آیا واقعاً کندن موی سفید یک اشتباه محض است؟

0 39

آیا شما هم به تازگی متوجه ظاهر شدن چند موی سفید که در اینجا و آنجا سرتان جوانه زده اند، شده اید؟ شاید با کندن موهای سفید بتوانید مشکل را به طور موقت حل کند (و به شما اجازه دهد برای مدت کمی بیشتر در روزهای جوانی خود بمانید).

اما آیا آسیبی به پوست سرتان نمی رسد، یا بدتر از آن نمی شود، یا باعث نمی شود دو تار موی خاکستری به جای آن رشد کنند؟

زمانی که فولیکول‌های مو با کاهش سلول‌های تولیدکننده ملانین مواجه می‌شوند، مو شروع به سفید شدن می‌کند، ملانین سلول‌هایی است که به مو و پوست رنگدانه می‌دهند.

این یک بخش کاملاً طبیعی از بالا رفتن سن است، اگرچه سن دقیق زمانی است که متوجه می شوید باید مصرف نمک و فلفل خود را کاهش دهید و این اتفاق معمولا توسط ژنتیک تعیین می شود.

با این حال، ممکن است از این قضیه هم خوشحال نشوید. حال اگر فقط موهای سفید را بکنیم، بدترین اتفاق چه می تواند باشد؟

با کندن موهای سفید چه اتفاقی می افتد؟

۱

دوباره با همان رنگ رشد می کند

کندن موهای سفید درست است که به طور موقت از شر آن خلاص می شود. اما درست مانند تار مویی که به طور طبیعی می ریزند، در نهایت مو دوباره رشد می کند.

و وقتی جوانه می زند، همان رنگی است که آن را کندید. (حتی اگر میوه و سبزیجات زیادی بخورید دیگر فایده ای ندارد)

زمانی که یک فولیکول موی خاص سلول های تولید کننده رنگدانه را از دست می دهد، آن فولیکول مو فقط موهای سفید را بازسازی می کند.

به عبارت دیگر بعد از اینکه به سمت سفیدی مو رسیدید، متأسفانه هیچ راهی طبیعی برای بازگشت آن وجود ندارد.

در مورد باور قدیمی چطور که می گویند کندن موهای سفید باعث رشد بیشتر مو در جای خود می شود؟ خوشبختانه، این فقط یک داستان و افسانه است.

کارشناسان معتقدند: با کندن یک موی سفید باعث رشد موهای سفید اضافی نمی شود. هنگامی که مو کنده می شود، روی موهای اطراف دیگر نمی تواند تأثیر بگذارد، زیرا هر فولیکول ژنتیک خاص خود را دارد.

۲

شما در معرض خطر عفونت یا زخم هستید

 جدا کردن تارهای رنگ پریده اصلا ایده خوبی نیست، به خصوص اگر به آن عادت کرده باشید. زیرا کندن مکرر مو می تواند به فولیکول آسیب برساند و به طور بالقوه می تواند منجر به عفونت یا زخم شود.

با گذشت زمان، این کار حتی می تواند به فولیکول مو آسیب برساند تا جایی که رشد آن را به طور کلی متوقف کند. و اگر به طور مکرر چند موی سفید را می کنید، ممکن است با یک قسمت طاسی سر مواجه شوید.

آیا راهی “ایمنی” برای کندن موهای سفید وجود دارد؟

به طور قطعی می گوییم نه. هیچ راهی برای کاهش خطر عفونت، جای زخم یا ریزش موی ناشی از کندن مو (سفید یا غیره) وجود ندارد.

اگر به هیچ وجه نمی توانید دیدن موی سفید خود را تحمل کنید، به جای کندن آن بهتر است موهایتان را کوتاه کنید.

اگر مجبور شوید که موهای سفید خود را از بین ببرید، بهترین راه این است که با احتیاط آن را با یک قیچی کوتاه کنید. این کار باعث جلوگیری از آسیب به فولیکول های مو می شود.

بنابراین، چرا کندن موهای سفید اینقدر بد است؟

جواب این سؤال کاملا بستگی به این دارد که چند بار این کار تکرار می کنید.

اگر موهای سفید را یک بار بکنید، به احتمال زیاد مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال، زمانی که این کار به طور مکرر انجام شود، می تواند منجر به ایجاد لکه طاسی ناشی از ریزش دائمی مو شود.

بنابراین اگر واقعاً موهای سفید آزار دهنده هستند، دیگر زمان آن رسیده که به گزینه‌های رنگ مو فکر کنید.

چرا موها سفید می شوند

شاید فکر کنید موهای سفید نشانه پیری است اما اصلا اینطور نیست. ظاهر شدن اولین موهای سفید اغلب در اواسط دهه بیست سالگی است که گاهی دلیل اصلی آن استرس بیش از حد یا رژیم غذایی نامناسب و نامتعادل است.

سلول های ملانوسیت هستند که به مو رنگ می دهد و رنگدانه ملانین را تولید می کنند. هنگامی که تولید سلول ها متوقف می شود، ملانین با حباب های هوای ریز جایگزین می شود و موها را خاکستری یا سفید می کند.

بنابراین اگر تک تک موها را بکنید، بر تولید ملانین تأثیر نمی‌گذارد: موهای سفید دوباره سفید می‌شوند.

وقتی موهای شما به مرور زمان شروع به از دست دادن رنگ طبیعی خود می کند، کندن موهای سفید کار درستی نیست. اگر هنوز تمایلی به دیدن موی سفید خود ندارید، بهتر است از رنگ کردن مو استفاده کنید.

وقتی موهای سفید با هایلایت ترکیب می شوند، در واقع می توانند فوق العاده به نظر برسند، اما زمانی که موهای سفید بیشتری دارید، احتمالاً بهتر است کل موهای سفید را رنگ کنید. به این نکته توجه کنید: برای جلوگیری از ظاهر شدن ریشه های خاکستری باید رنگ کردن مو را به طور مرتب تجدید کنید.

چه سنی موها سفید خواهند شد؟

زمان شروع سفید شدن مو به ژنتیک شما بستگی دارد. بیشتر اوقات، می شود آن را پیش بینی کرد.

به عنوان مثال یک فرد قفقازی معمولی حدوداً در سن ۳۴ سالگی شاهد افزایش موهای خاکستری یا سفید خواهد بود، افراد که نژادشان آسیای است بین ۳۴ تا ۴۰ سالگی و برای افراد با نژاد آفریقایی در سن ۴۳ سالگی پیش بینی شده که زمان شروع سفید شدن موهایشان است.

همچنین ابتدا موهای سفید در جلوی سر و در اطراف شقیقه ها خود مشاهده خواهید کرد. نه به این دلیل که نمی توانید پشت سر خود را ببینید (خوب، این هم هست)، بلکه به این دلیل که سفیدی مو معمولاً از جلو به عقب اتفاق می افتد.

چه چیزی باعث سفیدی زودرس مو می شود؟

طبق تعریف، سفید شدن زودرس موها در قفقازی ها معمولا  قبل از ۲۰ سالگی رخ می دهد و قبل از ۳۰ سالگی در افرادی با پوست تیره تر اتفاق می افتد.

می توان اینطور توضیح داد که چند عامل در سفیدی زودرس موها نقش دارند.

یکی از عواملی که می تواند با سفید شدن موها ارتباط بیشتری داشته باشد بیماری‌های خودایمنی است.

هر کدام ممکن است تأثیر متفاوتی بگذارند. به عنوان مثال، کمبود ویتامین B12 ممکن است منجر به تغییر کردن رنگ موها به خاکستری شنی شود، در حالی که کمبود مس می تواند منجر به موهای سفید بدون رنگ شود.

یکی دیگر از نگرانی های که متداول است، سفید شدن ناگهانی موها در طی یک شب یا سریع به دنبال یک اتفاق ناگوار است.

هیچ مدرک قوی نیست که ثابت کند استرس می تواند یک شبه باعث سفید شدن موی شما شود، مگر اینکه از نظر ژنتیکی مستعد سفید شدن زودرس مو باشید. ولی استرس می تواند باعث ریزش  موها شود.

خوب می توان اینطوری هم بیان کرد که این اتفاق می تواند ناشی از نوعی بیماری خود ایمنی به نام آلوپسی آره آتا باشد که در آن ” ریزش و شکنندگی در موهای که رنگدانه دارند رخ می دهد و فقط موهای بدون رنگدانه یا سفید باقی می ماند.”

آیا می توانیم موهای سفیدمان را بکنیم؟

در مورد اینکه چرا نباید موهای سفید خود را از بین ببرید، اصلاً ربطی به عنوان پیری زودرس که شما به عنوان حقیقت در نظر گرفته اید ندارد.

همچنین”این باور هم حقیقت ندارد که با کندن موهای سفید، آنها دوباره ضخیم تر می شوند یا تعداد شان بیشتر خواهد شد. سرعت سفید شدن به چند عاملی بستگی دارد و بسیار به ژنتیک مربوط می شود.”

با جدا کردن موهای سفید مجدد به همان شکل از آن فولیکولی که جداشده دوباره رشد می‌کنند (این همان جایی است که فقدان رنگدانه در آن مشاهده می شود). کندن مداوم فولیکول را دچار آسیب می‌کند و در نهایت هیچ مویی از آن جا رشد نمی کند.

با گذشت زمان، کندن یا کشیدن بیش از حد موهای سفید – یا هر مویی – می تواند منجر به ریزش یا نازک شدن موها در نقاط مختلف سر شود.

بنابراین اگر کندن موی سفید کار درستی نیست، پس با موهای سفید چه باید کرد؟

شما سه گزینه پیش رو دارید: موهایتان را رنگ کنید، موهای سفید خود را کوتاه کنید یا اهمیت ندهید و اجازه دهید موهایتان آزادانه رها شوند.

نه رنگ کردن و نه کوتاه کردن موها آسیب دائمی به فولیکول های مو وارد نمی کند.

اگر می‌خواهید رنگ‌ سفید موهایتان را از بین ببرید، حتما از قیچی‌های کوچک و تیز استفاده کنید و برای جلوگیری از زخمی شدن پوست، آن را خیلی نزدیک به پوست سر خود پایین نیاورید.

 گزینه سوم هم اینطور است که اگر دوست ندارید پیر شوید یا سفیدی موی خود را از بین ببرید، بهتر است آنها را با آغوش باز بپزیرید.

نادیده گرفتن آنها نیز کار سختی است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button