آیا ورزش سنگین ضرر دارد؟

10 2,991

ورزش باید برای شما مفید باشد در غیر این صورت ممکن است به بدن و مغز شما آسیب بزند. هم چنین ممکن است باعث عدم نتیجه گیری شود

۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت بدنی با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت با شدت بالا.

ورزش می تواند با کمک به کاهش وزن و کاهش فشار خون، باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی شود. با این حال، ورزش گاهی اوقات می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد، به ویژه در کسانی که بیماری قلبی دارند و فعالیت خود را به درستی کنترل نمی کنند.

عدم توانایی در اجرای سطح قبلی، نیاز به دوره استراحت طولانی تر، احساس خستگی….

اگر وقت زیادی در باشگاه می گذرانید یا خیلی سخت تمرین می کنید، بدن شما ممکن است شروع به نشان دادن واکنش های منفی کند. سندرم تمرین بیش از حد یک بیماری شایع در میان ورزشکاران و علاقه مندان به تناسب اندام است، بیماری که می تواند از طریق انواع علائم، از نظر جسمی و روانی، خود را نشان دهد.

ورزش سنگین – که در اصطلاح علمی ورزش با شدت زیاد نیز نامیده می شود – یک فعالیت بدنی است که با تلاش زیاد انجام می شود، در نتیجه ضربان قلب به طور قابل توجهی بالا می رود و تنفس سریع در فرد اتفاق می افتد. منظور از تنفس سریع و شدید این است که نمی توانید کلمات موجود در یک جمله را کاملا واضح بیان کنید و به اصطلاح نفس نفس می زنید. فعالیت هایی مانند دویدن، دوچرخه سواری و تنیس در قسمت انفرادی معمولاً در دسته ی ورزش های با شدت بالا قرار می گیرند.

الهام حیدری مربی تیم هفت حیات

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که آیا ورزشی که انجام می دهند برای آن ها ایمن و بی خطر است؟ زمانی که از یک برنامه ورزشی طراحی شده پیروی می کنید باید بتوانید این اطمینان را کسب کنید که این برنامه کاملا مناسب شرایط شما می باشید و هیچ گونه ضرری ندارد همچنین از آن نتیجه مطلوب را خواهید گرفت. برنامه های ورزشی هفت حیات که در زمینه های مختلف و با اهداف مختلف توسط مربیان مجرب بین المللی طراحی شده است با در نظر گرفتن فاکتور های مختلف از جمله آمادگی جسمانی و شرایط سلامتی شخص، شدت و حجم مناسب را برای فرد تنظیم می کند. پس از مدتی با توجه به پیشرفتی که داشته اید تمرینات سخت تر شده و پس از طی کردن مدت زمان مناسب قادر خواهید بود تمرینات سنگین را بدون هیچ گونه ضرر و آسیب دیدگی انجام دهید. 

انجمن قلب آمریکا (AHA) ترکیبی از فعالیت با شدت متوسط تا شدید را برای مدت زمان ۴۰ دقیقه، سه یا چهار روز در هفته برای کاهش فشار خون و کلسترول توصیه می کند.

ورزش با شدت شدید برای ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه در هفته توصیه می شود و می توان آنرا با تمرین با شدت متوسط (حداقل ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه در هفته) جایگزین کرد تا به اهداف سلامتی و کاهش وزن دلخواه دست یابید.

ورزش سنگین ورزشکار

ورزش بیش از حد چیست؟

اما آیا انجام ورزش سنگین و یا با شدت بالا برای همه افراد توصیه می شود و ضرری ندارد؟

تعریف یک فرد از ورزش بیش از حد ممکن است با تعریف دیگری متفاوت باشد. با این حال، سندرم تمرین بیش از حد، می تواند کسی را تحت تأثیر قرار دهد که بدون استراحت کافی در تمرین با حجم بالا شرکت کند. علایم اصلی این بیماری، در صورت ادامه یا افزایش تمرینات کاهش عملکرد بدنی در ورزش است.

بیشتر بخوانید:

اگر بیش از حد ورزش می کنید، ممکن است در ابتدا متوجه تأثیرات منفی جسمانی شوید. تأثیر بیش از حد ورزش بر روی قلب شامل افزایش ضربان قلب استراحت است. همچنین امکان دارد کاهش وزن و اشتهای بی دلیل را تجربه کنید.

تمرین بیش از حد می تواند باعث خستگی، درد عضلات بعد از ورزش و مفاصل شود و به آسیب خاصی مربوط نباشد، شاید راحت نخوابید یا هنگام بیدار شدن احساس آرامش نکنید. همچنین ممکن است بیشتر اوقات مریض باشید.

تمرین بیش از حد می تواند منجر به افزایش استرس و تغییرات هورمونی شود. در نتیجه این شرایط، سطح کورتیزول یا هورمون های استرس در شما افزایش می یابد. درست برعکس تمرین کافی است که منجر به کاهش استرس با ورزش می شود. در بیش از حد تمرین کردن امکان دارد کاهش سطح تستوسترون را تجربه کنید و این می تواند عواقب منفی برای مردان و زنان داشته باشد. همچنین می تواند بر سیستم ایمنی تأثیر بگذارد و باعث ضعف سیستم ایمنی شود و شما را دچار بیماری های مکرر کند.

ورزش سنگین گروهی

به طور متوسط بزرگسالان هر روز باید چقدر ورزش کنند؟

فعالیت هوازی متوسط حداقل ۱۵۰ دقیقه ​​یا ۷۵ دقیقه تمرین هوازی شدید در هفته یا ترکیبی از فعالیت متوسط ​​و شدید داشته باشید. این حجم تمرین را در طول یک هفته افزایش دهید.
حداقل دو بار در هفته تمرینات قدرتی را برای همه گروه های اصلی عضلانی انجام دهید. با استفاده از وزنه مقاومتی به اندازه کافی سنگین که پس از حدود ۱۲ تا ۱۵ تکرار عضلات را خسته کند، هدف خود را انجام یک ست از هر تمرین قرار دهید.

به عنوان یک هدف کلی هر روز حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​داشته باشید. اگر می خواهید لاغر شوید، کاهش وزن خود را حفظ کنید یا اهداف خاص تناسب اندام را برآورده کنید، شاید لازم باشد بیشتر ورزش کنید. آیا می خواهید حتی اهداف بیشتری را هم هدف بگیرید؟ اگر مدت تمرینات خود را به ۳۰۰ دقیقه یا بیشتر در هفته افزایش دهید، می توانید از مزایای سلامتی آن سود بیشتری کسب کنید.

بیشتر بخوانید:

کاهش زمان نشستن نیز مهم است. هرچه ساعات بیشتری در روز بنشینید، خطر ابتلا به مشکلات متابولیکی بیشتر می شود. بیش از حد نشستن می تواند بر سلامتی و طول عمر شما تأثیر منفی بگذارد، حتی اگر میزان توصیه شده فعالیت بدنی روزانه را داشته باشید.

اندازه گیری شدت ورزش

۱٫تست گفتگو: ساده ترین راه برای تعیین اینکه آیا شما در حال انجام ورزش با شدت بالا هستید و یا خیر، تست گفتاری است. اگر شدت ورزش بالا باشد نمی توانید حتی یک جمله به صورت کامل و واضح بیان کنید.

۲٫MET و کالری سوزانده شده: تلاش مورد نیاز برای ورزش با شدت زیاد توسط مراکز کنترل بیماری (CDC) بیشتر از ۶ معادل متابولیکی (MET) تعریف شده و بیش از ۷ کیلو کالری در دقیقه می سوزاند. این میزان شش برابر انرژی هزینه شده در زمان نشستن است که معادل، ۱ MET است، که ۱٫۲ کیلو کالری در دقیقه می سوزاند.

۳٫ضربان قلب: شدت ورزش سنگین که توسط AHA تعیین شده است به عنوان فعالیت ورزشی با ضربان قلب ۷۰٪ تا ۸۵٪ حداکثر ضربان قلب فرد تعریف می شود. این درصد از نظر سن و سطح تناسب اندام افراد می تواند متفاوت باشد.

نظارت بر ضربان قلب یکی از معتبرترین روش ها برای اندازه گیری شدت ورزش است. ورزش ۷۰ تا ۸۵ درصد از حداکثر ضربان قلب شما به منزله شدت ورزش شدید است.

حداکثر میزان ضربان قلب شما چیست؟


حداکثر ضربان قلب سریعترین ضربان قلب شما است. برای اینکه بدانید حداکثر ضربان قلب تان چقدر است، باید سن خود را از ۲۲۰ سال کم کنید. به عنوان مثال، برای یک فرد ۴۰ ساله:

۲۲۰ دور در دقیقه (ضربان در دقیقه) منهای سن
۲۲۰ – ۴۰ = ۱۸۰ دور در دقیقه
برای تمرین با سرعت بالا، باید با ۷۰ تا ۸۵ درصد حداکثر ضربان قلب خود ورزش کنید. مثلا:

با استفاده از دستگاه اندازه گیری ضربان قلب یا گرفتن نبض، می توانید ضربان قلب خود را هنگام تمرین بررسی کنید.

۱۸۰ ۰٫ ۰٫۷۰ (۷۰ درصد) = ۱۲۶
۱۸۰ ۰٫ ۰٫۸۵ (۸۵ درصد) = ۱۵۳
برای یک فرد ۴۰ ساله، محدوده ورزش شدید ۱۲۶ تا ۱۵۳ دور در دقیقه است.

۴٫میزان درک فشار (RPE): اگر بخواهید میزان شدت فعالیت خود را در مقیاس فشار درک شده Borg ارزیابی کنید، باید میزان فشاری که بر روی بدنتان وارد شده را از بین ۶ تا ۲۰ نمره دهی کنید، به طور مثال اگر احساس می کنید فشار وارد شده بر بدن شما نمره اش از بین ۶ تا ۲۰، عدد ۱۲می باشد این عدد را در ۱۰ضرب کنید، عدد حاصل ۱۲۰ نشان دهنده ضربان قلب شما در حین فعالیت می باشد.

نمونه هایی از فعالیت های بدنی با شدت بالا

فعالیت پرتحرک به معنای فقط ورزشهای دویدن با شدت بالا یا ورزشهای رقابتی نیست. بسته به انتخاب شما، گزینه های متنوعی وجود دارد:

آهسته دویدن یا دویدن سریع
پیاده روی سریع
پیاده روی در سربالایی
دوچرخه سواری بیش از ۱/۶ کیلومتر در ساعت یا سربالایی شدید
شنای سریع
رقص، رقص تند و ایروبیک استپ
تمرینات قدرتی
بیل زدن برف سنگین
ورزش های رزمی
ورزش با دویدن زیاد مانند بسکتبال، هاکی، فوتبال
تنیس در بخش انفرادی
ورزش های زمینی مانند هندبال، راکتبال، اسکواش، بدمینتون.

مزایای فعالیت ورزشی با شدت بالا

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود که به دنبال تمرینات با شدت بالا بروید. انجام یک فعالیت بدنی شدید می تواند بسیاری از مزایای سلامتی را فراهم کند.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن

ورزش نکردن و نداشتن فعالیت بدنی کافی به احتمال بیشتری می تواند منجر به ابتلا به یک بیماری مزمن مانند بیماری عروق کرونر قلب، پوکی استخوان و انواع مختلف سرطان شود. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ با بیش از ۴۴۰۰۰ مرد ۴۰ تا ۷۵ ساله پس از ۲۲ سال پیگیری کرد نتایج نشان داد که ورزش شدید در میان شرکت کنندگان با خطر کمتری از بیماری مزمن همراه است.

بهبود سلامت مغز

تمام ورزش ها، به ویژه تمرینات شدید، جریان خون را در مغز تقویت می کنند و مناطق جلویی مغز را اکسیژن رسانی می کنند.

این امر در بین دانش آموزان در دوران مدرسه نشان داده شده است – کسانی که در یک ورزش شدید شرکت می کنند نمرات بهتری دریافت می کنند – همچنین در جمعیت های مسن تر یک بررسی در سال ۲۰۱۷ با تمرکز بر ارتباط بین ورزش و بیماری پارکینسون یا بیماری آلزایمر نشان داد که هنگامی که افراد ۷۰ تا ۸۰ ساله در طی ۵ سال گذشته ۱۵۰ دقیقه ورزش متوسط ​​و شدید در هفته انجام می دهند، ۴۰٪ احتمال ابتلا به آلزایمر کمتر است در مقایسه با افراد کم تحرک در گروه سنی خودشان دارند.

بهبود روحیه و خلق و خو

تعجب آور نیست که ورزش می تواند باعث بهبود خلق و خوی شما شود، اما یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که بین ورزش شدید و علائم افسردگی کمتر در بیش از ۱۲۰۰۰ شرکت کننده رابطه معناداری وجود دارد، در حالی که سطح متوسط ​​فعالیت و راه رفتن هیچ تاثیری بر افسردگی ندارد.

کاهش وزن

مطالعات مختلف نشان داده است که ورزش شدید می تواند یک روش موثر برای کاهش وزن و روشی برای داشتن شکمی تخت باشد، به ویژه به کاهش چربی شکم، بهبود متابولیسم گلوکز / انسولین و تقویت آمادگی قلبی تنفسی، به ویژه هنگامی که با سطح متوسط ​​فعالیت مقایسه می شود کمک می کند. مطالعات دیگر نتایجی، از جمله فشار خون پایین و کاهش چربی خون در کسانی که ورزش شدید انجام می دهند، یافته اند.

ورزش سنگین تیمی

آیا ورزش زیاد و سنگین مضراتی هم دارد؟

متخصصان سلامتی توصیه می کنند در اکثر روزهای هفته ورزشی با شدت متوسط ​​داشته باشید. اما گاهی برخی از افراد از حد توصیه شده و معمول فراتر رفته و بیش از حد ورزش می کنند و یا مدت طولانی ورزش های با شدت بالا و سنگین انجام می دهند. اگر مرتباً ورزش می کنید و متوجه می شوید که غالباً خسته هستید، یا عملکرد شما ضعیف شده است، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که کمی عقب نشینی کنید.

در ارتباط با علائمی که نشان می دهد شما بیش از حد ورزش می کنید اطلاعاتی کسب کنید.

برای قوی تر شدن و دست یابی به هدف خود در زمینه ی تناسب اندام، باید بدن خود را تحت فشار قرار دهید. اما شما باید استراحت هم داشته باشید.

استراحت قسمت مهمی از ورزش است. استراحت به بدن شما این امکان را می دهد تا برای تمرین بعدی بهبود یابد. وقتی به اندازه کافی استراحت نکنید، امکان دارد منجر به عملکرد ضعیف و مشکلاتی برای سلامتی شود.

فشار زیاد برای مدت طولانی می تواند نتیجه معکوس دهد. در اینجا برخی از علائم ورزش بیش از حد بیان شده است.

 • عدم توانایی برای اجرا در همان سطح
 • نیاز به استراحت طولانی تر
 • احساس خستگی
 • افسرده بودن
 • تغییرات خلقی یا تحریک پذیری
 • مشکل خوابیدن
 • احساس درد در عضلات یا اندام سنگینتر
 • آسیب دیدگی بیش از حد
 • از دست دادن انگیزه
 • بیشتر سرما می خورید
 • کاهش وزن
 • احساس اضطراب


اگر زیاد ورزش کرده اید و هر یک از این علائم را دارید، ورزش را قطع کنید یا به مدت ۱ یا ۲ هفته کاملاً استراحت کنید. اکثر اوقات، این تنها چیزی است که برای بهبودی لازم است.

اگر بعد از ۱ یا ۲ هفته استراحت هنوز خسته هستید، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است لازم باشد به مدت یک ماه یا بیشتر به استراحت ادامه دهید یا تمرینات خود را کنترل کنید. پزشک شما می تواند در تصمیم گیری در مورد چگونگی و زمان ایمن بودن دوباره از سر گرفتن ورزش به شما کمک کند.

پیش گیری

بهترین راه برای جلوگیری از سندرم تمرین بیش از حد، پیروی از یک برنامه تمرینی است که بار تمرین شما را تغییر می دهد که شامل مراحل استراحت اجباری باشد. درمان علائم جسمی و روانی تمرین بیش از حد نیاز به توجه متخصصان پزشکی دارد.

علائم جسمانی منفی خود را بلافاصله برطرف کنید. این ممکن است به بهبود علائم روانشناختی شما نیز کمک کند. اولین و حیاتی ترین مرحله برای درمان این است که به راحتی تشخیص دهید که از این بیماری رنج می برید. نگرانی های خود را با پزشک و مربی خود در میان بگذارید تا از رویکردی تیمی در درمان خود اطمینان حاصل کنید.

به گفته متخصصان پزشکی، تنها درمان موثر برای سندرم تمرین بیش از حد، استراحت است. اینکه دوره استراحت ممکن است چهار هفته طول بکشد یا چند ماه این مدت به آمادگی جسمانی شخص بستگی دارد. متخصصان توصیه می کنند که این افراد در تمرینات با شدت کم شرکت کنند، اما فعالیت هایی را انتخاب کنید که ارتباطی با ورزش اصلی شما ندارند.

چطور می توان از آسیب های تمرین های سنگین جلوگیری کنیم؟

تشخیص صدمات ناشی از تمرینات بیش از حد معمولاً شامل یک معاینه بدنی است و اغلب شامل آزمایش هایی مانند اشعه ایکس، اسکن استخوان یا اسکن MRI برای مشاهده مناطق آسیب دیده است. معمولاً درمان شامل اقدامات گوناگونی است، از جمله کاهش جلسات تمرینی یا مدت فعالیت. یخ گذاشتن مناطق آسیب دیده و مصرف داروهای ضدالتهاب.

متخصصان پزشکی معتقدند که در وهله اول جلوگیری از آسیب های بیش از حد ورزشی بسیار عاقلانه تر است. حال چطور می توان این کار را انجام داد؟

ابتدا برای غربالگری عوامل خطر، یک معاینات پیش از شرکت در تمرینات ورزشی انجام دهید.

بهتر است در دوران کودکی یا اوایل نوجوانی از شرکت در ورزش های تخصصی خودداری کنید.

زمان زیادی را برای انجام یک فعالیت ورزشی اختصاص ندهید.

بین تمرینات و مسابقات استراحت کافی داشته باشید، در حالت ایده آل حداقل یک روز در هفته استراحت کنید.

شرایط مناسبی برای ورزش خود ایجاد کنید، از جمله تمرین های کششی و گرم کردن.

توصیه ما این است که ورزشکاران سالانه ۶ هفته تا ۳ ماه یک ورزش خاص را کنار بگذارند، حتی اگر این دوره در طول سال به دوره های یک ماهه تقسیم شود. با شروع یک فصل ورزشی جدید شدت تمرینات خود را زیاد نکنید به آرامی حرکت کنید و تمرینات مختلفی را انجام دهید تا شامل چندین فعالیت شود. ورزشکاران در هر سنی می توانند با تدبیر صحیح، از صدمات ناشی از تمرین های بیش از حد جلوگیری کرده و از شرکت در فعالیت های ورزشی خود لذت بیشتری ببرند.

مردان ورزشکار

آیا ورزش زیاد می تواند از ایمنی بدن شما بکاهد؟

تحقیقات نشان داده است که ارتباطی قوی بین ورزش متوسط و سیستم ایمنی وجود دارد. با این وجود، همچنین مطالعات احتمال افزایش بیماری را در افرادی که در ورزش های سنگین شرکت می کنند، نشان داده است. ورزش سنگین می تواند به عملکرد ایمنی بدن هم آسیب برساند.

حقیقت این است که دانشمندان به طور کامل رابطه ایمنی و ورزشی را درک نمی کنند. بسیاری از تحقیقات انجام شده در این ارتباط نسبتاً جدید است و هنوز هم بسیار بحث برانگیز است. در حالی که برخی از محققان شواهدی در رابطه با تمرین سخت و کاهش ایمنی ارائه می دهند، برخی دیگر می گویند که داده ها اشتباه درک شده اند. اما تقریباً همه دانشمندان اتفاق نظر دارند که برای نهایی کردن پاسخ، تحقیقات بیشتری لازم است.

ورزش و سیستم ایمنی


به طور متوسط هر فرد بالغ هر سال دو تا سه واحد عفونت دستگاه تنفسی فوقانی (URTI) دارد. ما در تمام طول روز در معرض ویروس ها هستیم، اما به نظر می رسد برخی از افراد بیشتر به سرماخوردگی یا آنفولانزا حساس هستند. آیا ورزش می تواند نقشی داشته باشد؟ ممکن است، اما تعدادی از عوامل به هم پیوسته وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند. دو عامل مهم شدت ورزش و مدت زمان تمرین است.

ورزش متوسط


حتی اگر ایمونولوژی ورزشی حوزه نسبتاً جدیدی باشد (بیشتر مقالات در این زمینه پس از سال ۱۹۹۰ منتشر شده اند)، بیشتر داده ها از رابطه مثبت بین ورزش و تغییرات سیستم ایمنی پشتیبانی می کنند. اما “دوز” ورزش مهم است. هنگامی که ورزش متوسط کمتر از ۴۵-۶۰ دقیقه طول می کشد، هر دو فواید کوتاه مدت و بلند را مدت دارند.

ورزش سنگین

تحقیقات در مورد ورزش های شدید و مداوم کمتر سازگار بوده است. در حالی که ارتباط بارزی بین تمرینات سنگین و کاهش ایمنی وجود دارد، مشخص نیست که آیا ورزش باعث سرکوب سیستم ایمنی می شود یا خیر.

برخی شواهد اولیه در زمینه ایمونولوژی ورزشی حاکی از آن است که ورزش شدید بیش از حد می تواند ایمنی بدن را کاهش دهد. تحقیقات نشان داد که بیش از ۹۰ دقیقه ورزش استقامتی شدید می تواند ورزشکاران را تا ۷۲ ساعت بعد از جلسه ورزش مستعد بیماری کند. در طی یک تمرین شدید، بدن هورمون های خاصی تولید می کند که ممکن است به طور موقت ایمنی بدن را کاهش دهد.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که دوره های مکرر ورزش شدید با سرکوب سیستم ایمنی بدن، افزایش علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی (URTI)، فعال سازی مجدد ویروس پنهان و اختلال در پاسخ های ایمنی به واکسن ها همراه بوده است. این نوع سرکوب سیستم ایمنی بدن بیشتر در ورزشکاران و سایر پرسنل با عملکرد بالا مانند اعضای نظامی دیده می شود.

بسیاری از محققان در زمینه ایمونولوژی ورزشی بر این باورند که تکرار تمرینات شدید ورزشی با شدت زیاد به مدت بیش از دو ساعت می تواند سیستم ایمنی بدن را به خطر بیندازد.

آیا ورزش زیاد ضرر دارد؟

افزایش شدت جلسات تمرینی می تواند روشی موثر در تقویت سلامت و تناسب اندام شما باشد. همچنین این یک روش آسان برای صرفه جویی در وقت هنگام تلاش برای انجام یک تمرین در روز است.

برای رعایت نکات ایمنی، همیشه تمرینات را آهسته شروع کنید و به صدای بدن خود توجه کنید.

در حالی که ورزش شدید فواید زیادی برای سلامتی به همراه دارد، اما برای همه مناسب نیست. اگر وضعیت سلامتی خاصی دارید یا مدتی فعال نبوده اید، قبل از تمرین در سطح شدیدتر، حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. زهرا می گوید

  از کجا باید بفهمیم ورزشی که انجام میدیم سنگینه یا نه

  1. تیم هفت حیات می گوید

   دوست عزیز برای فهمیدن شدت تمرینی که انجام می دید چند تا تست هست که می تونید از آون ها استفاده کنید. مثل تست صحبت کردن. معمولا اگر تمرینات شما شدید باشه نمی تونید کلمات یک جمله رو کامل بیان کنید در واقع به نفس نفس می افتید. از ضربان قلب،RPE،MET هم می تونید استفاده کنید.

 2. مهری می گوید

  تا چه سنی میشه ورزش سنگین انجام داد؟

  1. تیم هفت حیات می گوید

   دوست عزیز با توجه به سطح آمادگی و سابقه ورزشی که از قبل داشتید حتی شاید بتونید بعد از ۴۰ سالگی هم این تمرینات رو دنبال کنید.

 3. امین می گوید

  سلام.تشکر می کنم از شما و سایت خوبی که دارید.
  یه سوال برام پیش اومد
  زمانی که تمرین سنگین می کنیم می تونیم وسط تمرین چیزی بخوریم؟

  1. تیم هفت حیات می گوید

   سلام ممنونم.بله می تونید برای بازیابی ذخایر به عنوان مثال یک نصفه موز میل کنید یا ۴-۵ دانه آجیل و یا با توجه به هدفتون از مواد خوراکی دیگه استفاده کنید.

 4. ناصر می گوید

  سلام من مشکل قلبی دارم و دارو مصرف میکنم شنا کردن در استخر برای من مضر و سنگین هست؟

 5. سوسن می گوید

  چه مدت بعد از بارداری می تونم دوباره مثل قبل ورزش کنم؟

 6. رعنا می گوید

  تی ار ایکس یا کراسفیت هم جزو ورزش های سنگین محسوب میشه؟

 7. امیر می گوید

  سلام ، ۱۵ دقیقه تمرین سنگین بدون وزنه (مثل شنا سوئدی) ، و ۵ روز در هفته میتونه باعث اسیب بشه؟

نظرات خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button