رژیم غذایی HCG نباید مصرف شوند

عملکرد hCG در بدن

اچ سی جی یک هورمون بر پایه پروتئین است که در دوران بارداری بدن مادر تولید می کند.

این ماده به حفظ تولید هورمون های مهم مانند پروژسترون برای حمایت از رشد سالم رحم و جنین کمک می کند.

بعد از ۳ ماه اول بارداری، سطح اچ سی جی در خون کاهش می یابد.

به طور خلاصه هورمون hCG در ۳ ماه اول بارداری به مقدار زیاد تولید می شود. این ماده باعث تولید سایر هورمون های اصلی دوران بارداری می شود.

تأثیر اچ سی جی در ترکیب بدن

یکی از عوارض شایع کاهش وزن، کاهش توده عضلانی است. این امر به ویژه در رژیم های غذایی مانند رژیم hCG که میزان کالری دریافتی را به شدت محدود می کنند معمول است.

بدن انسان همچنین ممکن است فکر کند گرسنه است و برای صرفه جویی در انرژی، میزان کالری که می سوزاند را کاهش می دهد. طرفداران رژیم hCG ادعا می کنند که این رژیم فقط باعث کاهش چربی می شود، نه از دست دادن عضله.

آنها همچنین ادعا می کنند که اچ سی جی تولید هورمون های دیگر را افزایش می دهد، متابولیسم را بالا می برد و منجر به رشد یا تحریک آنابولیک می شود.

با این حال، هیچ مدرک علمی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد. رژیم های کم کالری ممکن است باعث کاهش سریع وزن در زمان کوتاه شوند، اما برای کاهش وزن طولانی مدت موثر نیستند.

هنگامی که رژیم خیلی کم کالری دارید، بدن شما با افزایش هورمون های گرسنگی و کاهش سرعت مصرف انرژی سازگار می شود، که در این حالت حفظ وزن را بسیار دشوار می کند. به همین دلیل است که متخصصان تغذیه، کمبود کالری بیش از حد را توصیه نمی کنند.

بنابراین، برخی از افراد ادعا می کنند که این رژیم ضمن محدود کردن مصرف کالری زیاد، به جلوگیری از از دست دادن عضلات و افت متابولیسم کمک می کند. با این حال، هیچ مدرکی این ادعاها را تأیید نمی کند.

اصول رژیم اچ سی جی

۵ حقیقت در مورد رژیم غذایی HCG

دانستن درباره رژیم های غذایی در انتخاب بهترین و مناسب ترین آنها به ما کمک به سزایی می کند برای مثال اینکه بدانیم رژیم اچ سی جی چه تفاوت هایی با دیگر رژیم ها مانند رژیم سیرت فود یا غیره دارد در تصمیم گیری درست به ما کمک می کند.

۱. این رژیم احتمالاً در کاهش وزن به شما کمک می کند، اما یک مشکل وجود دارد. هنگام رعایت برنامه رژیم hCG چه چیزی می توانید بخورید؟ پروتکل شناخته شده برای این رژیم، به این شکل است که شما فقط ۵۰۰ کالری در روز دریافت می کنید و این ۵۰۰ کالری محدود به انواع خاصی از پروتئین های حیوانی است (سینه مرغ، گوشت گاو، گوشت گوساله، ماهی سفید تازه، خرچنگ دریایی یا میگو) و برخی از سبزیجات، میوه ها و غلات می شود. 

یک نکته قابل توجه که نمی توانید در برنامه رژیم hCG بخورید: روغن ها هستند، حتی اگر روغن های پخت و پز سالمی مانند آووکادو و EVOO باشند. 

۲. تقریبا هیچ یک از مکمل های hCG در واقع حاوی هورمون hCG نیستند. حتی اگر هورمون hCG یا برنامه غذایی hCG برای سرکوب اشتها کارایی داشته باشد، برای توزیع هورمون اصلی به دستور پزشک و نسخه نیاز دارد. در حقیقت، FDA به وضوح اظهار می دارد که ” hCG های خارج از بازار برای فروش به هیچ عنوان تأیید نشده است” و محصولات اچ سی جی غیرقانونی هستند. اکثر مکمل های فروخته شده در بازار از طریق علامت گذاری به عنوان “هومیوپاتی” به فروش می رسند و مکمل ها توسط FDA تنظیم و کنترل نمی شوند. 

۳. این تزریق ها، مکمل ها، قرص ها و قطره های رژیم hCG در اصل “هومیوپاتی” نیستند. برای اینکه یک درمان هومیوپاتی توسط FDA در نظر گرفته شود، لازم است که در داروسازی هومیوپاتی ایالات متحده (HPUS) تأیید شود، که اساساً لیست رسمی مواد فعالی است که می تواند در داروهای هومیوپاتی استفاده شود. برای گنجاندن یک محصول باید معیارهای کاملاً مشخص و کاملی را داشته باشد، که این مکمل های hCG آن را ندارند. الیزابت والتر، داروسازFDA می گوید: “اچ سی دی در این لیست نیست و به هیچ عنوان به عنوان داروی هومیوپاتی قابل فروش نیست.

۴.عوارض جانبی رژیم اچ سی جی خطرناک است. مصرف قرص های غیرقانونی آن علاوه بر ایجاد خستگی و گرسنگی، می تواند منجر به سردرد و تحریک پذیری بیشتر شود. محدودیت شدید کالری می تواند باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا، ضربان قلب نامنظم یا حتی عدم تعادل الکترولیت ها شود که می تواند باعث اختلال عملکرد عضلات و اعصاب بدن شود.

۵. هیچ آزمایش بالینی یا مطالعه دقیق که از برنامه رژیم hCG پشتیبانی کند وجود ندارد. هیچ مدرکی با پشتوانه علمی وجود ندارد که بگوید برنامه رژیم hCG کارساز است و یا hCG باید به عنوان ابزاری برای کاهش وزن مورد استفاده قرار گیرد. در واقع، از هورمون اچ سی دی بیشتر برای درمان مسائل باروری استفاده می شود، زیرا این هورمون توسط جفت در دوران بارداری تولید می شود. 

الیزابت میلر، مدیر بخش داروهای بدون نسخه و کلاهبرداری سلامتی FDA، در بیانیه ای می گوید: “در ارتباط با داروهای هومیوپاتی hCG، مردم فکر می کنند که، دلیل لاغری آنها وجود این هورمون است.” “اما داده ها به دست آمده از این فرضیه پشتیبانی نمی کنند، زیرا هرگونه کاهش وزن ناشی از محدودیت شدید کالری است، نه مصرف HCG.

بیشتر بخوانید:

خوردن سیب در رژیم غذایی HCG

مراحل رژیم غذایی اچ سی جی

مرحله ی اول

در این رژیم برای چند روز اول منابع چربی و انرژی تان را ذخیره کرده و هر آنچه را که می خواهید می توانید بخورید. این مرحله دلیل دیگری است که رژیم غذایی HCG را با سایر رژیم ها متفاوت می کند. رژیم های غذایی دیگر از ابتدا باید از یک رژیم کم کالری پیروی کنند. برای رژیم HCG بسیار مهم است که این مرحله را از دست ندهید. شما همچنین می توانید در این مرحله مکمل های اچ سی دی خود را طبق دستور پزشک خود شروع کنید.               

مرحله ی دوم                          

میزان کالری دریافتی خود را به ۵۰۰ کالری در روز محدود کنید. مصرف مکمل های خود را ادامه دهید. دو بار در روز یک غذای سرشار از پروتئین و فیبر بخورید. در مرحله ۲ چه می توانید بخورید؟

وعده های غذایی خود را طبق این رژیم برنامه ریزی کنید. مثلاً صبحانه یک لیوان بزرگ آب گرم همراه با لیمو باشد و شما پس از آن باید ۵۰۰ کالری را بین ناهار و شام خود تقسیم کنید. عوارض شام نخوردن بسیار جدی است و باید در این مورد اطلاعات کافی داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

مرحله ی سوم                          

    در این مرحله شما ضمن جلوگیری از نشاسته و شکر، رژیم خود را تنظیم می کنید شما همچنین مصرف مکمل های اچ سی دی را هم متوقف می کنید.

مواظب باشید که مکمل ها را به آرامی متوقف کنید. توقف ناگهانی آنها می تواند منجر به گرسنگی غیرقابل کنترل شود. به تدریج مصرف مکمل ها را کاهش دهید.

خوردن هویج در رژیم غذایی HCG

مرحله ی چهارم

  نشاسته و شکر را با اعتدال دوباره وارد رژیم غذایی خود کنید. در این مرحله شما به آرامی عادات غذایی خود را در یک سبک زندگی سالم کاهش می دهید. وقتی این کار را کردید، ممکن است هوس به شیرینی جات زیادی داشته باشید.

با هیدراته کردن بدن خود و نوشیدن آب زیاد، با این هوس ها مبارزه کنید. همچنین می توانید در این مرحله آب میوه و اسموتی نیز داشته باشید.

غذاهای سرشار از پروبیوتیک بخورید. چرا که آنها در مهار هوس کردن شما به مواد قندی کمک تان می کنند.

مرحله ی پنجم 

این مرحله، مرحله ی متوقف کردن این رژیم است که در آن شما شروع به گرفتن یک رژیم غذایی عادی و بدون هیچ گونه مکملی کرده اید.

اکنون شما در حال کشف یک رژیم غذایی سالم پایدار هستید که به طور طبیعی به کاهش وزن تان کمک می کند. در این مرحله است که باید وزن تان را چک کنید.

اگر که خواستید این رژیم را مجدداً شروع کنید پس از یک هفته استراحت آن را انجام دهید.

غذاهای سالم مثل سبزیجات در رژیم غذایی HCG

 در رژیم HCG شما نیاز دارید که روزانه ۲۰۰ گرم پروتئین حیوانی یا گیاهی بخورید. برای پروتئین می توانید مرغ، گوشت گاو بدون چربی اضافی، ۳ عدد تخم مرغ و غذاهای دریایی میل کنید.

صدف، ماهی سفید، میگو و خرچنگ منبع خوبی از پروتئین هستند. اگر که نمی توانید بیش از حد گوشت مصرف کنید، آن را با یک تخم مرغ کامل جایگزین کنید. در این میان از رژیم ماهی نیز غافل نباشید.

اگر دسترسی به منابع پروتئینی دیگر ندارید، پروتئین خود را به یک تخم مرغ کامل و ۳ سفیده تخم مرغ محدود کنید.

به غیر از پروتئین، میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید. کرفس، کلم بروکلی، اسفناج، پیاز، پیاز بنفش، سالاد سبز، گیاه رازیانه، گل کلم، خیار، سبزی چغندر و تربچه و سبزیجات می توانید مصرف کنید. با چنین تنوعی، رژیم اچ سی دی تنوع بزرگی را برای انتخاب به شما می دهد.

دو وعده میوه در روز توصیه می شود، یکی از آنها را با هر وعده غذایی که خواستید میل کنید. میوه هایی مانند سیب، توت فرنگی، تمشک، زغال اخته، گریپ فروت و پرتقال برای رژیم غذایی عالی هستند.

نکته ی اصلی این ها جلوگیری از مصرف نشاسته و شکر است. از مرکباتی که هیدراته شده و انرژی می بخشند، استفاده کنید. شما در این رژیم این آزادی را دارید که به هر اندازه که می خواهید در طول روز آب بخورید. اگر علاقه مند به چای یا قهوه هستید، می توانید آنها را بدون قند میل کنید. پیشنهاد می کنیم قند را با گیاه های استویایی جایگزین کنید

ترازو و متر دور آن

Lay off the HCG diet, says the FDA.

آیا رژیم HCG بی خطر و موثر است؟ 

متخصصان می گویند رژیم HCG نه بی خطر است و نه مؤثر. FDA به مردم توصیه می کند از هرگونه محصولات بدون نسخه (OTC) که می گویند حاوی HCG هستند، خودداری کنند. HCG دارای تأیید FDA به عنوان داروی تجویز شده برای درمان مشکلات باروری است، اما متخصصان نسبت به استفاده از آن برای کاهش وزن هشدار می دهند FDA، به هیچ وجه اچ سی دی را برای فروش فرابورس تأیید نکرده است استفاده از این مکمل می تواند طیف وسیعی از عوارض جانبی بالقوه را ایجاد کند، از جمله:

تغییرات خلق و خوی، تجمع مایعات در بافت های بدن، بزرگ شدن سینه ها در مردان و لخته شدن خون.

 یکی دیگر از جنبه های نگران کننده این رژیم این است که معمولاً در این رژیم توصیه می شود، افراد کالری دریافتی خود را به شدت در روز کاهش دهند و به حدود ۵۰۰ کالری در روز محدود کنند. اگرچه یک رژیم غذایی کم کالری (VLCD) ممکن است باعث کاهش وزن در کوتاه مدت شود، اما افراد را در معرض خطر عوارض جانبی جدی قرار می دهد، از جمله: سو تغذیه، احساس ناخوشی، ضربان قلب نامنظم و سنگ صفرا. در یک بررسی در سال ۲۰۱۵، در ۱۲ مطالعه مشخص شد که کاهش وزن در افراد پس از VLCD که HCG مصرف می کنند، بیشتر از افرادی نیست که تحت VLCD هستند که دارونما مصرف کرده اند. محققان نتیجه گرفتند کهHCG: در حمایت از کاهش وزن مؤثر نیست و گرسنگی را برطرف نمی کند.

اینفو گرافی مواد غذایی کم کربوهیدرات و رژیم HCG

مزایا، خطرات و عوارض جانبی

 هیچ مدرکی مبنی بر حمایت از مصرف اچ سی دی برای کاهش وزن وجود ندارد و استفاده از این هورمون ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. 

 طبق برخی تحقیقات، عوارض جانبی گزارش شده از HCG عبارتند از: افسردگی تجمع مایعات در بافت های بدن، خستگی و کمبود انرژی، بزرگ شدن سینه ها در مردان  یا ژنیکوماستی، تحریک پذیری، بی قراری، لخته شدن خون یا ترومبوآمبولی.

 مصرف HCG همچنین می تواند بر نتیجه آزمایشات بارداری تأثیر بگذارد که با تشخیص این هورمون در ادرار فرد مشخص می شود. در صورت عدم اطلاع پزشکان از رژیم HCG فرد، خطر بالقوه دیگری می تواند در هنگام فوریت های پزشکی رخ دهد. 

محدودیت شدید کالری همچنین می تواند عوارض جانبی ایجاد کند، مانند: کمبود ویتامین ها و مواد معدنی، افزایش خطر ابتلا به سنگ صفرا، از دست دادن عضله، عدم تعادل الکترولیت، ضربان قلب نامنظم، خطر بروز عوارض در افراد مبتلا به بیماری قلبی، بیماری کلیوی یا دیابت.

 رژیم های کم کالری ممکن است باعث کاهش وزن در کوتاه مدت شوند، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است اثرات سوئی بر سلامت روحی و جسمی فرد داشته باشند. 

همچنین ممکن است فرد بعد از اینکه رژیم را متوقف کرد، وزن از دست رفته را بازیابد. کسانی که عوارض جانبی ناشی از رعایت رژیم اچ سی دی یا استفاده از مکمل های HCG را تجربه می کنند، باید فوراً به پزشک مراجعه کنند. همچنین، FDA توصیه می کند که افراد فقط تحت نظارت پزشکی مناسب VLCD را دنبال کنند. 

میوه های سالم مانند هلو و پرتغال در اسموتی

نقش HCG در کاهش وزن

رژیم اچ سی دی ترکیبی از استفاده از مکمل ها یا تزریقات هورمونی و محدودیت شدید کالری برای کاهش وزن است.

 با این حال، هیچ تحقیقی برای حمایت از این رژیم غذایی یا اثبات بی خطر بودن آن یا موثر بودنش وجود ندارد. 

 در ایالات متحده، HCG دارویی است که فقط با نسخه تجویز می شود و شرکت هایی که محصولات آن را برای کاهش وزن به بازار عرضه می کنند، این قانون را نقض می کنند. 

اگرچه افرادی که از رژیم HCG پیروی می کنند ممکن است در ابتدا وزن کم کنند، اما به نظر می رسد این کاهش وزن بیشتر به دلیل محدودیت شدید کالری باشد تا اثرات این هورمون. 

خوردن فقط ۵۰۰ کالری در روز نه سالم است و نه پایدار و می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. 

 افرادی که مایل به لاغر شدن هستند باید برای مشاوره و اطلاعات با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنند. 

یک متخصص با تجربه می تواند به فرد کمک کند تا یک برنامه کاهش وزن پایدار که متناسب با نیازهای فردی او باشد ایجاد کند.  

با این حال، این اقدامات ممکن است برای همه مناسب نباشد، بنابراین ضروری است که شخص قبل از ایجاد تغییرات قابل توجه در رژیم غذایی یا سبک زندگی با یک متخصص مشورت کند. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
5 نظرات
 1. ساناز می گوید

  سلام روز بخیر.من اگر برنامه غذایی این رژیم رو بخوام برای لاغری شما به من برنامه میدید؟

 2. مژگان می گوید

  این رژیم برای کسی که مشکل دیابت داره ضرر نداره؟

 3. محمد فردوس می گوید

  آمپول hcg عوارض جانبی هم داره؟

 4. پروانه می گوید

  سلام یه سوال داشتم قطره hcg هم موثره؟

 5. we buy junk cars houston no title می گوید

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a
  blog site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

نظرات خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button