تفاوت بین قند و الکل قند چیست؟

0 1,260

تفاوت قند با الکل قند چیست؟ شاید شما اسم قند و الکل قند را شنیده باشید اما متوجه تفاوت این دو ماده با هم نشده اید.

قند نام کربوهیدراتهایی با طعم شیرین است که می تواند در بدن شما به انرژی تبدیل شود. الکلهای قند نیز شیرین مزه هستند. با این حال، آنها ساختار شیمیایی متفاوتی دارند و بدن شما به همان میزان کارآمد آنها را جذب نمی کند.

هر دو به طور طبیعی در مواد غذایی یافت می شوند و به مواد فرآوری شده نیز اضافه می شوند. اگرچه آنها به روش های مشابه استفاده می شوند، اما تأثیرات مختلفی بر هضم، میزان قند خون و سلامت دهان شما نشان می دهند.

در این مقاله تفاوت های مهم بین قند و الکل قند توضیح داده شده است.

قند و الکل قند در کنار هم

قند چیست؟

قند جزو کربوهیدرات ها شیرین است. در سطح شیمیایی، آنها کربن، هیدروژن و اتم اکسیژن را تشکیل می دهند. به طور طبیعی در غذاهایی مانند میوه، سبزیجات، غلات و لبنیات همچنین به غذاهای فرآوری شده اضافه می شوند.

قندهای ساده را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد: مونوساکاریدها و دی سکاریدها.

مونوساکاریدها ساده ترین نوع قند هستند و فقط حاوی یک نوع مولکول قند هستند. گلوکز ساده ترین قند و منبع انرژی مورد نظر بدن شماست. این قند اندازه گیری شده در آزمایشات قند خون است. مونوساکاریدهای دیگر فروکتوز و گالاکتوز هستند که به گلوکز متابولیزه می شوند.دی ساکاریدها از دو قند مونوساکارید به هم چسبیده هم ساخته شده اند. برای هضم باید آنها از یکدیگر جدا شوند.

متداول ترین دی ساکارید ساکارز است که به عنوان شکر نیز شناخته می شود و از یک مولکول گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است. ضمناً لاکتوز در شیر یافت می شود و از یک مولکول گلوکز و گالاکتوز تشکیل شده و مالتوز از دو مولکول گلوکز تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ تغذیه مناسب برای قبل و بعد از تمرین

استفاده از الکل قند در مواد خوراکی مانند سالاد

الکل قند چیست؟

الکلهای قندی که به آن پلیول ها نیز می گویند نوعی کربوهیدرات هستند که ساختار آن به قند و الکل شباهت دارد. همانطور که از نام آن پیداست، آنها مانند هیبریدهای مولکولهای قند و مولکولهای الکل هستند.

از آنجا که الکل های قندی تا حدی در مقابل هضم مقاوم هستند، مانند فیبر رژیم غذایی عمل می کنند. آنها همچنین نوعی FODMAP هستند که ممکن است باعث ناراحتی و نفخ معده در برخی افراد شود. با این وجود، الکل های قند حاوی اتانول نیستند، بنابراین برای افرادی که ترجیح می دهند از مصرف الکل خودداری کنند، از نظر ایمنی مفید هستند.

با توجه به اینکه شباهت زیادی به قند دارند، می توانند گیرنده های شیرین را بر روی زبان شما فعال کرده و تأثیر خنک کننده و دلپذیری بر طعم غذاها داشته باشند با این حال، آنها به اندازه شکر معمولی جذب نمی شوند و هضم نمی شوند، بنابراین کالری کمتری دارند.

آنها به طور طبیعی در بعضی از میوه ها و سبزیجات مانند آلو، توت فرنگی و آووکادو یافت می شوند همچنین با پردازش قندهای معمولی تهیه می شوند. چندین الکل قند به طور طبیعی در میوه ها و سبزیجات یافت می شود. اما بیشتر آنها از قندهای دیگر مانند گلوکز موجود در ذرت استفاده می شود.

الکل های قندی اغلب به عنوان شیرین کننده های کم کالری در آدامس های بدون قند و شیرینی ها به عنوان مواد افزودنی غذایی در غذاهای فرآوری شده و در خمیر دندان، داروهای خاص و مسهل ها استفاده می شوند. انواع متداول الکل های قندی شامل زایلیتول، اریتریتول، سوربیتول، مالتیتول، مانیتول، ایزومالت و لاکتیتول است.

موماد خوراکی شیرین مانند آبنبات

چه تفاوتی بین قند و الکل قند وجود دارد؟

الکلهای قند و قند از نظر شیرینی، میزان کالری و هضم غذا و همچنین تأثیر آنها بر میزان قند خون و سلامت دهان بسیار متفاوت است.

الکل های قند، خوب هستند یا بد؟

الکل های قندی برای دهه ها اخیر جایگزین های خوبی برای قندها بوده اند. شکل و طعم آنها مانند شکر است اما کالری کمتری دارند و اثرات منفی آن بر سلامتی کمتر است.

در حقیقت، بسیاری از مطالعات نشان می دهد که الکل های قندی می توانند منجر به بهبود سلامتی شوند.

کالری و شیرینی قند و الکل قند

الکلهای قند حاوی کالری کمتری نسبت به قندهای معمولی هستند. به طور متوسط​​، آنها در حدود ۴ کالری در هر گرم، در مقایسه با ۴ کالری در هر گرم که توسط قندها تأمین می شوند، کالری کمتری دارند.

گوارش قند و الکل قند

قندها در روده کوچک هضم می شوند و به جریان خون منتقل می شوند تا بیشتر متابولیزه شوند یا از آنها برای انرژی استفاده شوند.

بدن شما الکلهای قندی را به طور مؤثر هضم نمی کند.

یک استثناء اریتریتول است که به خوبی جذب می شود اما متابولیزه نمی شود. در عوض، آن از طریق ادرار عمدتا دست نخورده دفع می شود. با این حال، بیشتر الکل های قندی از روده بزرگ شما عبور می کنند، جایی که توسط باکتری های روده تخمیر می شوند. در میزان مصرف بالاتر، این می تواند باعث نفخ، نفخ شکم، درد معده و اسهال به ویژه در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) شود.

الکل های قند در پوسیدگی دندان نقش ندارند، زیرا باکتری های موجود در دهان شما قادر به تخمیر آنها نیستند.

بیشتر بخوانید : هضم بهتر غذا با ۷ گیاه و مکمل درمانی

انواع متداول الکلهای قند


چندین نوع الکل قند معمولاً به عنوان شیرین کننده استفاده می شود. آنها از نظر محتوای کالری و تأثیرات سلامتی متفاوت هستند.

زایلیتول

زایلیتول رایج ترین الکل قند است. این ماده مشترک در آدامس های بدون قند، نعناع و محصولات مراقبت از دهان مانند خمیر دندان است. تقریباً به اندازه قند معمولی شیرین است اما ۴۰٪ کالری کمتری دارد. جدا از ایجاد برخی از علائم گوارشی در هنگام مصرف زیاد، زایلیتول به خوبی تحمل می شود.

اریتریتول

اریتریتول یکی دیگر از الکل های قند است که به نظر می رسد طعم عالی دارد. با تخمیر گلوکز موجود در ذرت تولید می شود و دارای ۷۰٪ شیرینی شکر اما ۵٪ کالری است. همراه با استویای شیرین کننده کم کالری، اریتریتول ماده اصلی ترکیب شیرین کننده محبوب معروف به Truvia است. اریتریتول همانند سایر الکل های قندی دارای عوارض جانبی گوارشی نیست زیرا به مقدار قابل توجهی از آن در زمان مصرف به روده بزرگ شما نمی رسد. در عوض، بیشتر آن در جریان خون شما جذب می شود، سپس بدون تغییر از ادرار خارج می شود.

مالتیتول

مالتیتول از مالتوز قند فرآوری شده و به عنوان قند معمولی از طعم و مزه بسیار مشابهی برخوردار است. ۹۰٪ به اندازه قند با نیمی از کالری موجود در قند است. در حالی که محصولاتی که حاوی مالتیتول هستند ادعا می کنند “فاقد قند” هستند، بدن شما مقداری از این الکل قند را جذب می کند. اگر به دیابت مبتلا هستید، در مورد مصرف محصولات کم کربوهیدرات که با مالتیتول شیرین شده اند، تحقیق کنید حتماً قند خود را با دقت کنترل کنید.

سایر الکلهای قند

سایر الکلهای قند که معمولاً در برخی محصولات غذایی یافت می شود شامل هیدرولیزهای نشاسته، منیتول، ایزومالت، لاکتیتول و هیدروژنه نشاسته است.

شاخص گلیسمی و تأثیر قند خون

شاخص گلیسمی (GI) معیاری برای بالا بردن سرعت سطح قند خون در غذاها است. مصرف غذاهایی که میزان GI آنها زیاد است با چاقی و مشکلات بهداشتی متابولیکی متعددی همراه است.

بیشتر الکل های قندی تأثیر ناچیزی بر سطح قند خون دارند. در مورد اریتریتول و مانیتول، شاخص گلیسمی صفر است.

تنها استثنا مالتیتول است که شاخص گلیسمی آن ۳۶ است. با این حال، این عدد در مقایسه با قند و کربوهیدرات های تصفیه شده هنوز می تواند بسیار کم باشد.

برای افراد مبتلا به سندرم متابولیک، پیش دیابت یا دیابت، الکل های قندی، بجز مالتیتول، را می توان گزینه های بسیار خوبی برای قند در نظر گرفت.

به طور کل می توان گفت، اکثر الکلهای قندی به استثنای مالتیتول، تاثیری کمی روی قند خون و انسولین دارند.

الکل های قندی می توانند سلامت دندان ها را بهبود بخشند

پوسیدگی دندان یک اثر جانبی کاملاً اثبات شده بخاطر مصرف بیش از حد قند است. این قندها تغذیه باکتری های خاصی را در دهان شما فراهم می کند که با تکثیر و با ترشح اسیدهایی مینای دندان (نقش محافظ برای دندانهای را دارند) را از بین می برد.

در مقابل، الکلهای قندی مانند زایلیتول، اریتریتول و سوربیتول از پوسیدگی دندان محافظت می کنند. این یکی از دلایل اصلی محبوبیت آنها در بسیاری از آدامس ها و خمیر دندان ها است.

زایلیتول به دلیل تأثیرات مفید آن بر سلامت دندان بسیار شناخته شده است و به طور کامل مورد مطالعه قرار گرفته است.

در واقع، باکتری های بد دهان شما از زایلیتول تغذیه می کنند اما قادر به متابولیسم آن نیستند، بنابراین در نتیجه سیستم متابولیک آنها مسدود شده و رشد آنها را مهار می کند.

اریتریتول به اندازه زایلیتول مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما یک مطالعه سه ساله در ۴۸۵ دانش آموز نشان داد که این ماده از حفره های دندان ها بیشتر از زایلیتول و سوربیتول محافظت می کند.

بنابراین، زایلیتول، اریتریتول و سوربیتول منجر به بهبود سلامت دندان می شوند. زایلیتول بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته است، اما برخی از شواهد نشان می دهد که اریتریتول موثرترین ماده است.

سایر مزایا الکل های قندی

الکل های قندی دارای تعدادی مزایای بالقوه دیگر هستند که باید برجسته شوند:

پری بیوتیک: الکل های قندی ممکن است باکتری های مفید در روده ها را تغذیه کنند و دارای اثر پری بیوتیکی مانند فیبر غذایی هستند.

سلامت استخوان: بسیاری از مطالعات روی موش ها نشان می دهد که زایلیتول می تواند حجم استخوان و محتوای مواد معدنی را که می بایست از پوکی استخوان محافظت کند، افزایش دهد.

سلامت پوست: کلاژن اصلی ترین پروتئین ساختاری در پوست و بافت های همبند است. مطالعات روی موش ها نشان می دهد که زایلیتول می تواند تولید کلاژن را افزایش دهد.

به طور خلاصه می توان گفت، الکل های قندی ممکن است باکتری های مفید در روده ها را تغذیه کنند و نشان داده شده است که در مطالعات حیوانی بر استخوان ها و پوست تأثیر مثبت می گذارد.

مشکلات گوارشی هنگام مصرف الکل های قندی

مشکل اصلی الکل های قندی این است که می توانند مشکلات گوارشی ایجاد کنند، به خصوص در صورت مصرف زیاد.

بدن شما نمی تواند بیشتر آنها را هضم کند، بنابراین آنها به روده بزرگ می روند و در آنجا توسط باکتری های روده متابولیزه می شوند.

اگر در مدت زمان کوتاهی الکل های قندی زیادی بخورید، ممکن است دچار گاز معده، نفخ و اسهال شوید.

اگر به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا حساسیت به FODMAP مبتلا هستید، شاید لازم باشد که از مصرف الکل های قندی کاملاً خودداری کنید.

به نظر می رسد سوربیتول و مالتیتول بزرگترین موارد مشکل ساز هستند، در حالی که اریتریتول و زایلیتول کمترین علائم را ایجاد می کنند.

کلاً، در صورت مصرف زیاد، بیشتر الکلهای قندی باعث ناراحتی گوارشی قابل توجه می شوند. این تأثیر به فرد و نوع الکل قند بستگی دارد.

کدام الکل قندی جزء سالم ترین ها هستند؟

از بین همه الکلهای قندی، اریتریتول یکی از بهترین گزینه ها به نظر می رسد. تقریباً هیچ کالری ندارد، هیچ تاثیری بر قند خون ندارد و به طور قابل توجهی مشکلات گوارشی نسبت به مواد دیگر ایجاد نمی کند. همچنین برای دندان های مفید است. به علاوه، طعم عالی دارد، در اصل قندی بدون کالری است.

اریتریتول به طور کلی یکی از سالم ترین الکل های قندی در نظر گرفته می شود. فاقد کالری است، سطح قند خون را افزایش نمی دهد و کمتر از الکلهای قند دیگر باعث ناراحتی گوارشی می شود.

استفاده از قند در خوراکی

آیا با ترک قند دچار سردرد می شویم؟

اگرچه قند ممکن است وابستگی جسمانی را به همان شیوه ای که مواد افیونی یا الکل ایجاد می کند، ایجاد نکند، اما بسیاری از محققان معتقدند که این اعتیاد به اندازه برخی داروها، اگر نه بیشتر، اعتیادآور است. یک بررسی در سال ۲۰۱۳ که در Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care منتشر شد، نشان داد که قند و احساس شیرینی همان مراکز اشتیاق را در مغز تحریک می کند همان مراکزی که در هنگام استفاده از دارو روشن می شود. مصرف قند باعث افزایش سریع انتقال دهنده عصبی دوپامین می شود، همان ماده شیمیایی که هنگام استفاده از سایر مواد اعتیادآور آزاد می شود. علاوه بر این، به نظر می رسد که ارتباط بین طعم شیرینی و احساس لذت در تکامل ما بسیار پیچیده است.

بنابراین تعجب آور نیست که ترک قند می تواند منجر به علائم ترک مواد، از جمله سردرد شود. Medical News Today خاطرنشان کرد که سطح قند خون بالا و پایین می تواند باعث سردرد شود. هنگام ترک قند، کاهش ناگهانی سطح دوپامین در مغز می تواند باعث ایجاد سردرد میگرنی شود.

خوشبختانه سردردهای ترک قند موقتی هستند و باید ظرف چند روز پس از ترک قند برطرف شوند.

شناخت الکل های قندی و تفاوت آن با قندها

الکل های قند و قند کربوهیدرات هایی با طعم شیرین با ساختارهای شیمیایی کمی متفاوت هستند.

علاوه بر این، آنها با پوسیدگی دندان ارتباط ندارند و حتی ممکن است به جلوگیری از بروز آن کمک کنند.

الکل های قند شیرین کننده های پرطرفدار و کم کالری هستند. آنها جزء شیرین کننده های مصنوعی نیستند. آنها تا حدی در برابر هضم مقاوم هستند، اگرچه برخی الکل های قندی مانند مالتیتول، ممکن است باعث افزایش جزئی سطح قند خون شود.

در حالی که به خوبی تحمل می شوند، مقادیر زیاد برخی از الکلهای قند، مانند سوربیتول، ممکن است باعث نفخ و اسهال شود. به نظر می رسد اریتریتول کمترین عوارض جانبی را ایجاد می کند و در صورت عدم تحمل FODMAP می تواند گزینه خوبی باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button