رهایی از سلولیت های ناحیه ران و باسن

0 1,647

طبق اطلاعاتی بدست آمده از منابع معتبر اکثر زنان بالای ۲۱ سال در بدن خود سلولیت دارند. این موضوع در مردان شایع نیست. اگر چه خلاص شدن از سلولیت به طور کامل امکان پذیر نیست، اما روش هایی وجود دارد که می توانید از آنها برای به حداقل رساندن سلولیت و ساختن ظاهری زیبا کمک گرفت.
سلولیت به حالتی از پوست گفته می شود که روی سطح پوست برآمدگی و گودی هایی ظاهر می شود. وقتی بافت چربی در اعماق پوست به بافت همبند فشار می آورد منجر به تشکیل سلولیت می شود.
تمرینات مقاومتی مخصوصاً اگر همراه با رژیم غذایی و تمرینات هوازی باشد می تواند باعث کاهش چربی بدن و افزایش عضله سازی شود درنتیجه فرورفتگی های بدشکل این ناحیه ها را از بین ببرد.
به اطلاع شما می رسانیم که وجود سلولیت در قسمت های مختلف بدن کاملاً طبیعی است و تحقیقات تخمین زده اند که حدوداً ۹۰ % از افرادی که دارای دو جفت کروموزوم x هستند، قطعاً سلولیت دارند.

راه های از بین بردن سلولیت

عوامل ایجاد سلولیت عبارتند از:

  • سن
  • استروژن
  • سابقه خانوادگی
  • التهاب بافت
  • افزایش بافت چربی ناشی از اضافه وزن
  • از دست دادن کلاژن
  • گردش خون ضعیف (در پاها)
  • تخلیه ضعیف لنفاوی
  • اپیدرم نازک (لایه خارجی پوست)

به طور کلی از نظر سلامت، وجود سلولیت نمی تواند باعث بروز مشکلی شود با این حال، بسیاری از افراد تمایل به از بین بردن سلولیت دارند.

سبوبیت های ایجاد شده بر روی ران و باسن

چرا سلولیت در اطراف باسن و ران زنان به وجود می آید؟

بدن زنان تمایل به ذخیره چربی در این مناطق دارد، هورمون استروژن همراه با تجمع چربی زیر پوست مشکلاتی پوستی ایجاد می کند که خود را به شکلی موج دار نشان می دهد.

ناحیه باسن و ران اغلب تحت تأثیر سلولیت قرار می گیرند، زیرا جریان خون معمولاً در این مناطق کمتر است، اما این امکان وجود دارد که سلولیت در سایر مناطق بدن هم رخ دهند.

چگونه سلولیت به وجود می آید؟

ظاهر شدن سلولیت در بدن زمانی اتفاق می افتد که توانایی بافت همبند برای کشیدن بافت چربی کاهش می یابد. در واقع هر چقدر سن خانم ها کمتر باشد خاصیت الاستیسیتی (کشش) پوست او بیشتر است. به همین دلیل است که معمولاً در خانم های ۲۰ ساله در ناحیه ران و باسن سلولیت مشاهده نمی شود.

به چه علت در آقایون سلولیت مشاهده نمی شود؟

مردان هم می توانند دارای سلولیت باشند اما بسیار کمتر از خانم ها. زمانی که نوارهای فیبری به صورت عمودی در بدن وجود داشته باشند چربی می تواند به شکل سلولیت ظاهر شوند، در حالی که این نوارها در بدن آقایون به صورت افقی وجود دارد.

خانم ورزشکار در حال دویدن کنار ساحل دریا

از بین بردن سلولیت با ورزش

آیا آماده جنگیدن با سلولیت های خود هستید؟ برای امتحان کافی است ۲۰ دقیقه زمان برای نابودی کامل سلولیت در برنامه روزانه خود بگنجانید.

ورزشکار در حال تمرین با استپ

۱

استپ

این یک حرکت کاربردی است که عضلات باسن شما مورد هدف قرار می گیرد. اگر وزن بدن تان به اندازه کافی چالش برانگیز نیست، می توانید از یک دمبل سبک در هر دست کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید :

روش اجرا حرکت :

در مقابل یک نیمکت، استپ، یا صندلی تا ارتفاع زانو حدوداً ۳۰ سانتی متری بایستید. با پای راست روی نیمکت بروید و پاشنه خود را روی نیمکت فشار دهید همزمان زانو چپ خود را به سمت بالا بکشید. پای چپ خود را به سمت پایین بیاورید و از نیمکت دور شوید. هنگامی که پای چپ به زمین رسید، پاشنه راست را روی نیمکت بگذارید و زانوی پای چپ را به سمت آسمان بالا بیاورید.

۱۰ تا ۱۲ تکرار با پای راست انجام دهید، سپس با پای چپ تکرار کنید. ۳ ست کامل انجام شود.

حرکت اسکوات انفجاری

۲

اسکوات انفجاری

این حرکت جزء تمرینات پلایومتریک است که سبب افزایش ضربان قلب و کالری سوزی می شود، همچنین همزمان پایین تنه را مورد هدف قرار می دهد.

روش اجرای حرکت :

به حالت اسکوات کمی با پای بازتر بایستید. زانو ها باید عقب تر از انگشتان پا باشند. زانوها را کمی خم کنید. می توانید دست ها را گره کرده پشت سر بگیرید یا دست ها را روی لگن قرار دهید.

در این حالت به سمت پایین بنشینید وقتی ران ها موازی با زمین شد، به سمت بالا بپرید و پاها را به هم نزدیک کنید. مطمئن باشید که پاهایتان کنار هم قرار گرفته اند.

حداقل ۱۰ بار تکرار کنید و ۳ ست کامل انجام دهید.

حرکت پل باسن در دو مرحله به صورت خوابیده

۳

پل باسن

حرکت پل باسن، عضلات شکم و همسترینگ را مورد هدف قرار می دهند. می توانید با اضافه کردن یک دمبل با وزن متوسط روی شکم خود چالش تمرین خود را افزایش دهید.

روش اجرای حرکت :

به پشت دراز بکشید، پاها را به صورت صاف روی زمین بکشید سپس زانوها را با زاویه ۴۵ درجه خم کنید. دستها باید در امتداد پهلوها قرار بگیرند کف دستها به سمت پایین باشد.

با یک دم، پاشنه پا را به زمین فشار داده و با یک فشار به باسن و عضلات پشت پا، باسن خود را از زمین جدا کنید. با کمک عضلات پشتی به قسمت پشت بالاتنه فشار آورده، شانه ها با زانوها باید در یک خط مستقیم باشند. ۱ تا ۲ ثانیه مکث کنید و هنگامی که مطمئن شدید که به باسن فشار لازم ایجاد شده با یک بازده به حالت اولیه برگردید.

این تمرین را ۱۰ تا ۱۵ بار تکرار کنید و  3 ست کامل انجام دهید.

حرکت پرش لانچ در سه مرحله

۴

پرش لانچ

پرش لانچ جزء تمرینات پلایومتریک است که به کاهش چربی و استقامت عضلانی پایین تنه کمک می کند.

روش اجرای حرکت:

در حالی که پاها کنار هم هستند بایستید. دست ها را کنار بدن قرار دهید. با پای راست به حالت لانچ به سمت جلو بروید. ۱ ثانیه مکث کنید بعد به سمت بالا بپرید، هنگام پایین آمدن پاها را تغییر دهید. همین تمرین را با پای چپ تکرار کنید.

به مدت ۳۰ ثانیه هر تعداد که می توانید انجام دهید. ۱ دقیقه استراحت کنید و دوباره همین تمرین را تکرار کنید.

تمرین لانچ پیاده روی

۵

لانچ پیاده روی  

لانچ متحرک باعث تقویت عضلات باسن، چهارسرران و همسترینگ می شوند. همچنین باعث افزایش دامنه حرکت و تحرک بیشتر مفصل ران می شوند.

روش اجرای حرکت:

در حالی که دستها در کنار بدن هستند بایستید. با پای راست به حالت لانچ به جلو گام بردارید. سپس با فشار بر پاشنه پای راست به عقب به حالت اولیه برگردید. بدون مکث، پای چپ خود را به سمت جلو بردارید با فشار به پاشنه پای چپ به عقب برگردید و آماده تکرار بعدی شوید.

این تمرین را ۲۰ بار در ۳ ست انجام دهید.

تمرین با دمبل و اسکوات ددلیفت

۶

اسکوات ددلیفت با دمبل 

هنگامی که شما دو حرکت معروف پا، حرکت اسکوات و ددلیفت که هر دو برای ساختن عضلات پا مورد استفاده قرار می گیرند را با هم ترکیب می کنید آنگاه می توانید ضربه محکمی را به سلولیت های خود وارد کنید. با دمبل های ۴ کیلوی می توانید تمرینات خود را شروع کنید و برای چالش بیشتر از وزنه های سنگین تر استفاده کنید.

روش اجرای حرکت :

بایستید پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید. در دستان خود یک دمبل سبک داشته باشید. تا جایی که ران ها موازی زمین باشند به سمت پایین بروید. دمبل ها را به سمت جلو بدن بیاورید و با یک کشش به پاها به سمت بالا بیایید. پس از بازگشت به حالت ایستاده، دمبل ها را به پهلو نگه دارید و دوباره به سمت پایین بنشنید.

۳ ست ۱۰ تکرار را کامل کنید.

۷

پشت پا با توپ تمرینی

به پشت بخوابید و یک توپ پیلاتس در زیر ساق پا و پاها قرار دهید. دستان خود را به سمت بیرون و کف دست ها رو به پایین قرار دهید.

با درگیر کردن عضلات گلوت و شکم، باسن خود را از روی زمین فشار دهید تا بدن خود را، از قسمت بالای پشت تا پاها، یک خط مستقیم ایجاد کند.

ساق پا و پای خود را برای ثبات به داخل توپ فشار دهید.

با استفاده از عضلات همسترینگ، پاشنه های خود را به سمت باسن خود بکشید تا پای شما روی گوی ثبات صاف شود.

به حالت مستقیم بدن بازگردید. این یک نمونه است.

۳ ست را با ۱۰-۱۲ تکرار انجام دهید.

سلولیت ایجا شده بر روی ران ها و متر

چه غذاهایی باعث تولید سلولیت می شوند ؟

متأسفانه، هیچ تحقیقی وجود ندارد که بتوان ادعا کرد غذاهای خاصی وجود دارد که می توانند سلولیت ها را از بین ببرند یا باعث کاهش ظاهری آنها شوند.

غذاهای پر نمک، مانند غذاهای فرآوری شده دارای سدیم زیاد هستند که افزایش سدیم باعث احتباس آب در بدن و سبب نفخ و افزایش سلولیت می شود.

الکل و نوشابه های گازدار که سرشار از قند هستند می توانند در افزایش چربی نقش داشته باشند.

غذاهای سرشار از شکر تصفیه شده ( مانند بیسکویت، کیک و مانند آن ) همانطور که در بالا گفته شد می توانند به ذخیره چربی کمک کنند.

سعی کنید در برنامه غذایی خود از ویتامین c که تقویت کننده کلاژن است استفاده کنید ( میوه های مانند کیوی، پرتقال و گوجه فرنگی )، که به لطافت پوست هم کمک می کنند.

با توجه به تحقیقات نشان داده شده که با کاهش کلی وزن بدن می توان ظاهر سلولیت ها را به حداقل رساند. داشتن یک رژیم غذایی متعادل که متشکل از میوه، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین بدون چربی و چربی های سالم باشد می توانند شما را در مسیر درست کاهش وزن قرار دهند.

ورشکار زن در حال ترمین در کنار ساحل

مصرف آب و سلولیت

اگرچه مصرف آب تأثیر مستقیمی بر روی سلولیت ها ندارند. اما می تواند از افزایش وزن جلوگیری کند. غالباً افزایش وزن همراه با تشکیل سلولیت است. آبرسانی کافی منجر به دفع مواد زائد نیز می شود که به دنبال دفع مواد زائد سبب لطیف تر شدن پوست هم می شود.

برای آبرسانی کافی باید طی شبانه روز ۲ لیتر آب بنوشید.

دیگر موارد

برای گرم کردن بدن بهتر است از پرش های نرم، راه رفتن و یا پرش به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه استفاده کنید. می توانید با غلت زدن و تمرینات کششی سبک به کار خود پایان دهید.

بهترین شرط تغییر سبک زندگی ست

بنابر نظر انجمن جراحی پوست آمریکا هیچ راهی برای جلوگیری از سلولیت وجود ندارد. این بیماری شایع با افزایش سن و برخی از عوامل خاص زندگی افزایش می یابد.

اگرچه سن خود را نمی توانید کنترل کنید اما می توانید در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید که منجر به کاهش سلولیت در ران و باسن شود. این تغییرات می تواند شامل مواردی مانند ورزش منظم و رژیم غذایی مغذی باشد.

اگر به کاهش ظاهری سلولیت به روش های حرفه ای علاقمند هستید، با متخصص پوست خود صحبت کنید. بعضی از روش های درمانی مانند لیذر درمانی می تواند به شما کمک کند ولی سلولیت را نمی تواند به طور کامل از بین ببرد.

همچنین این نکته مهم را بدانید که هر روش درمانی دائمی نیست. احتمالاً مجبور می شوید این روند را تکرار کنید تا بتوانید به طور مداوم سلولیتهای موجود در ران و باسن را کاهش دهید.

ماساژ دادن پا برای از بین بردن سلولیت

کاهش سلولیت در خانه

در اینجا برای شما دو روش درمان خانگی آورده شده است که می توانند به کاهش ظاهری سلولیت کمک کنند.

ماساژ

ماساژ را می توان به عنوان درمانی امیدوار کننده دانست و این کار را در خانه با کمک یک متخصص ماساژ درمانی می توان انجام داد.

عمل ماساژ با بهبود در تخلیه مایع لنفاوی این روش می تواند به کاهش سلولیت کمک کند. همچنین با کششی که در پوست ایجاد می شود می تواند به رفع کشیدگی فرورفتگی های سلولیت کمک کند.

کرم های ماساژ هم جزء فرایند اصلی ماساژ به حساب می آیند اما توجه داشته باشید که نمی توان کرم زد و انتظار داشته باشید که سلولیت ها به خودی خود از بین بروند.

همچنین باید بدانید که فقط یک بار ماساژ برای رفع سلولیت کافی نیست. برای دستیابی به نتیجه دلخواه خود باید روند ماساژ را مدام تکرار کنید.

مکمل های پپتیدی کلاژن

مواظب تبلیغاتی که تولید کنندگان مکمل ها درباره تغییر بدن از طریق رفع سریع سلولیت می دهند، باشید.

با این حال، یک تحقیق در سال ۲۰۱۵، کاهش سلولیت در زنانی که از پپتیدهای کلاژن استفاده کرده اند، یافت.

شرکت کنندگاه در این تحقیق مکمل خوراکی را به مدت ۶ ماه هر روز مصرف کردند. به طور کلی، کاهش قابل توجهی در سلولیت های ران آنها مشاهده شد. در هر دو گروه هم زنان با وزن بالا و هم زنان با وزن متوسط کاهش سلولیت دیده شد. اما در افرادی که دارای وزن متوسط بودند کاهش بیشتری دیده شد.

با اینکه نتایج جالب توجه است، اما برای حمایت از نقش هرگونه مکمل در کاهش سلولیت به مطالعات بیشتری نیاز است.

۱۴ روش طبیعی برای رهایی از سلولیت

  1. مراقبت تغذیه ای ضروری است:

ما باید از ابتدایی ترین موارد شروع کنیم، از ریشه به مشکلات حمله کنیم و در اکثر موارد، نه اینکه بگوییم در همه موارد، دلیل اصلی سلولیت عدم مراقبت از رژیم غذایی است. در اینجا چند نکته اساسی وجود دارد:

مصرف چربی های حیوانی را کاهش دهید:

اگر چربی های حیوانی زیادی مصرف می کنید، عمل لیپوژنز را افزایش می دهید، که چیزی جزء افزایش فرآیند سنتز اسیدهای چرب و ایجاد چربی ذخیره (تجمع یافته) بیشتر نیست.

به حداقل رساندن میزان مصرف چربی ظاهر شما را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.

مصرف بیش از حد قند را کاهش دهید:

قند اضافی باعث گلیکاسیون فیبرهای کلاژن می شود. این سفت شدن و بدشکلی باعث پدید آمدن سلولیت گلیکاسیون می شود که همان ظاهر توده هایی بر روی پوست در اثر اختلال و جامد شدن الیاف کلاژن است. حذف نوشابه ها، شیرینی ها و قرار دادن پروتئین بیشتر در رژیم غذایی به کاهش این نوع سلولیت کمک می کند.

مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید:

این مواد علاوه بر تأمین ویتامین ها و آنتی اکسیدان های فراوان به شما کمک می کنند تا اشتهای بی رویه خود را برای یک میان وعده ناسالم حفظ کنید. شاید از خود بپرسید از این کار شما چه نتیجه ای می گیرید؟ خوب، شما می توانید با خوردن یک سیب از مصرف غذاهایی که به هدف شما آسیب می رسانند جلوگیری کنید و سلولیت را از بین ببرید.

نوشیدنی دارچین و سیب برای سلولیت

۲٫ نوشیدنی پوست سیب و دارچین:

پوست سیب خاصیت لاغری بسیار خوبی دارد و به طور فعال به عضله سازی کمک می کند. علاوه بر این، اسید اورسولیک، که از ساییده شدن پوست سیب جلوگیری می کند، به ما در تولید کلسترول خوب و استحکام استخوان ها کمک می کند.

با این ترکیب در حالی که کیفیت ماهیچه ها و استخوان ها را بهبود می بخشیم، چربی ها را هم می سوزانیم.

طرز تهیه: ۳ عدد سیب را پوست بگیرید، آنها را در یک لیتر آب قرار دهید، آن را بجوشانید و اجازه دهید تا نرم شود. یک قاشق غذاخوری دارچین اضافه کنید حالا می توانید آن را میل کنید و از فواید آن سود ببرید.

۳٫ نوشیدنی آناناس و زنجبیل:

آناناس، تصفیه کننده و آنتی اکسیدان است، خوشبختانه بسیار رایج و در دسترس است، زنجبیل یک داروی طبیعی است، باعث تخلیه و جلوگیری از اکسیداسیون سلول ها می شود. ترکیب آنها یک ترفند فوق العاده در برابر سلولیت هستند.

طرز تهیه: نصف لیوان آب بگذارید تا با یک قاشق غذاخوری زنجبیل بجوشد. آن را بجوشانید و مواد را صاف کنید تا فقط مایع باقی بماند.

دو قطعه آناناس را برش دهید، آنها را از مخلوط کن قرار داده و آب را با زنجبیل مخلوط کنید. از اینجا به بعد فقط لذت بردن از آن و فواید لاغری آن باقی مانده است.

علاوه بر این توصیه ها، شما می توانید از مواد دیگری مانند چای سبز استفاده کنید که همچنین به طور فعال در مبارزه با مشکل چربی ذخیره شده کمک می کند.

۴٫ مصرف آب را افزایش دهید:

همه ما فواید آب را می دانیم و همچنین بیشتر حجم بدن ما از آب تشکیل شده است.

 بهتر است که ۲ لیوان آب با معده خالی بنوشید و در طول روز مصرف آب خود را افزایش دهید. این به دفع مواد زائد از بدن (سموم و چربی ها) کمک می کند.

۵٫ ویتامین C مصرف کنید:

توصیه می کنیم از مکمل ویتامین C استفاده کرده و یا مصرف غذاهای حاوی آن (کیوی، پرتقال، گریپ فروت، جعفری، فلفل …) را افزایش دهید.

ویتامین C سلامت و کیفیت رگ های خونی ما را بهبود می بخشد، بنابراین گردش خون را بهبود می بخشد.

۶٫ امگا ۳ مصرف کنید:

امگا ۳ چربی های بد بدن را تنظیم می کند، باعث سوزاندن آنها می شود و سلامت عروق خونی، گردش خون و قلب را بهبود می بخشد.

هر روز صبح یک قرص امگا ۳ میل کنید.

۷٫   پرهیز از نمک:

مصرف نمک را کاهش دهید. مصرف نمک باعث احتباس مایعات در بدن می شود، از بین بردن سلولیت و در نتیجه مبارزه با آنها دشوار می شود.

۸٫ مصرف ژله:

چه بعد از غذا خوردن و چه در میان وعده، مصرف ژلاتین به شما کمک می کند تا بافت همبند جدیدی ایجاد کنید، بافتی که در اثر چربی اضافی، هورمون ها یا گردش خون ضعیف آسیب دیده است.

۹٫  موز بخورید:

موز، یک منبع غنی پتاسیم است که گردش خون شما را بهتر می کند و بنابراین سلولیت را کاهش می دهد.

۱۰٫ سبزیجات سبز بخورید:

سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج دارای محتوای آهن زیادی هستند، که به اکسیژن رسانی بافت ها کمک کرده و به سوزاندن چربی بافت ها کمک می کند.

۱۱٫ استفاده از ادویه جات:

بسیاری از ادویه های متنوع وجود دارد که می توانند به ما کمک کنند، داروهای باستانی ژاپنی، چینی یا آیورودا وجود دارد که از ادویه ها و داروهای طبیعی به عنوان پایه ای برای بهبود سلامتی استفاده می کنند.

می توانید از ادویه جات، ترشی جات زیر استفاده کنید:

قاصدک: فوق العاده مدر و تخلیه کننده است. این می تواند مناسب باشد که به عنوان نوشیدنی برای بهبود گردش خون و به ویژه در پاها استفاده شود.

دم اسب: یک داروی قدیمی در برابر سلولیت است، به ایجاد بافت همبند و از بین بردن مواد زائد بدن، از جمله سلولیت کمک می کند.

۱۲٫ ترک دخانیات و الکل:

سیگار کشیدن صدمات زیادی به بدن می رساند، تا جایی که به سلولیت مربوط است، باعث می شود که میزان بافت ها کمتر شوند.

۱۳٫ پوستتان را مسواک بزنید:

۳ بار در هفته، با یک برس نرم و موی زده، پوست آسیب دیده را مسواک بزنید. با این کار مواد زائد را از بین می برید و گردش ناحیه آسیب دیده را افزایش می دهید، همچنین باعث افزایش اکسیژن رسانی می شوید و ظرفیت دفع سموم و چربی ها را بهبود می بخشید.

درمان خانگی سلولیت با ماساژ

۱۴٫ درمان خانگی برای آخر هفته:

علاوه بر ماساژهای ضد سلولیت که ما پیشنهاد داده ایم و استفاده از کرم های ضد سلولیت طبیعی، می توانید برای به حداکثر رساندن اثرات آن با درمان های خانگی و طبیعی، روال کار را کامل کنید.

در آخر هفته، هر پنج شنبه و جمعه، به صورت موضعی و به صورت ماساژ دایره ای (سپس با آب سرد بشویید)، یکی از کرم های ضد سلولیت خانگی زیر را که با ۱۰۰٪ مواد طبیعی در آشپزخانه خود در خانه درست می کنید، روی پوست خود قرار دهید:

خامه قهوه، شکر، روغن نارگیل (لایه بردار و انرژی دهنده):

طرز تهیه: ۳ قاشق غذاخوری قهوه، ۲ قند و ۱ برش نارگیل را مخلوط کنید. هم بزنید تا مواد مخلوط شوند، این یک اسکراب خانگی فوق العاده روی دست ها و پاها است.

سرکه سیب:

سرکه سیب را روی محل قرار دهید و آن را به شدت ماساژ دهید.

پوره طبیعی گوجه فرنگی (تخلیه و آنتی اکسیدان):

با انجام ماساژ دایره ای همراه با پوره طبیعی گوجه فرنگی به ناحیه آسیب دیده بمالید.

درمان سلولیت ران و باسن

با توجه به نظر متخصصان اگر این تمرینات را هفته ای دوبار همراه با داشتن رژیم غذایی متعادل و نوشیدن آب کافی انجام دهید، فقط در عرض چند هفته می توانید نتیجه تلاش خود را مشاهده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button